Nikdo by Vám nevyčítal, pokud byste si krajinu Islandu spletli s prostředím pro natáčení filmu sci-fi: gejzíry vystřikují vařící vodu a z prasklin v zemi unikají oblaka páry. Pusté pláně a hnědavé skály táhnoucí se do nekonečných dálek. A nad tím sopky výhrůžně se tyčící pod sněhovou pokrývkou.
Island zaručeně podnítí Vaše smysly, tak proč neskočit rovnýma nohama do dobrodružství, která nabízí tato „Země ohně a ledu“? Odcházet pak odtud budete vyčerpaní, nadšení – a pokrytí popraškem vulkanického popela.
Sestup do sopky
Island je jediným místem na světě, kde můžete vstoupit přímo do magmatického krbu sopky. Ztuhlá láva obvykle po výbuchu sopku uzavře, takže hlubiny vulkánu Thrihnukagigur představují podsvětí, které je běžně skryté pohledům. Když se vydáte k sopce přes lávová pole v oblasti Bláfjöll, každým krokem se budete vzdalovat od všeho obvyklého. Země je zvlněná a hrbolatá kvůli podzemním jeskyním a puklinám, zatímco větrem ošlehané vulkanické skály působí dojmem krajiny na Marsu. Po túře pak následuje adrenalinový sestup otevřenou lanovkou do hlubin spící sopky Thrihnukagigur, která se nachází přímo na zlomu dvou tektonických desek. Po spuštění do sopky (výškový rozdíl 120 m) si budete moct prohlédnout magmatický krb zářící všemi barvami, od zářivě modré až po zlatou. Poslouchejte přitom dobře, jestli nezaslechnete vzdálené burácení… jen pro jistotu. Agentura Inside the Volcano vede výlety s průvodcem z islandské metropole Reykjavíku, které zahrnují cestu autobusem do Bláfjöll, odkud půjdete pěšky hodinu, než se dostanete na místo samotné. Obujte si kvalitní obuv a vezměte si s sebou vodu. Tým z Inside the Volcano Vás vybaví helmou a postrojem. Sestupy do sopky probíhají od května do září.
Výstup na ledovec
Připněte si na boty mačky a vezměte cepín: budete se škrábat nahoru a prosekávat si cestu po strašidelně působících pohybujících se ledovcích, podle kterých získal Island své jméno. Začátečníci by si měli zvolit ledovcovou trasu Sólheimajökull, která je vzdálená pouze hodinu cesty od nepřehlédnutelného ledovcového jezera Jökulsárlón, kde si můžete vybrat z komentovaných výletů vhodných pro všechny úrovně zkušeností. Přírodní ledové skulptury se zde zvedají nad trasou Sólheimajökull a (pevninský) ledovec je dodnes žíhaný od nechvalně proslulého výbuchu sopky Eyjafjallajökull v roce 2010. Zatímco budete pozorovat dramatické obrysy krajiny, dávejte pozor na své kroky: nachází se zde hluboké pukliny, proto je důležité se řídit radami a doporučeními průvodce. V bezpečí budete při výletech s cestovní kanceláří Icelandic Mountain Guides, jejíž výběr výprav s průvodcem sahá od 2 hodinových procházek po ledovci až po náročné 16 hodinové výstupy. Pěší túry po ledovcích je možné na Islandu podnikat celoročně.
Na koni kolem fjordu
Islandští koně mají tak lesklou hřívu a hladkou kůži, že působí jako hračka My Little Pony. Nenechte se však jejich vzhledem oklamat, když budete obdivovat, jak hravě cválají po pastvině. Přestože jsou malí, jsou tito koně výjimečně silní a skvěle přizpůsobení na kruté islandské zimy a drsný terén. Jejich kulturní význam sahá až do dob Vikingů a do dnešního dne slouží k nahánění ovcí pasoucích se na kopcích. Kromě toho mají také velmi klidnou povahu, takže jsou ideální pro začínající jezdce. Na ostrově naleznete penziony, cestovní společnosti a občas i statky nabízející jízdy na koních. Druhé nejvýznamnější město Islandu, severní metropole Akureyri, skýtá některé mimořádně zajímavé trasy. Jen kousíček za městem můžete cválat po větrných pastvinách a kolem šedočerných pláží lemujících Eyjafjörður, nejdelší fjord ostrova. Penzion Skjaldarvík (údajně zavřeno) nabízí vyjížďky na koních s průvodci pro všechny úrovně zkušeností a jen 15 minut od města Akureyri, na pastvinách a na březích fjordu. Zkušení jezdci si mohou zařídit vícedenní výpravy od stájí Pólar Hestar nacházejících se severně od Akureyri. Některé stáje provozují jízdy pouze v létě, ale spousta jich funguje po celý rok, a některé dokonce skýtají výlety na koních za pozorováním polární záře.
