Lidé si často představují Minsk jako šedivé postsovětské velkoměsto. Další věc, která odrazuje od jeho návštěvy, bývá běloruské vízum, které je požadováno od návštěvníků z mnoha evropských zemí. A pak existují cestovatelé, kteří se Minsku vyhýbají z principu. Alexandr Lukašenko, který je běloruským prezidentem už dvě desetiletí, sklidil značnou kritiku i sankce za řadu porušení lidských práv způsobených jím a jeho úředníky. Měli byste navštívit zemi, jejíž politiku odmítáte? Tuto otázku si musí každý cestovatel zodpovědět sám.
Ale s pozoruhodnou historií, působivou architekturou a zajímavými chutěmi i řemeslnými výrobky už staré stereotypy neodpovídají skutečnému Minsku. Pokud Vás zajímá metropole tzv. „poslední diktatury v Evropě“, můžete začít naším přehledem.
Sovětská stylizace a velkolepé památníky
Není to pouze běloruská politika, co zavání sovětskou nostalgií: město s téměř 3 miliony obyvatel je ve stanicích metra a na výškových budovách vyzdobeno muraly v sovětském stylu. Zdejší architektura však není poznamenána sovětskou uniformitou. Mnoho památníků v Minsku vytváří podivně úžasné panorama města. K nejvýraznějším patří obelisk uprostřed Náměstí Vítězství; pod ním se nachází pamětní síň, která září jantarově žlutým světlem. Jen 15 minut pěšky odtud směrem k řece Svislač najdete Ostrov slz, památník těm, kdo padli v během 10 let trvající války v Afghánistánu. Osamělý památník, kam se dostanete po mostě pro pěší, je zdoben smuteční sochami se závoji a plačícími anděly. Až se projdete po starém městě, prohlédnete si dvojici zvonic pravoslavného kostela a zastavíte se v některé útulné hospodě, můžete si Minsk téměř splést s kterýmkoli jiným půvabným východoevropským městem. Ale jen do doby, než si všimnete, že staré město není vůbec staré. Historické budovy neexistují ve městě, které bylo téměř celé znovu postaveno z doutnajících ruin.
Podněstří: země kde se vrátíte do sovětských časů
Historie: posuny hranic a bombardování
Město prošlo během staletí seismickými posuny ve vlastnictví, jazyce a kultuře. Historici považují za datum založení rok 1067. Minsk prosperovat jako součást Velkoknížectví litevské ve 13. století a později se stal metropolí Polsko-Litevské unie. Poté přešel pod ruskou nadvládu, byl okupován Švédy a znovu se vrátil pod ruskou nadvládu – ale 20. století bylo jeho nejkrvavějším obdobím. Poté, co I. světovou válku přestál jako město na válečné frontě, se Minsk v březnu 1918 stal součástí nové Běloruské lidové republiky. Jen pár měsíců nato přišla Rudá armáda a Minsk se změnil na metropoli Běloruské sovětské socialistické republiky. Během II. světové války unikla bombardování ani ne 1/10 budov v Minsku. Ve městě se nacházelo jedno z největších ghett, kde bylo vězněno asi 100 000 Židů, z nichž většina zahynula v koncentračních táborech. Hlad a nemoci si však vybraly svou daň i mimo ghetto: z 300 000 obyvatel před válkou zbylo v Minsku v roce 1944 pouhých 50 000.
Vzestup moderního Minsku
Za nejlepší vyhlídkou na moderní Minsk se musíte vydat vysoko – na vrchol budovy
Běloruské národní knihovny. V nejvyšším patře budovy kosmického věku, která se trochu podobá obrovskému indigově modrému diamantu, se nachází otevřená vyhlídková plošina skýtající nejlepší výhledy na město. Očekávejte však spíše moderní než klasicky krásné panorama, tvořené lesem výškových budov, jeřábů a buldozerů. Na staveništích dole pobíhají stavební dělníci připomínající mravence. Výškové budovy hrdě nesoucí muraly v sovětském stylu se tyčí k nebi a Vy můžete pozorovat, jak Vám město roste před očima. Zamiřte do Graf Cafe s vintage tématikou ve stejném patře jako je vyhlídková plošina a dejte si vynikající kávu. Běloruské muzeum Velké vlastenecké války http://war.museum.by , nejrozsáhlejší minské muzeum, nabízí popisy v mnoha jazycích. Umístěno je v další „kosmické“ budově, kde pod kovovou kopulí najdete obří válečná dioramata a haly plné tanků a raketometů.
Památky socialistické a brutalistické architektury ve východní Evropě
Jídlo a pití v běloruském stylu
Až budete mít suvenýry nakoupené, architekturu kosmického věku prohlédnutou a muzea prošlá, budete potřebovat něco k jídlu. A přestože si mnoho lidí představuje Minsk jako nudné a nezajímavé místo, ve skutečnosti se zde můžete také pořádně bavit. I nejvíce hladový cestovatel už nebude moct dezert po obědě v běloruské restauraci. Ochutnejte vynikající nakyslou polévku soljanka ve Vasilki (prasp. Niezaliežnasci 89), neformální restauraci s klasickými běloruskými pokrmy. Nejlepší volbou v Minsku je však Kamyanitsa (Pervomajskaja 18), kde podávají talíře bohatě obložené vepřovým nadívaným houbami a lívanci (draniki), které se namáčí do šťávy. Když přijde večer, mladí a krásní v Minsku zamíří do hospod v německém stylu. U Ratushi (ul. Gercena) ve starém městě nabízí živou hudbu a štědré porce z grilu, zatímco Rakovsky Brovar (Vitebskaja 10) je rájem pro milovníky piva. A někde mezi světly velkoměsta, pozoruhodnou architekturou a spoustou domácího piva se už nikdy nebude dívat na Bělorusko stejným způsobem. (stav v červnu 2021)