Smí se kombinovat alkohol a antibiotika?

Smí se kombinovat alkohol a antibiotika? 1

Zákaz kombinování alkoholu a antibiotik je každému z nás dobře známý. Je těžké říci, jak a kdy vznikl, známý popularizátor vědy doktor Karl Kruszcelnicki však tvrdí, že se tak stalo v 50-tých letech minulého století, kdy se penicilin začal používat k léčbě pohlavních chorob, jako například kapavka či syfilis.

Doktoři se v té době obávali, že promiskuitní život, který byl často následkem bezuzdného pití alkoholu, by mohl účinky penicilinu omezit. Pacientům tedy radili, aby až do vyléčení alkohol nekonzumovali. Nedávný průzkum Britského medicínského žurnálu (BMJ) ukázal, že jejich obavy byly opodstatněné.

 
185562-top_foto1-ahklw

Jeho účastníci totiž potvrdili, že střídání sexuálních partnerů je ovlivněno zejména tím, zda jsou opilí nebo ne. Odborníci tvrdí, že zákaz pití alkoholu v době, kdy člověk užívá antibiotika, je opodstatněný v případě, má-li pacient předepsané léky, které mají antiinfekční účinky.

Patří mezi ně antibiotika s obsahem metronidazolu, tinidazolu a sulfamethoxazolu. Tyto léčiva blokují jeden z hlavních způsobů, jakým tělo rozkládá alkohol. Pokud byste se během jejich užívání opíjeli, v organismu by se vám rychle nahromadily acetaldehydy, které jsou zodpovědné za příznaky ranní „opice“.

Již po jedné sklence alkoholu byste zvraceli a upadali do bezvědomí. Tyto léky se však používají při léčbě úzké skupiny nemocí, například giardióza (způsobuje ji pití kontaminované vody) či zdravotních problémů způsobených červy v trávicím traktu.

 
82007127_web-1024x682

U ostatních typů antibiotik neexistuje relevantní důkaz, který by potvrzoval zákaz jejich kombinace s alkoholem v rozumném množství. Tímto výzkumem se zabýval například americký Národní institut pro zneužívání alkoholu a alkoholismu (NIAAA) ve studii z roku 1999.

To samozřejmě neznamená, že při užívání antibiotik můžete konzumovat alkohol podle libosti. Antibiotika mohou mít totiž množství vedlejších účinků, které může pití alkoholu jen umocnit. Alkohol například způsobuje rozšiřování cév, což má neblahý vliv na snahu těla vypořádat se s infekcí.

 
antibiotika-baby-studie

Antibiotika, které obsahují například isoniazid či flucloxalicin, mohou u některých pacientů vyvolat slabý zánět jater a mírnou žloutenku. Pokud strávíte bujarou noc v baru, játra ještě více poškodíte tím, že se budou snažit rozložit nadměrné množství alkoholu. Snadno si tak přivodíte onemocnění jater s názvem mononukleóza.

Pokud tedy užíváte antibiotika, které mají v příbalovém letáku jasně zdůrazněn zákaz kombinace s alkoholem, dodržte ho. I v případě, pokud užíváte jiné druhy antibiotik a čeká vás bujará oslava, na níž alkohol nemůžete odmítnout, poraďte se předtím s lékařem. Je možné, že vám pár skleniček i přes antibiotika povolí. Pamatujte si však, že navzdory všem upozorněním kombinujete alkohol s antibiotiky na vlastní riziko.