Pozorování velryb a plachtění v Húsavíku
Městečko Húsavík vzdálené 45 minut cesty od Akureyri je přední islandská destinace pro pozorování velryb. Zátoka Skjálfandi, která leží na soutoku dvou říčních estuárů, nabízí spoustu kvetoucích řas, které jsou neodolatelné pro řadu druhů velryb, které proto míří ke zdejším břehům. Plejtvák, keporkak i plejtvák obrovský (největší tvor na Zemi) byli spatřeni z lodí vyplouvajících z Húsavíku, přičemž pozorování nějakého velkého vodního živočicha je téměř garantováno. Mnohé velryby se třikrát či čtyřikrát potopí do hlubin a znovu vynoří téměř na stejném místě, což je ideální, pokud na Vašem prvním snímku byl vidět pouze rozmazaný velrybí ocas. Nenechte však tyto mírné obry zastínit další místní živočichy, ptáky papuchalky; mořští ptáci se během léta shromažďují kolem ostrůvků v zátoce. Pokud toužíte po něčem bezprostředním, kde se budete moct sami zapojit, můžete se vydat na výlet na plachetnici od společnosti North Sailing a pomáhat rozvinout plachty a vést loď směrem ke „gejzíru“, který prozrazuje přítomnost velryby. Výlety za pozorováním velryb v Húsavíku obvykle probíhají od dubna do listopadu.
Kam za pozorováním polární záře
Krafla: pěší túry přes lávová pole
Vaše první kroky po lávových polích ve vulkanickém komplexu Krafla (úvodní foto) budou matoucí. Pach síry ve vzduchu, dehtově černé skály všude kolem, a co teprve ten žár pod Vašima nohama? Krafla je Peklo na zemi, a to tím nejúžasnějším způsobem. Když se vydáte na túru kolem nejaktivnější sopky Islandu (a to už jej co říct), spatříte oblaka páry unikající se sykotem ze země, jedovatě zelená jezírka vařící vody a pahorky s hrbolatým povrchem, které jakoby patřily do království zlověstných střetů. V lokalitě se opakovaně vykytují ničivé výbuchy (včetně známých explozí v 70. letech). Při tak neklidné historii je těžké necítit bázeň vůči zdejší apokalyptické krajině a moci Země… Krafla se nachází jen kousek cesty severovýchodně od oblasti jezera Mývatn, které je známé svými skalními formacemi (a hejny mušek). Stezky od parkovací plochy u Krafly vedou kolem hrozivé kaldery Leirhnjúkur, proto se nevzdalujte z vyznačených stezek. Okolní oblast si můžete prohlédnout po celý rok, ale je nutné sledovat předpověď počasí pro den, kdy chcete vyrazit, a věnovat pozornost všem varovným znamením.
Adrenalin i na jídelním stole
Ani když si sundáte teplou bundu a usadíte se v místní kavárně, nebudou Vaše dobrodružství ještě u konce. Islandská kuchyně je opravdu nezvyklá a náročná. Ochutnat zde můžete např. ovčí hlavu (kterou koupíte přímo v supermarketu), slátur (islandské „jelito“) či hákarl (fermentované maso ze žraloka). Hákarl bývá často považován za jídlo pro nejodvážnější, a zatímco se se otřesete při závanu čpavku, můžete uvažovat o jeho pozoruhodné cestě na Váš stůl. Maso žraloka grónského, které je čerstvé jedovaté, se pohřbí do písku, aby fermentovalo po dobu 2-3 měsíců. Pak se maso vykope, naseká na proužky a pověsí se, aby schnulo dalších pár měsíců. Poté se teprve nakrájí na kostky a dopraví na jídelní stoly po celém ostrově. Když ho budete ochutnávat, dýchejte ústy, protože jeho zápach je mnohem odpudivější než jeho chuť. Brennivín, silný islandský destilát, se často podává k pochutinám, jako je hákarl. Připravte si proto skleničku alkoholu, pokud budete chtít potrápit své chuťové buňky.
Islandská kuchyně v Reykjavíku
Jak na to
Pronajat si auto a vydat se po známé islandské trase Islandský silniční okruh (Hringvegur/ Þjóðvegur 1; délka 1339 km) je nejlepší způsob, jak se přesouvat mezi dobrodružnými aktivitami. Z Trasy 1 se velmi snadno dostanete na ledovce, sopky i počáteční body pro pěší túry. Na pohodlné zvládnutí okruhu Vám bude stačit 10 dní, počítejte však se 14 dny i více, pokud plánujete cestou podnikat další dobrodružné aktivity. V každém případě si však vezměte dobré a kvalitní boty na chození: méně kvalitní obuv se snadno zničí i na trasách, které jsou označeny jako „snadné“.