Snad nikdo necestuje do Egypta kvůli plážím a přírodě – každého zajímají především starověké památky. Od pyramid v Gíze přes Údolí králů až po Luxorský chrám, země nabízí obří stavby staré tisíce let, které často zahaluje aura tajemna. Ale přestože jsou spojeny s mýty a legendami, tyto krásné starověké lokality zdaleka nejsou tajemstvím. Ve skutečnosti jsou natolik známé a vyhledávané, že je téměř stále zaplavují návštěvníci a prodejci. Davy často odcházejí v úžasu, který člověk cítí při pohledu na mohutné starověké stavby…
Naštěstí stále existuje pár lokalit, které nejsou plné autobusů s turisty a velbloudářů nabízejících své služby. O tom, jak se vydat mimo obvyklé turistické trasy, jsme mluvili s Christinou Chavez, archeoložkou z Greater Southwest Region USA. Její znalosti práce v poušti a celková archeologická zkušenost ji zavedla do Egypta už 5x, kde pracovala na velkém archeologickém projektu od NYU Institute of Fine Arts probíhajícím v Abydu. Během jejích opakovaných návštěv získala výcvik od egyptologů a nalezla fascinaci v historii země. Také měla několikrát příležitost cestovat po Egyptě a navštívit mnohé méně známé lokality s obrovskou historickou a kulturní hodnotou. Zde uvádíme pár jejích oblíbených, které byste si při návštěvě země neměli nechat ujít.
Horův chrám v Edfu
Horův chrám se nachází ve městě Edfu na západním břehu Nilu. Přestože leží jen 110 km jižně od slavného Luxoru, turisté ho často vynechávají a cestují autobusem či vlakem z Luxoru přímo k chrámům v Abú Simbelu. Chrám v Edfu byl vybudován z pískovce mezi lety 237 a 57 př.n.l. a je to jedna z nejlépe zachovalých památek v celém Egyptě. Věnován byl Horovi, starověkému bohu v podobě sokola, kterého uvidíte zobrazeného na reliéfech na chrámovém pylonu a jako velké žulové sochy u vchodu. Za branou leží velké nádvoří obklopené sloupy a zdobené reliéfy. Na konci nádvoří se nacházejí dveře střežené sochou Hora a vedoucí do chrámové knihovny, sálů a tajemných komor. Uvnitř mohou návštěvníci obdivovat neuvěřitelně zdobené místnosti, kde dodnes stojí oltáře a svatyně kdysi sloužící k uctívání Hora. Z jedné ze síní se vydejte po schodech na střechu, odkud můžete obdivovat výhled na Nil. Archeoložka doporučuje Horův chrám proto, že zde není tak rušno jako v jiných starověkých svatostáncích, ale také kvůli tomu, že můžete spatřit 2000 let staré rytiny, reliéfy a hieroglyfy ve výborném stavu a seznámit se s egyptskou mytologií.
Chrám Hathor v Dendeře
Jen 84 km severně od Luxoru na západním břehu Nilu najdete chrám bohyně Hathor, který je mimořádně dobře zachovalý a bez šílených davů. Hathor byla manželkou boha Hora a bývá zobrazována jako kráva nebo jako žena s kravskými rohy a slunečním diskem mezi nimi. Hathor je významná postava egyptské mytologie, čemuž odpovídá chrám jí věnovaný. Stěny kolem chrámového komplexu jsou pokryty reliéfy a hieroglyfy, včetně scény zobrazující Hathor, jak kojí svého syna. Branou se návštěvníci dostanou do několika budov, které tvoří chrámový komplex, a do chrámu samotného. Fasáda chrámu je pokrytá reliéfy a zdobena 6 sloupy, na nichž je vytesána hlava Hathor (tváře odstranili později křesťané). Když vstoupíte dovnitř, první sál s 24 sloupy je bohatě zdoben hieroglyfy a rytinami Hathor, které dodnes nesou původní barvu a představují působivý pohled. Z další místnosti se můžete po schodech dostat nahoru na střechu chrámu, odkud uvidíte celý komplex.
Červený klášter v Sohagu
I když většina návštěvníků v Egyptě hledá pozůstatky z faraonských časů, je to jen jedna část z bohaté historie země. Křesťanství a mnišství se v zemi rozšířily už v roce 45 n.l. a vzkvétaly křesťanské komunity, které odmítaly staré pohanské tradice. Červený klášter nacházející se v Sohagu (Suhag), městě na západním břehu Nilu 240 km severně od Luxoru, je pozůstatek počátků křesťanského klášterního života na světě. Věnován je zakladateli kláštera, sv. Pishayovi/Abshaiovi. Klášter ze 4. století sice může zvenčí působit strohý, ale uvnitř je zdoben okázalými obrazy a sochami. Podle Amerického výzkumného centra v Egyptě „v tomto kostele pokrývají staré malby asi 80 % stěn, nik, sloupů, pilířů, štítů a aspid“. Poté, co byl Červený klášter v letech 2002-2014 zrestaurován, je dnes otevřen návštěvníkům a používán koptskou komunitou.
