Tibet – tajemná oblast v Himálajích

Tibet – tajemná oblast v Himálajích 1

Tibet ukrytý na samé střeše světa je zemí pozlacených klášterů, pozoruhodných horských scenérií a hlubokého duchovního dědictví, která žije stejně tak v naší představivosti jako dalekých Himálajích. Je samozřejmě obtížné ignorovat komplexní politickou situaci, kdy je Tibet považován jak za okupované území, tak za nedílnou součást Číny podle toho, s kým mluvíte. Tato sporná situace může ovlivnit Vaši svobodu pohybu v zemi, takže je rozumné naplánovat svoji cestu a udělat si průzkum předem. Jakmile však překročíte tyto bariéry, čeká na Vás fascinující jedinečná oblast. Řadu cestovatelů přitahují do Tibetu pozoruhodné buddhistické chrámy, bezvěké kláštery tyčící se na okraji skal a prozpěvující mniši v rouchu. Díky množství úcty a víry mezi Tibeťany země skutečně působí jako jedno z nejduchovnějších míst na světě. Kromě zenových vibrací je v Tibetu také příroda, která přitaká životu. Úžasná vysokohorská scenérie a obrovská modrá slaná jezera ležící vysoko u samého nebe představují hlavní lákadlo, přičemž se můžete těšit na velkolepou cestu. Můžete jet po nejvýše položené železniční trati nebo se klasicky vydat po silnicích přes Himálaje do Káthmándú v Nepálu. Kamkoli se vydáte, nejvíce na Vás zapůsobí samotní Tibeťané, vždy s úsměvem, od skupin poutníků až po nomády ve stanech ze srsti jaků. Ochutnejte místní pivo v čajovně v Lhase nebo si s mnichy dejte čaj s jačím máslem. Otevřenost a vřelost Tibeťanů tváří v tvář politickému útlaku je pozoruhodná. Tibet, který byl kdysi ztělesněním daleké, namáhavé a zakázané cesty, má dnes překvapivě dobré spojení po silnicích, železnici i letecky. Rozsáhlé změny ovlivňují celou politicky nejistou náhorní plošinu, však složitá omezení pro cestování komplikují nezávislé cestování, takže je potřeba dobře plánovat předem.

Turistické kanceláře:

Tibet – tajemná oblast v Himálajích 2

Jak se tam dostat

Letecky

Lety do Tibetu provozuje Air China, China Eastern, China Southern, Shenzhen Airlines, Sichuan Airlines a další domácí aerolinie, které létají do Lhasy z čínských měst a z Káthmándú v Nepálu. Hlavní sezona probíhá od června do října a poptávka vrcholí během národních svátků na začátku května a na začátku října. K dispozici je jen pár domácích letů v rámci Tibetu a využívá je jen velmi málo cestovatelů. Jednou týdně funguje let z Lhasy do Čhamdo (Čcheng-tu) na východě a do prefektury Ngari daleko na západě. Obecně je lepší cestovat po zemi, protože Vám to pomůže při aklimatizaci.

Doba letu: z Londýna 19 hodin 30 minut (včetně mezipřistání), z New Yorku 24 hodin (včetně mezipřistání).

Odletová daň: zahrnuta v ceně letenky.

Vlakem

Pozoruhodná, ale kontroverzní, železnice Golmud–Lhasa je nejvýše položená železniční trať na světě, vybavená kyslíkem v kupé kvůli výškové nemoci. Vlaky jezdí do Lhasy ze Si-ningu (21 hodin), Lan-čou (24 hodin), Pekingu (40 hodin), Šanghaje (47 hodin) a několika dalších čínských měst. Rozšíření do dalšího tibetského města, do Shigatse, bylo uvedeno do provozu v roce 2014 a dostanete se tam vlakem z Lhasy za 3 hodiny.

Po silnici

Silnice představují hlavní způsob cestování v Tibetu. Hlavní silnice jsou zpevněné a v dobrém stavu a moderní asfaltové silnice dnes vedou až k hoře Kailás daleko na západě. Silnice na východě země jsou drsnější a postihují je sesuvy půdy při každoročních monzunech.

Tibet – tajemná oblast v Himálajích 3

Co dělat a kam se podívat

Navštivte Palác Potala v Lhase – dechberoucí dřívější příbytek dalajlámů se tyčí jako pevnost nad Lhasou, zatímco jeho labyrintu & klášteru podobný interiér ukrývá některé z největších pokladů Tibetu. Davy návštěvníků mohou být velké, takže je potřeba si rezervovat čas své návštěvy předem. 

Čhangthang – nejodlehlejší, nejprázdnější a nejkrásnější kout Tibetu, který je domovem divokých oslů a místem dramatických travnatých plání a tyrkysově modrých slaných jezer, je divočina na severozápadě země. Pokud se nezúčastníte kompletní expedice, nejlepší možnost je tudy projet po severní trase k hoře Kailás, kdy po cestě můžete tábořit u krásných jezer.

