Mít smrt na jazyku může být někdy docela příjemné. Zejména, pokud máte rádi kousek nebezpečí a jste gurmánům, kterému nevadí, že další sousto může být smrtelné. Pokud ne hned, možná lety, protože lidské tělo si pamatuje, co a kdy jste snědli.
Hřiby
Nejen ty jedovaté, ale i nejedlé. Odhadem je na světě kolem 5000 druhů hřibů. Možná jste už slyšeli, že i chutné a zdravé houby mohou mít ne zcela pozitivní vlastnosti na tělo, zejména, pokud se konzumují spolu s alkoholem. Ačkoliv nechceme zbrojit proti hřibem, mají v sobě látky, které zatěžují játra. Pokud pravidelně vymetáte bary, ne poslední skleničku, ale hřib se vám může stát osudným.
Čili
Muži, kteří neholdují ostré paprice, jsou vlastně tak trochu baby. Jenže chilli je červené nejen náhodou. Červená v přírodě znamená vykřičník, stopku a kdo ji nerespektuje, může nepěkně dopadnout. Samo o sobě pálení není příjemným zážitkem. Způsobuje ho alkaloid kapsaicin, který je obsahem v jedné paprice takříkajíc neškodný, dokonce zdraví prospěšný. Ve vyšších dávkách může způsobit klidně zástavu srdce. Papričky s největším obsahem kapsaicinu jsou dokonce zakázány pro děti, těhotné ženy a lidi s nemocným srdcem.
Brambory
Je to plodina, se kterou nejsou žerty, přestože ji máte možná obden na talíři. Pozor je třeba dávat na stopky, listy a klíčky bramboru. Někdy však může smrt způsobit i samotný brambora, pokud jste si na něm všimli jemné, zelené odstíny. Právě to je smrtelný proces, kdy se začíná intenzivní tvorba glykoalkaloidy, nebezpečného pro zdraví. Smrt však nepřichází náhle. Přicházejí křeče bezvědomí a dlouhá kóma.
Mandle
Kyanid nevoní po pražených mandlích náhodou. Mandle totiž obsahují tento jed a samy o sobě jsou dost nebezpečné, pokud nejsou tepelně upravovány. Proto se do obchodů dostávají v upravené podobě.
Jablko
Bylo osudné pro Sněhurku a tvůrci pohádek dobře věděli, o čem mluví. Jablko v sobě obsahuje také stopy kyanidu. Podíl je vyšší v jablečných semínkách. Kdo už jednou prokousl právě malé černé semeno, ucítil tu nepříjemnou pachuť. Byl to skutečný závan smrti na jazyku.
Rajčata
Opět přichází na scénu známý glykoalkaloid, který je ve stoncích a listech rajčat, stopy se nacházejí i v plodech, jed je dokonce tak silný, že se používá jako bio pesticid proti škůdcům. Rajčata nejsou tak nevinné jak se zdá. I před nimi nás má varovat ta pověstná červená barva.