Nejlepší obytné domy roku 2022

Nejlepší obytné domy roku 2022 1

BioHome 3D – University of Maine

Experimentální budova Mainské univerzity vytvořená metodou 3D tisku působí relativně skromným dojmem, ale ve skutečnosti představuje velký skok v technologii 3D tisku. Místo toho, aby byl vytištěn z betonu, tak jako podobné jiné projekty, které jsme mohli vidět, tiskárna v případě BioHome 3D extrudovala směs dřevěných vláken a přírodní pryskyřice ve vrstvách, z nichž vytvořila stěny. Ještě působivější je, že budova je první na světě, o níž víme, že má vytištěnou také střechu. To je velká věc, která by mohla zvýšit efektivnost a podstatně snížit dobu budování.

 

Colo Crossings – Benn+Penna 

Colo Crossing od australského studia Benn + Penna má podobu atraktivního útočiště z lodních kontejnerů a na solární pohon uspořádaného kolem menšího bazénku. Dům se nachází se na strmém svahu v zákrutu řeky asi 100 km severozápadně od Sydney a je vytvořen ze čtyř silně upravených lodních kontejnerů, vyzvednutých nad skalnatý terén na ocelové nosné konstrukci. Dva z kontejnerů jsou spojeny, aby vzniklo bydlení otevřeným plánem zahrnující kuchyni, jídelnu a obytný prostor, zatímco další dva tvoří 3 ložnice.

 

Das Glashaus – Sigurd Larsen 

Myšlenka stavby Das Glashaus vznikla, když Sigurd Larsen dostal zakázku od rodiny, která si přála víkendové útočiště, kde by mohli plně obdivovat krásu okolní krajiny na braniborském venkově v Německu. Zatímco půdorys je standardní a tvoří ho otevřený obývací prostor, kuchyně a jídelna, horní patro je zakryté průhledným polykarbonátem a funguje spíše jako skleník. Zahrnuje lůžko, stůl a vanu a nabízí vynikající výhledy na venkovskou krajinu. V zimním období se příjemně vytopí a v létě k ochlazení stačí ovladatelná okna.

 

House Zero – Icon/Lake|Flato

Přední firma Icon zabývající se 3D tiskem spojila své síly s prestižním architektonickým studiem Lake|Flato vytvořila partnerství, které by mohlo vytvořit nový žánr 3D tisku luxusních domů. House Zero se nachází v Austinu v Texasu, USA, a představuje ranč v typicky texaském modernististickém stylu. Interiér tvoří zaoblené stěny vytištěné ve 3D, ale také sklo a dřevo. Dům má jedno patro a zahrnuje 3 ložnice, několik koupelen, kuchyni a centrální obytný prostor. Okna a dveře byly pečlivě umístěny tak, aby rámovaly vybrané výhledy a maximalizovaly množství přirozeného světla uvnitř. Navíc k hlavnímu domu přiléhá menší obytná jednotka, která skýtá další ložnici a koupelnu.

 

Culvert Guesthouse – Nendo 

Nejlepší obytné domy roku 2022 2Nejlepší obytné domy roku 2022 3

I když vyniká spíše zajímavým přístupem k minimalismu než jako praktický domov, kde bychom chtěli bydlet, Culvert Guesthouse (úvodní foto) od firmy Nendo v každém případě nabízí něco nového. Nachází se ve venkovské oblasti v Japonsku  a je vybudován z prefabrikovaných betonových hranatých propustek („potrubí“), které se obvykle používají k usměrňování vodních toků nebo budování tunelů. Má formou čtyř na sobě ležících betonových „trubek“ plus střecha uprostřed. Interiér je rozdělen do dvou úložných částí a hlavního obytné části, která zahrnuje kuchyň a koupelnu v I. patře, zatímco ložnice a pracovna se nacházejí ve II. patře. Spousta skla pomáhá zaplnit interiér světlem, i když kompaktní rozměry některých vnitřních prostorů určitě působí klaustrofobicky.

 

Float – Studio RAP

Příhodně pojmenovaný Float („Plovák“) naleznete v Leidenu v Nizozemsku a byl inspirován origami s jeho komplexními možnostmi skládání. Strukturálně ho tvoří plovoucí základna, se stavbou z křížově laminovaného dřeva (CLT) a exteriérem obloženým masivním korkem. Interiér je uspořádán na jednom patře uprostřed s obývacím pokojem, který nabízí sezení, knihovnu a kamna na dřevo pro zahřátí. Na jedné straně je kuchyně a prostor jídelny, zatímco na druhé najdete jednu ložnici.

První 3D vytištěný most z nerezové oceli se klene nad nizozemským kanálem 

Sluishuis – BIG/Barcode Architects

Sluishuis, který je dílem Bjarke Ingels Group (BIG) a Barcode Architects, je ambiciózní projekt v nizozemském Amsterdamu. Jeho celkový design je pojat jako riff evropských budov se dvorem uprostřed a má typickou hliníkovou fasádu, která je zvednutá, aby mohly proplouvat lodě do prostoru kotviště. Stavba zahrnuje 442 bytů plus veřejné prostory, společnou zahradu a střešní zahrádku přístupnou po veřejné stezce. Přirozeně má také značné vybavení související s vodou; patří k němu prostor pro 34 hausbótů, 54 kotvišť pro rekreační plavidla, lekce plachtění a další aktivity.

 

m.o.r.e Cabin – Kariouk Architects

I když možná není nejvhodnější pro ty, kteří se bojí výšek, m.o.r.e Cabin od kanadské firmy Kariouk Architects je úžasné současné obydlí umístěné vysoko v korunách stromů v Quebecu. Dům se nachází 18,3 m nad zemí na ocelových podpěrách a funguje zcela bez elektrické sítě. Jeho design je reakcí na stavební povolení a zónování stanovené pro sruby v oblasti, které vyžadují, aby stavba byla min. 30 m od břehu jezera; to dalo architektům výzvu vybudovat obydlí na skalnatém svahu. Spousta oken rámuje výhledy do krásné krajiny, přičemž stavba byla vybudována z panelů z CLT.

 

Parchment Works – Will Gamble Architects

Parchment Works od Will Gamble Architects je pozoruhodné rozšíření domu v Northamptonshire v Anglii. Projekt přidává další obytný prostor architektoniky významnému rodinnému domu z viktoriánského období tím, že zakomponovává zbytky zdí přilehlé někdejší továrny na pergamen (parchment). Firma vynaložila obrovské úsilí, aby respektovala existující budovu, a přitom dům rozšířila. Obývají prostory a ložnice jsou diskrétně vloženy za zbytky starých zdí, takže byla zachována původní forma kamenných a cihlových zdí.

 

Costa Rica Treehouse – Olson Kundig

Costa Rica Treehouse od Olsona Kundiga, nechali vybudovat klienti, kteří milují surfování a zároveň velmi hledí na životní prostředí. Dům je inspirován okolní džunglí na tichomořském pobřeží Kostariky a byl postaven z místního teakového dřeva. Ovladatelné přepážky slouží k tomu, aby mohl vánek z oceánu a denní světlo pronikat do interiéru. Velký přesah střechy skýtá stín, zatímco solární panely redukují potřebu elektřiny ze sítě. Navíc systém na sběr dešťové vody vyprodukuje během období dešťů veškerou potřebnou vodu.

Nejlepší budovy roku 2022