Everest Base Camp – Nepálcům by se tohle asi moc nezamlouvalo, ale výhledy na Everest ze severní tibetské strany jsou mnohem dramatičtější než z jihu. Přenocujte v Base Camp („základním táboře“), navštivte nejvýše položený klášter v Tibetu nebo jen tak obdivujte severní stranu nejvyšší hory světa. Dobrodružní cestovatelé se sem mohou vydat při pěší túře z Tingri nebo Kharty.

Klášter Ganden – pozoruhodně umístěný klášter v Gandenu představuje možná nejlepší cíl pro jednodenní výlet z Lhasy. Komplex byl téměř kompletně zničen v 50. letech 20. století a od té doby z velké části zrestaurován, i když politické napětí přetrvává. Pěkný poutní okruh (kora), který skýtá fantastické výhledy, ještě zvyšuje atraktivitu lokality.

Království Guge – amatérským archeologům se zrychlí tep v zapomenutém centru buddhistické kultury ukrytém na dalekém západě Tibetu. Podzemní schodiště a tunely spojují sály s pozoruhodným buddhistickým uměním nesoucím kašmírské vlivy, zatímco okolní svahy jeskynního komplexu a rozpadající se ruiny nabízejí příležitost ke skutečnému průzkumu.

Gyantse Kumbum – jedinečná osmipatrová stúpa patří k mistrovským dílům architektury v Tibetu. Stezky se vinou kolem stúpy i skrz ni a vedou kolem desítek nik s působivými náboženskými obrazy a skulpturami. Ze střechy je výhled směrem k pevnosti v Gyantse (Gjance), obsazené britskou armádou v roce 1904.

Chrám Džókhang (Jokhang), Lhasa – posvátný komplex Jokhang je duchovním srdcem Tibetu. Připojte se k užaslým tibetským poutníkům, kteří otáčejí modlitební kola/mlýnky a tiše se posunují kolem středověkých kaplí oplývajících pachem jačího másla a jalovcového kadidla.

Hora Kailás – ikonická hora posvátná pro více jak miliardu lidí je možná nejtajemnější v Asii, kdy přitahuje poutníky z celého světa při drsné, ale úžasné cestě na daleký západ Tibetu. Můžete se připojit k poutníkům na 3-4denní túře kolem hory a pak relaxovat na pozoruhodných březích jezera Mánasaróvar.

Tibet – tajemná oblast v Himálajích 4
typická scenérie v Tibetu

Klášter Tashilhunpo (Tašilhünpo) v Shigatse (Žikace) – Shigatse je dlouhodobý politický a náboženský rival Lhasy, takže nepřekvapuje, že sídlo druhého náboženského vůdce v Tibetu, pančhenlamy, se nachází právě v tomto klášterním městě s obrovskými pozlacenými stúpami a pestrým každoročním obřadem (thangka ).

Nam-tso – obrovské slané jezero, jedna z nejpozoruhodnějších přírodních lokalit v Tibetu, leží jako kus tyrkysu pod panoramatem zasněžených vrcholků vysokých kolem 7000 m. Kolem jsou rozesety stany nomádů z černé srsti jaků a vedou stezky poutníků, takže je to skvělá příležitost okusit drsnou krásu divokého severního Tibetu.

Klášter Sakya (Sakja) – odbočka z Dálnice přátelství Vás zavede k vysokému zádumčivému klášteru z 13. století. Po celá staletí politicky významný klášter dodnes uchovává velké buddhistické sochy, velmi působivý hlavní modlitební sál a spoustu vedlejších kaplí.

Klášter Samye (Samja) – nejstarší tibetský klášter se nachází mezi horami a písčitými břehy řeky Yarlung Tsangpo a jeho kruhové zdi se těší vynikající poloze. Skutečnost, že Samye leží u konce nejoblíbenější pěší turistické trasy v Tibetu (4 dny pěšky od Gandenu), jen zvyšuje jeho kouzlo.

Kláštery Sera a Drepung, Lhasa – dva největší kláštery v Tibetu jsou téměř miniaturní města včetně univerzity, modlitebných sálů, kuchyní a debatních sálů. Nenechte si ujít debatující mnichy v klášteře Sera a poutní okruh v klášteře Drepung.

Dálnice S’-čchuan-Tibet (G318) – odlehlé horské silnice v regionu Kham ve východním Tibetu patří k nejdivočejším a nejkrásnějším na světě. Při cestování po silnicích budete míjet jiný Tibet, se zalesněnými vysokohorskými údolími a zelenými loukami, s hlubokými kaňony a bohatou biodiverzitou. Toto dobrodružství není ani snadné ani levné, zato se jedná o dobrodružství Vašeho života.

Vydejte se po Dálnici přátelství – starobylá obchodní trasa dlouhá 870 km mezi Lhasou a Zhangmu nabízí velkolepý road trip patřící k nejpozoruhodnějším na světě. Jízda podobající se horské dráze vede přes vysoko položené průsmyky s třepetajícími se modlitebními praporky a kolem obrovských jezer, a pak klesá k zelenému indickému subkontinentu. Vyhraďte si týden a vychutnejte pohledy na kláštery během cesty.

Akčni nabídka ubytování v Lhase: