Jak vybrat nejlepší olivový olej

Jak vybrat nejlepší olivový olej 1

Olivový olej se vyrábí z oliv pěstovaných ve středomořských oblastech. Jedná se zejména o oblast Itálie, Řecka, Španělska a chorvatského poloostrova Istrie. Olej vzniká lisováním z plodů olivovníku. Jelikož je několik druhů olivovníků, i samotné olivové oleje nabývají rozličných chutí a kvalitativních vlastností. Kromě kvality plodů má však velký vliv také způsob zpracování oliv, samotná výroba oleje a jeho uskladnění.

Olivový olej má zlato-žlutou až žluto-zelenkou barvu a jemně nahořklou chuť. Nejbohatší využití má ve studené středomořské kuchyni, především při přípravě salátů. Obsahuje cennou kyselinu olejovou (omega-9), vitamíny E a K, antioxidanty v podobě fenolových sloučenin a další biologické aktivní sloučeniny.

Jaký olivový olej kupovat, chcete-li si dopřát to nejlepší?

Zvolte správný druh olivového oleje

  1. Extra panenský olivový olej (EPOO) představuje nejvyšší kvalitu olivového oleje bez vad a defektů. Je vyroben výhradně mechanickým způsobem při dodržení stanovených teplot a časů. Přihlédneme-li na kvality, zachovaný obsah vitamínů, minerálů a antioxidantů, jedná se o velmi šetrný způsob získávání. Kyselost extra panenského oleje může být maximálně 0,8 %.
  2. Panenský olivový olej nedosahuje všechna kritéria oleje s označením extra. Je považován za olej střední třídy. Jeho kyselost se pohybuje v rozmezí od 0,8 – 2%.
  3. Lampantový olivový olej obvykle vznikal s úmyslem vyšší kvality, ale vlivem vnějších faktorů došlo k rozvoji jistých senzorických nedostatků a stal se nevhodným pro přímé používání. Jeho kyselost je vyšší než 2%. Avšak následující úpravou (např. rafinací) se dá přizpůsobit ke konzumaci nebo k technickým účelům (náplň do svítidel).
  4. Olej s jednoduchým označením olivový olej je zástupcem rafinovaných olejů. Rafinace představuje chemické a teplotní zpracování oleje. Olej tímto procesem ztrácí ze svých přírodních kvalit. Olivový olej nejčastěji vzniká spojením rafinovaného olivového oleje a malého procenta panenského oleje. Chuť oliv je málo výrazná.
  5. Olivový olej z výlisků (tzv. pomace) je olej získaný z olivové drtě, která vznikla při prvním vylisování olejů. Následně ještě prochází procesem rafinace. Má jen velmi jemnou chuť a využívá se do krmiv, okrajově k vaření (v závislosti na úpravě). Ve srovnání s EPOO je kvalitativně na nízké úrovni.
    Dbejte na přesném označení. Marketingově lákavá slovíčka jako „light“ nebo „čistý“ často poukazují na dodatečnou chemickou úpravu.

Hledejte informaci o původu oliv

Pokud na láhvi uvidíte větu „Směs olivových olejů pocházejících z EU“, rozhlédněte se po konkrétnějším určení. Co to může znamenat? Výrobce sesbíral olej z více zdrojů v Evropě od různých producentů a co se dělo s oleji dál, je sporné. Mohlo dojít k jejich smíchání, a dokonce i aditivnímu dochucení, aby se získala požadovaná chuť. Vstupní oleje tedy zřejmě neměly zrovna prémiovou chuť.

Vyberte si olivový olej, na kterém naleznete přesný původ – zemi nebo přesný region země.

Olivový olej v tmavém obalu
Kvalitní olivové oleje se prodávají v tmavých lahvích nebo plechovkách, které je při transportech hlídají před nežádoucím světlem. Světlo urychluje oxidaci olivových olejů, proto olivové oleje v plastových baleních mají své nejlepší časy dávno za sebou.

Pokud jste také viděli olivový olej v čirých lahvích, mohlo se jednat o menší vzorkové lahvičky. Olivový olej ve větší čiré láhvi bude zpravidla ještě chráněn papírovým obalem nebo dárkovým obalem s průzorem, abyste uviděli barvu oleje.

Barva olivového oleje nemusí souviset s jeho kvalitou

Je zažitý názor, že ten nejlepší olivový olej má krásně zelenou barvu. Avšak barva oleje nesouvisí vždy s jeho kvalitou. Barva oleje je navázána jak na technologický postup výroby, tak na samotnou odrůdu oliv. Stejně lahodný tedy může být olivový olej zlaté barvy.

Zajímejte se o uskladnění olivového oleje

V domácím prostředí je důležité skladovat olivový olej na tmavém, chladnějším místě bez dosahu slunečního záření. Ideální jsou teploty kolem 15 – 18 °C, tedy nikdy ne u varné zóny. V takových podmínkách by měly být olivové oleje skladovány i v prodejnách. Určitě neberte olej umístěný v regálu v blízkosti okna nebo tepelného zdroje. Bude zoxidován a přišel o všechny své přednosti. Zoxidovaný už bude zřejmě i olivový olej, který jste si donesli od pouličního prodejce na dovolené.

Při nákupu online je obtížné identifikovat podmínky skladování prodejce. Pokud jde o seriózního prodejce, který se zaměřuje na prodej kvalitních olivových olejů, budou tomu odpovídat i spokojené recenze spotřebitelů.

Olivový olej od ověřeného prodejce/výrobce

Mezi desítkami různých lahví je náročné najít svého favorita. Olivový olej nesoucí etiketu známého řetězce (privátní značka) nebude patřit k top kvalitě.

Často je lákadlem právě nízká cena, ale ta by v případě olivových olejů neměla patřit mezi kritéria výběru. Nejlepší olivové oleje stojí přirozeně víc a odráží se v nich kvalita plodů, způsob zpracování, balení a zkušenosti lokálního výrobce. Pravý, kvalitně zpracovaný olivový olej se bude pyšnit certifikací na obalu.

Na etiketě si všímejte i získaných ocenění ze soutěží a testů olivových olejů. Výpovědní hodnotu mají ty nejaktuálnější – z daného roku sklizně. Ocenění z minulých let už nemusí vůbec souviset s aktuální sklizní. Nefiltrovaný olivový olej má ideální vlastnosti jen krátce po sklizni.

Je lepší filtrovaný nebo nefiltrovaný olivový olej?

Tato otázka nemá zrovna jednoznačnou odpověď.

V nefiltrovaném olivovém oleji je zachován bohatý obsah polyfenolů, ale zůstává v něm malé množství vody a olivové dužiny. Na chuť je pikantnější. Není vhodný pro tepelnou úpravu, využívá se pouze ve studené kuchyni. Pokud kupujete nefiltrovaný olivový olej po více než 4 měsících od extrakce, počítejte s degradací oleje, kterou způsobila přítomnost vody a částeček. Nefiltrovaný EPOO zájem si proto pořiďte přímo u výrobce nebo prodejce, který garantuje jeho čerstvost.

Filtrací jsou z olivového oleje odstraněny případné nečistoty a zbytky vody. Filtrovaný olivový olej je krásně průhledný, čistý a jeho trvanlivost se prodlužuje. Proces filtrace by však měl proběhnout co nejšetrněji, aby se zachovaly cenné živiny.

Ceny olivových olejů

Cena olivového oleje je často ukazatelem jeho kvality, původu a prestiže výrobce. Pokud upřednostňujete kvalitní potraviny, je zřejmé, že se při výběru olivového oleje budete pohybovat i ve vyšších cenových relacích.

Olivové oleje do 150 Kč

V základní cenové kategorii naleznete převážně méně kvalitní olivové oleje – směsi olejů, rafinované oleje, oleje z výlisků nebo oleje prodávané pod privátní supermarketovou značkou. Fajnšmekry neokouzlí a ani u lidí, kteří zkoušejí zakomponovat olivový olej do vaření, neudělají zrovna nejlepší dojem.

Olivové oleje do 450 Kč

Toto je kategorie, kterou reprezentují aktuálně nejprodávanější olivové oleje s dobrým poměrem cena/kvalita. Naleznete zde olivové oleje od různých seriózních výrobců. Doporučujeme zaměřit se na produkty s přesně označeným původem oliv, certifikáty a co nejšetrnější úpravou, která zachová řadu benefitů.

Olivové oleje od 450 Kč

Pokud jste kouzlu olivového oleje a středomořské kuchyně naplno podlehli, zřejmě se už nespokojíte s průměrnými vlastnostmi a hledáte ty nejlepší kvality. Náročné konzumenty osloví dražší olivové oleje od ověřených výrobců, které se postarají o delikátní gurmánský zážitek. Jedná se o extra panenské olivové oleje lisované za studena.

 

Důležité vlastnosti olivového oleje je kyselost/acidita Tato vlastnost nemá nic společného s kyselou chutí. Označuje množství mastných kyselin. Nízká kyselost značí, že olej pochází z kvalitních plodů a byl zpracován ve vhodných podmínkách. Nejkvalitnější oleje mají kyselost do 0,8°.