Filipínský ostrov Mindanao

Filipínský ostrov Mindanao 1

Mindanao je druhý největší a zároveň nejjižnější velký ostrov Filipín, je to však zároveň název pro jednu ze tří skupin ostrovů, ze kterých se Filipíny skládají. Největším městem na Mindanau je Davao City. Podle sčítání roku 2010 činilo obyvatelstvo samotného ostrova 20 281 545 osob, zatímco obyvatelstvo celé ostrovní skupiny Mindanao činilo 21 968 174 osob.

Jihozápadní části ostrovní skupiny Mindanao jsou domovem značné muslimské populace, takže tato skupina, spolu s Palawanem, představují dvě části Filipín s významným podílem muslimů. Kvůli rozšířené chudobě a náboženským rozdílům prožil ostrov komunistické povstání i ozbrojená separatistická hnutí domorodých národů moro.  Mindanao je považováno za zemědělskou kotlinu Filipín, kdy 8 z hlavních 10 zemědělských komodit vyvážených z Filipín pochází právě odtud. Mindanao bývá rovněž přezdívané „filipínská země zaslíbená“.

Mindanao je druhým největším ostrovem Filipín s rozlohou 104 630 km² a osmým nejlidnatějším ostrovem světa. Ostrov je hornatý a nachází se zde sopka Apo, která je nejvyšším vrcholkem Filipín. Ze všech filipínských ostrovů vykazuje Mindanao největší různorodost krajiny: najdete zde vysoké skalnaté zlomové hory, téměř izolované sopečné vrcholky, vysoko položené plošiny i široké rovné bažinaté pláně. Ostrovní skupina Mindanao je nahodilé seskupení ostrovů v jižní části Filipín, které se skládá z ostrova Mindanao, ze Suluského souostroví na jihozápadě (které zahrnuje větší ostrovy Basilan, Jolo a Tawitawi), a z odlehlejších ostrovů Camiguin, Dinagat, Siargao a Samal.

 

Kultura

Mindanao je ostrov s největší kulturní rozmanitostí na Filipínách, kde žijí vedle sebe lidé různých jazyků, kmenů i ras. Protože spojenectví národů moro a lumad kdysi vytvořilo účinný odpor vůči španělské nadvládě, Mindanao se stalo tavicím kotlem různých kultur, kde se vytvořila charakteristická kultura, jakou nenaleznete nikde jinde na Filipínách. Mindanao bylo v minulosti sídlem dvou významných sultanátů, a to Suluského sultanátu a Sultanátu Maguindanao. Kromě toho se zde nalézá nejvíce hispánské město v Asii, kterým je strategicky ležící Zamboanga City. Nachází se zde také značný počet buddhistických a taoistických chrámů, a také původní kmeny známé jako lumad, které ještě více přispívají k  rozmanitosti.  Kvůli stálé probíhajícím programům nového osídlování pořádaným centrální vládou v Manile zde většina lidí hovoří cebuánsky; dalšími jazyky jsou pak tagalog, hiligaynon a ilonggo, mnoho lidí hovoří také anglicky. V některých částech se mluví kreolskými jazyky chavacano vycházejícím ze španělštiny, které mají mnoho dialektů. Noví osídlenci dnes tvoří většinu obyvatelstva (63%), lidé moro pak 32% a lidé lumad 5%, kteří navíc často bývají v manželstvích s novými osídlenci. Domorodý národ maguindanaon a domorodé skupiny moro či lumad mají kulturu, která se liší od hlavní kultury na Filipínách. Více jak 70% obyvatelstva Mindanaa se hlásí ke křesťanství. 

Filipínský ostrov Mindanao 2
ukázka filipínské kuchyně

 

