Cizince nevítají: Nejizolovanější kmeny světa

Cizince nevítají: Nejizolovanější kmeny světa 1

Co si myslíte, třeba nejizolovanější skupiny obyvatel na naší planetě za každou cenu přizpůsobovat současné civilizaci nebo mají právo na svůj vlastní život bez našich zásahů?

 
212382554460002_01

Kmeny v brazilské Amazonii
Brazilská vláda pravidelně vysílá letadla do amazonské džungle, aby se pokusila fotografovat a poznat počty kmenů žijících izolovaně od světa. Jeden fotograf se dostal pod palbu kmene, který střílel šípy na nízko letící letadlo. V poslední době jsou pozorování kmeny stále častěji.

V loňském roce se jeden kmen vynořil z džungle blízko peruánské hranice a z brazilské vesnice kradli jídlo, sekery, mačety a děsili ženy a děti tím, že vydávaly zvuky jako opice. Kmen nakonec s venkovany uzavřel příměří. Předpokládá se, že kmen nenašel brazilskou vesnici náhodou, ale pravděpodobně věděl, že se tam nachází.

 
PeinturePintupiD-Australie

Pintupi
Izolovaná skupina kočovných domorodců ze starověkého Pintupi kmene byla objevena zcela náhodou v roce 1984 v Austrálii. Izolované rodiny byly přehlíženy už před lety, když Britové přesídlili všechny domorodce do bezpečnějších osad v době testování raket na tomto území.

Osamělá rodina, oddělená od svých příbuzných putovala pěšky od napajedla k napajedlu, někdy pila krev varanů, aby přežila období sucha. Putovali celé dny stejně jako jejich kočovní předkové, protože předtím nikdy neviděli nikoho jiného kromě své skupiny.

Tlumočníkům se podařilo sledovat rodinu a oznámili jim, že svět mimo jejich vlastní skupiny jim může umožnit jednodušší způsob života, včetně snadno dostupné vody a potravin. Členové skupiny se přizpůsobily jednoduššímu způsobu života v moderním městě, někteří pracují jako tradiční umělci. Ale jeden člen skupiny zvaný Payirti se rozhodl žít tak, jak byl zvyklý, sám v poušti Gibson. A žije tam dodnes.

 
9896889874_a000749cc7_b

Sentinelese
V roce 2006, když se dva opilí rybáři dostali příliš blízko k ostrovu obsazeného Sentinelese lidmi a byli zabiti, nikdo z nedaleké Indie se neodvážil apelovat, aby vydali těla. To proto, že z minulých setkání věděli, že by je téměř jistě napadli a zabili šípy z luků domorodců. Sentinelese lidé na Andamanských ostrovech jsou považováni za nejizolovanější civilizaci na planetě Zemi a vůči cizincům jsou nedůvěřiví.

První kontakt s cizinci v roce 1857 skončil tragicky, někteří ostrované byli uneseni a jiní umírali na nemoci, které do jejich ostrovního ráje přinesly vetřelci. Nedávné kontakty v 80. a 90. letech způsobily smrt mnoha domorodců zabitých v potyčkách s ozbrojenými záchrannými týmy, které navštívili ostrov a snažili se získat zpět ztracené předměty z vraku.

Takže za posledních 60.000 let tato komunita přežila na malém ostrově bez potřeby moderního světa, s výjimkou hrotů šípů nebo nástrojů vyrobených z ocelových vraků lodí na jejich břehu. Jejich odolnost vůči modernímu světu způsobuje bezradnost. V roce 2004 zasáhlo ostrov ničivé tsunami, které řádilo v okolním regionu.

Jak Sentinelese lidé mohli přežít je záhadou, ale je to tak, o čemž svědčí fotografie pořízené pomocí vrtulníku. Nad ostrovem letěl vrtulník zkontrolovat oblast a okamžitě ho pozdravil pohledem agresivní domorodec s namířeným lukem a šípem na obří kovový předmět na obloze. Indická vláda nedávno zastavila všechny pokusy o kontakt, protože i organizace na podporu lidských práv podporují Sentinelese, aby pokračovaly ve svém způsobu života.

 
2414113

Poslední domorodý Američan
Poslední přeživší člen Yahia z kmene domorodých Američanů šokoval moderní svět v roce 1911, kdy se vynořil v jeden den z kalifornských lesů přímo do moderního světa. Policie byla tak ohromená pohledem na tohoto rodáka v indickém oděvu, že ho na místě zatkla a zavolala tlumočníka, aby byl schopen říct svůj příběh.

Jeho jméno není známo, ale antropolog ho označil Ishi, což v jazyce Yahia znamená člověk. Poslední přeživší z kmene Yahia, který zůstal ukrytý čtyřicet let po ničivém masakru řekl o svém boji přežít. Jasně si vědom světa kolem něj se nakonec rozhodl vyjít z lesa a žádat o pomoc, překvapuje svým životem mimo civilizaci antropologů, ale i zbytek moderního světa.

 
information_items_1098

Ruští Starověrci z tajgy
Když geologové začali v r. 1978 realizovat výzkum v odlehlé oblasti ruské tajgy, letecký průzkum ukázal existenci lidí na místě, kde se předpokládalo, že nikdo nežije. Asi 250 km daleko od civilizace objevili skupinu šesti osob. Šlo o starou ruskou rodinu, která žila v izolaci 42 let, ve snaze ochránit své náboženství.

Jejich víra byla totiž ohrožena stalinistickým režimem v roce 1936 a proto tehdy čtyřčlenná rodina uprchla do nejvzdálenějších koutů Ruské divočiny, kde se jim později narodilo několik dětí. Rodina žila v doslova brutálních podmínkách sibiřských lesů. Nalezení potravin byl pro ně obrovský problém, kvůli tomu několik členů rodiny i zemřelo hlady. Dnes je dcera, Agafia Lykovová jediný přeživší členem rodiny.

 
100_001_jpg_4a76e0a900

Vietnamský kmen Ruc
Během války ve Vietnamu, v části džungle, která utrpěla silné bombardování byl objeven kmen, dosud nepoznaný. Vietnamští vojáci byli ohromeni při pohledu na lidi z kmene, kteří nikdy předtím neměli žádný kontakt s příslušníky moderního světa.

Pohraniční stráž popisovala členy kmene jako nahé a plaché lidí, žijící v horských jeskyních, šplhající se na stromy a skály jako šimpanzi. V současnosti, ačkoli se lidé z kmene Ruc snaží přizpůsobit společnosti, nadále žijí primitivním způsob života v hlubokých jeskyních, kde se věnují především čarodějnictví.

 
2414115

Osamělý muž
V amazonských deštných pralesích žije množství kmenů, ale věděli jste, že existuje i kmen skládající se z jediného člověka? Někdy se označuje jako nejosamělejší člověk na světě, který se vyhýbá jakémukoliv kontaktu s někým jiným.

Jeho domov je dobře známý výzkumným pracovníkům, kteří se domnívají, že je poslední přeživší členem jeho kmene v Brazílii, a doufají, že se jim jednou podaří navázat s ním kontakt, aby ho podrobili antropologickému výzkumu o kultuře a jazyku tohoto kmene.