Klášter svaté Katřiny na Sinaji
Petroglyfy z oázy Charga
Tak jako dějiny Egypta neskončily s faraony, také jimi nezačaly. Petroglyfy z oáze Charga (Kharga) v Západní poušti jsou skalní obrazce pocházející z prehistorických dob. Mezi oázami Al-Kharga a Dakhla najdete několik lokalit se skalním uměním, ale dostat se tam není snadné. Budete se muset v Al-Kharga ptát po průvodci s vozidlem 4×4, který Vás odveze na odpovídající místa. Jedno je však jisté: nesetkáte se tam s davy, které by Vám překážely v prohlížení si zvířat, lodí, lidí, geometrických tvarů a nápisů na skalách. Archeoložka velmi doporučuje návštěvníkům Egypta, aby si lokalitu prohlédli a udělali si širší obrázek o historii země. Pokud jste si mysleli, že jsou pyramidy staré, budete žasnout nad rytinami žiraf, slonů, oslů, ryb a hrochů vytvořenými před mnoha tisíciletími.
Oáza Síwa
Oáza Síwa je ideální místo pro ty, kdo chtějí skutečně uniknout všemu. Nachází se v Západní poušti 8 hodin cesty autem z Káhiry a velmi blízko hranice s Libyí, takže oáza nepřitahuje davy, přestože nabízí úžasné historické lokality. Obvodové zdi, které zůstaly z pevnosti ze 13. století, jsou impozantní díla vybudovaná z originálního materiálu karshifu, který vzniká přirozeně vápenatěním hlíny smíchané se solí z jezera za městem. Pevnost obývali lidé ze Síwy do doby, než většinu zničila bouře a přinutila místní obyvatele na začátku 20. století se přestěhovat do modernějšího bydlení. Lokalita působí jako labyrint města duchů a určitě stojí za návštěvu. Skvělý výhled na pevnost z výšky budete mít, když vylezete na věž tzv. staré mešity. Jedná se někdejší chrám s věštírnou vybudovaný v 6. stol. př.n.l., který byl zasvěcen Amonovi, bohu v podobě berana se zakroucenými rohy. Amonovy věštby byly brány velmi vážně a městečku Aghurmi přinesly slávu. Dokonce i Alexandr Veliký poté, co zaútočil na Egypt, navštívil zdejší chrám s věštírnou, aby zjistil, co pro něj život chystá. Výhledy z chrámu na oázu jsou fantastické.
Chrám Sethiho I. v Abydu
Abydos je město ležící asi 160 km severně od Luxoru na západním břehu Nilu. Protože se většina historických lokalit nachází kolem řeky, snadno můžete přidat zastávku v Abydu. Skutečně byste si Abydos neměli nechat ujít, protože město bývalo centrem kultu Osirida, boha mrtvých a posmrtného života a jednoho z nejvýznamnějších bohů v egyptské mytologii. Abydos sloužil jako nekropole po celá tisíciletí: byly zde nalezeny hrobky prvních faraonů a jednalo se o místo, kde většina Egypťanů toužila být pohřbena. Abydos je však stále jako turistická lokalita nedoceněný, takže archeoložka vypráví, že při návštěvě chrámu Sethiho byla téměř úplně sama. Chrám Sethiho I. je mimořádně dobře zachovalý zádušní chrám, který býval považován za jedno z nejposvátnějších míst v celém Egyptě. Vybudován byl za krále Sethiho I. kolem roku 1300 př.n.l. a věnován uctívání krále samotného spolu s 6 významnými egyptskými božstvy: Osiris, Isis (Osiridova sestra a manželka), Horus (syn Osirida a Isis), Amon-Re, Re-Harachtej a Ptah. Části chrámového komplexu ve tvaru „L“ byly zničeny (nádvoří a pylony), ale portikus a fasáda s pilíři stojí dodnes, vyzdobené reliéfy, kde je Ramses II. (syn Setiho I.) zobrazen mezi bohy. Uvnitř jsou sloupy, ponuré síně, komory a 7 svatostánků pro každého ze zde uctívaných božstev. Stěny chrámu jsou bohatě zdobeny barevnými reliéfy a hieroglyfy zobrazujícími scény náboženského významu. V zadní části chrámu se nachází Osireion, Osiridův kenotaf, který je kompletně zaplaven vodou a proto egyptologové nemohou prozkoumat jeho detaily.
Shunet El-Zebib v Abydu
Shunet El-Zebib je místem, kde archeoložka Chavez pracovala během jedné ze svých cest do Egypta. Shunet El-Zebib je komplex pro pohřební kult krále Chasechemueje z II. dynastie (2650 př.n.l.) ležící v posvátném městě Abydos. Lokalita má rozlohu několika kilometrů čtverečních a je to jediná dochovaná ohrazená nekropole v Abydu. Podle Světového památkového fondu „stavba patří k nejstarším stojícím královským památkám v Egyptě a k nejstarším dochovaným stavbám z hliněných cihel na světě“ a je to „jediný příklad nejstarší tradice královské monumentální pohřební stavby, která dodnes existuje.“
Shunet El-Zebib byl vybudován ještě před pyramidami a sloužil jako příklad pro jejich stavbu. Také ovlivnil design komplexu stupňovité pyramidy Chasechemuejova následníka Džosera, první královskou pyramidu vybudovanou v Egyptě. Poté, co byla stavba stabilizována pomocí 150 000 hliněných cihel vytvořených přesně tak jako původní cihly, dnes mohou návštěvníci navštívit tuto úžasnou (ale velmi nedoceněnou) lokalitu – nebo alespoň pohlédnout z dálky na velký komplex zvedající se z písečných dun.