Mindanao je druhý největší ostrov Filipín, tento název však označuje také jednou ze tří skupin ostrovů, ze kterých se Filipíny skládají. Mindanao bývá přezdíváno také „Země zaslíbená“. Je to osmý nejhustěji osídlený ostrov na světě, který je ohraničen Suluským mořem na západě, Filipínským mořem na východě a Celebeským mořem na jihu. Ostrov je hornatý a nachází se zde hora Apo, která je nejvyšším vrcholkem Filipín. Ostrovní skupina Mindanao se skládá ze samotného ostrova Mindanao a ze Suluského souostroví. Dělí se na 6 oblastí, které se dále dělí na 25 provincií. Mindanao bylo pojmenováno po lidech maguindanaon, jak byli původně označováni domorodí obyvatelé ostrova. Islám se rozšířil do oblasti během 13. století prostřednictvím arabských obchodníků z  dnešní Malajsie a Indonésie. Když na Filipíny připluli Španělé, byli překvapeni silným muslimským vlivem na ostrově. Dnes je ostrov domovem většiny filipínských muslimů a obyvatelů moro, což jsou různé etnické skupiny, např. národy maranao, tausug, banguingui, a také skupina domorodých kmenů známých pod jménem lumadVětšina obyvatel ostrova Mindanao hovoří cebuánsky, což je domorodý jazyk ve většině oblastí. Španělským kreolským jazykem chavacano se mluví zejména na poloostrově Zamboanga, ale také jím hovoří menší část populace v částech, jako je Davao a Cotabato. Ostrov je domovem asi 27 domorodých komunit, a také migrantů z Luzonu a z ostrovů Visaya.  

Protože Mindanao leží v pásmu tajfunů, má pravé tropické klima, a to navíc rovnoměrně po celý rok. Zdejší bohatá půda přináší hojnou sklizeň řady zemědělských produktů: hlavním produkty ostrova je guma, ananas, kakao, ale také banány, káva, kukuřice a kokosové ořechy; kromě toho se zde pěstuje také exotické ovoce, jako je pomelo, mangostana lahodná a durian. Mindanao je rovněž bohaté na nerostné zdroje, a to kovové i nekovové.  Hybnou silou ekonomiky na Mindanau je zemědělství a asi třetina jeho rozlohy je zemědělsky využívána. Většina pracovních sil je zaměstnána v zemědělství, rybářství a lesnictví. Díky svému rovnoměrnému tropickému klimatu je Mindanao ideální pro celoroční pěstování plodin. Díky své kulturní různorodosti a přírodním krásám patří Mindanao k nejoblíbenějším turistickým destinacím Asie. K jeho jedinečným atrakcím patří pozoruhodné sopky, rozsáhlé orchidejové zahrady a rozmanité etnické festivaly. 

 

Davao a jihovýchod ostrova Mindanao

Na jihovýchodě ostrova Mindanao se nachází jeho největší město Davao, které je různorodým a přátelským místem známým především pro své čerstvé ovoce. Samotné Davao sice žádné nezapomenutelné památky nenabízí, avšak okolní krajina a pobřeží se chlubí řadou atrakcí, od idylického ostrova Samal, přes krokodýlí parky a lanové zip line, až po Filipínské orlí centrum. Davao je také přístupovou branou k sopce Apo, která je nejvyšším vrcholem země a magnetem pro pěší turisty i horolezce. Dále na jih se nachází přístav General Santos známý lovem tuňáků, který leží nejblíže k tajemnému jezeru Sebu. 

 

Ostrov Siargao 

U severovýchodního výběžku ostrova Mindanao leží ostrov ve tvaru kapky jmenující se Siargao. Je to převážně nerozvinuté odlehlé místo s nudnými plážemi, skalnatými zátokami, s lagunami, na které doráží vlny Tichého oceánu, se zeleným vnitrozemím s malými venkovskými okrsky (barrio) a kokosovými háji. Jako první turisté sem dorazili surfaři, kteří objevili dobré místo u Tuason Point, které se natolik osvědčilo, že ho nazvali Cloud Nine (Sedmé nebe). Přestože ostrov stále zůstává mimo hlavní turistickou stezku, ústní zvěsti o něm se šíří a přivádějí sem stále větší počet surfařů z celého světa.   

 

Ostrov Samal 

Z města Davao hned za úzkou úžinou Pakiputan se nachází ostrov Samal s krásnými zátokami a plážemi, s vynikajícími možnostmi hloubkového potápění a s obrovskými jeskyněmi s netopýry. Navíc se zde nachází řada letovisek, ze kterých si můžete vybírat. Výlety s potápěním si můžete zařídit v některém z letovisek na Samalu i ve městě Davao. Většina turistů navštíví Samal při organizovaných výletech, je však snadné si zorganizovat i samostatný výlet. Můžete strávit svůj čas v některém letovisku (z nichž většina za poplatek přijímá denní hosty), anebo nasednout na motocyklové taxi pro více osob habal-habal a tímto způsobem se projet po ostrově.     

Další filipínské ostrovy: