Srbsko je skvělým představitelem vinařství v oblasti Balkánu se specifickými typy terénu a s mírným příjemným klimatem, což umožňuje kultivaci domácích i mezinárodních odrůd. K tomu připočtěte tradiční a často jedinečný přístup k výrobě vína, a výsledkem jsou vynikající srbská vína, která si při své návštěvě země nesmíte nechat ujít.
Původní srbské odrůdy vína
Ročně se v Srbsku vyrobí asi půl milionu tun hroznů vína a v roce 2004 bylo vyprodukováno 1,5 mil. litrů vína. V současnosti se v zemi vyrobí asi 700 různých druhů a značek vína. Přestože existuje několik domácích srbských odrůd, které jsou uvedeny níže, je důležité uvést něco z historie. Tyto hrozny se pěstovaly – spolu s mezinárodními druhy – od začátku historie výroby vína v Srbsku až do zhruba 60. let 20. století, kdy byly staré vinice zlikvidovány, aby vzniklo místo pro pěstování velkého množství mezinárodních odrůd. V té době nebyla vína z Jugoslávie zrovna proslulá svojí kvalitou. Na počátku 21. století malá vinařství v Srbsku obnovila staré metody výroby vína, což s sebou přineslo také místní odrůdy a nárůst kvality srbského vína. Většina těchto odrůd je stará několik staletí.
Prokupac – prý to bylo oblíbené víno srbského cara Lazara (jednoho z nejvlivnějších panovníků Srbska); z těchto hroznů vzniká středně plné červené víno s vysokým obsahem taninů, se středně vysokým obsahem alkoholu a s tóny višní, červeného ovoce a dokonce i růží. Ze srbského prokupace se tradičně vyrábí růžové víno (rosé), ale může z něho být také dobré červené.
Vranac – jedná se o červené víno s vysokou kyselostí a vysokým obsahem taninů, které jsou však zkroceny při zrání vína v dubových sudech. Mladší vína z této odrůdy mají pěknou purpurovou barvu, která se zráním mění v rubínově červenou. Chuťové tóny zahrnují skořici, čokoládu, lékořici, květiny, tmavé ovoce, bylinky a dub.
Tamjanika (také se píše Tamnjanika) není úplně původní místní druh. Jedná se o místní klon bílého muškátu, ale na srbském území se pěstuje už tak dlouho, že si ho zde přizpůsobili, navíc vína z něj se podstatně liší od vín vyrobených z regulérního muškátu. Z tamjaniky vznikají suchá bílá vína s tóny muškátu, ovoce a květin, parfému, bylinek, grapefruitu, mandarinky a pomerančové kůry. Existuje rovněž perlivá verze. Pěstuje se také červená verze hroznů Tamjanika, ale bílá jasně převládá.
Smederevka – odrůda bývá označována za jedno z nedoceněných vín Srbska. Jedná se o lehké bílé víno, s vysokou kyselostí a obsahem alkoholu, s chutnými tóny tropického a peckového ovoce, které podtrhuje svěží citrusový tón.
Krstač – Krst znamená kříž, kdy tvar hroznu připomíná kříž, což dalo odrůdě její název. Víno z ní je suché bílé, se světle zlatavou barvou se zeleným odstínem. Chuťové tóny zahrnují zralé broskve a hrušky, víno je lehké a svěží s příjemnou kyselou příchutí. Odrůda se často pěstuje také v Černé Hoře.
Dinka – odrůda je známá také jako tramín červený (Gewürztraminer, tramín) v různých zemích, kde se pěstuje (např. v Maďarsku a Německu), takže to není přísně vzato srbská domácí odrůda. Vyrábějí se z ní bílé i růžové víno, které je plné, s tóny růží, zázvoru, medu a pomerančové kůry, které doplňuje grapefruit, liči a broskve.
Poznámka: Bermet není odrůdové víno, ale speciální víno. Základem je červené nebo bílé víno (podle výrobce) a svoje specifické aroma získává díky maceraci více jak 20 bylin a koření. Recept je přitom tajný a zná ho pouze pár vinařů z regionu Fruška Gora. Podle některých dokumentů se Bermet podával na císařském dvoře ve Vídni a na Titanicu. V každém případě svůj domov má ve městě Sremski Karlovci, i když láhev seženete téměř kdekoli v Srbsku.
Nejlepší srbská vinařství
V Srbsku existuje několik charakteristických vinařských regionů, kdy výrobou vína jsou známé především severní části země. Naleznete zde celkem 9 skvělých vinných stezek (od severu k jihu): Palić, Fruška Gora, Vršac, Smederevo, Negotin, Oplenac, Knjaževac, Župa a Niš/Kragujevac. K nejlepším vinařstvím v Srbsku patří následující:
Aleksandrović – vinařství nacházející se v obci Vinča v regionu Šumadija (známém výrobou vína už mnoho staletí) a provozované třetí generací vinařů z rodiny Aleksandrovićových už existuje více jak 100 let. Vinařství samotné zvítězilo v kategorii nejlepší vinařství v Srbsku v roce 2018, kdy jejich směs Regent Reserve (merlot + cabernet sauvignon) získalo cenu za nejlepší srbské červené roku, zatímco perlivé Trijumf Noir zvítězilo ve své kategorii.
Zvonko Bogdan – relativně mladé vinařství nacházející se na břehu Palićského jezera, založené v roce 2008 a vybudované v secesním stylu, se stále drží na seznamu nejlepších vinařství a vín v zemi. Spojuje úžasný potenciál regionu Palić a moderní francouzské technologie výroby vína, takže není divu, že vína ze Zvonko Bogdan jsou ověnčená mnoha cenami, od regionálních výše. K nejlepším z jeho produkce patří víno Cuvée No. 1.
Kovačević – vinařství s historií dlouhou více jak 100 let se nachází v městečku Irig na mírných svazích regionu Fruška Gora (jednoho z nejlepších v Srbsku) ve svém víně spojuje staré a nové. Region Fruška Gora je specifický tím, že před miliony let představoval ostrov v Panonském moři, díky čemuž je zdejší terén velmi úrodný a bohatý. Kovačevićovo chardonnay opakovaně vyhrává jako nejlepší bílé víno v Srbsku.
Temet – vinařství leží v úrodném regionu Tre Morave (který je ohraničen 3 řekami – Západní, Jižní a Velkou Moravou) a jeho jméno bylo odvozeno od latinského temetum, což znamená „silné víno s charakterem“. Budete-li chtít ochutnat některé domácí druhy, jejich bílé Tri Morave (oceněné jako nejlepší ve své kategorii) kombinuje odrůdovou tamjaniku se 2 dalšími odrůdami z regionu.
Chilandar – srbská vinařská tradice je úzce spjata s křesťanstvím a kláštery, kdy mnohá klášterní vinařství se dochovala do dnešního dne. Klášter Chilandar patří k historicky nejvýznamnějším místům v Srbsku, s nímž byla úzce spjata panovnická dynastie Nemanjićů. Výroba vína v Chilandaru sahá až do roku 1198. Ke klášteru patří několik vinic, z nichž některé produkují víno pro potřeby mnichů. Vína pocházející z vinice Savino Polje (nazvané podle Svatého Sávy, mimořádně významné osoby v srbské historii a rovněž pocházejí z dynastie Nemanjićů) jsou vynikající kvality, ale výborná jsou také další, i když možná ne tolik známá.
K dalším významným vinařstvím v Srbsku patří Doja, Mačkov Podrum, Erdevik (jejich Roza Nostra zvítězila v kategorii dva roky po sobě), Bikicki https://www.bikicki.rs/ a vína z regionu Župa (s dlouhou tradicí), jako je vinařství Minić.
Nejlepší bary v Bělehradu
Po všem studiu nastal čas na zábavu – všechna vína ochutnat! Můžete si samozřejmě zvolit vinnou stezku, ale pokud budete pobývat v Bělehradu, uvedená vína zakoupíte v níže uvedených vinných barech, které doporučujeme. Navíc zde mívají odborníky, kteří Vám pomohou najít takové víno, které bude odpovídat Vašim chutím.
- Cveće zla
- Podrum Wine Art
- Pampour Bar
- Vino Grad
- Vinoteka Savamala Bar & Shop
Akční nabídka ubytování v Bělehradu:
- Hilton Belgrade 5*
- Designer Apartment Eclectica 4*
- Hotel Villa Panorama 3*
- Authentic Belgrade Centre Hostel
Některá doporučená srbská vína
Většinu následujících najdete v dobře zásobených supermarketech v zemi, jako je Maxi, Idea a Mercator. Jistě Vás potěší, že k dostání bývá široká škála srbských vín v ceně asi 10 EUR nebo méně.
- Portogizer – Mačkov podrum (asi 5 EUR)
- 8 tamburaša – Zvonko Bogdan (asi 8 EUR)
- Tri roze koze Rose – Erdevik (asi 8 EUR)
- Enigma bílá nebo růžová – vinařství Doja (asi 4 EUR)
- Tri Morave Tamjanika – Temet (asi 11 EUR, nebo 20 EUR za perlivou verzi)