Nejsmrtelnější přírodní katastrofy zahrnují převážně zemětřesení a záplavy, které s sebou přinášejí statisíce obětí. Přinášíme vám přehled deseti nejsmrtelnějších přírodních katastrof.
Zemětřesení v Indickém oceánu a tsunami
Dne 26. prosince 2004 došlo k podmořskému zemětřesení s magnitudou 9,3, s epicentrem u západního pobřeží Sumatry v Indonésii, což vyústilo do ničivého tsunami, které zasáhlo pobřeží několika států v jižní a jihovýchodní Asii. Zemětřesení v Indickém oceánu a následné tsunami zabili odhadem 225 tisíc až 230 210 lidí.
Zemětřesení v Aleppu
Toto zemětřesení zasáhlo největší město v Sýrii 11. října 1138. Na základě geologických údajů mu moderní odhady přiznávají sílu 8,5 stupňů Richterovy škály. Historické záznamy uvádějí, že zemřelo asi 230 tisíc lidí a město utrpělo rozsáhlé škody. Aleppo leží v severní Sýrii, v oblasti, která leží na hranici mezi arabskou a africkou geologickou deskou.
Zemětřesení v Antiochii
Toto rozsáhlé zemětřesení se odehrálo v květnu roku 526. Hlavním ohniskem zemětřesení byla Sýrie a město Antiochie. Je to oblast, kde v současnosti stojí moderní Antakya v Turecku. Podle historických dokumentů zemřelo přibližně 250 tisíc až 300 tisíc lidí v důsledku zemětřesení. Katastrofa se umocnila tím, že následně se rozšířily masivní požáry, které zničily většinu budov, které zemětřesení ušetřilo.
Zemětřesení v Tangshan
28. července 1976 udeřilo zemětřesení s epicentrem v Tangshan, průmyslovém milionovém městě v Čínské lidové republice. Tangshan byl načisto zpustošen velmi silným zemětřesením. Čínská vláda zpočátku hlásila počet obětí na 655 tisíc, ale později bylo toto číslo upraveno na 242 tisíc obětí.
Zemětřesení v Shaanxi
23. ledna 1556 bylo zaznamenáno nejsmrtelnější zemětřesení v historii, které postihlo oblast severní Číny. Katastrofální zemětřesení mělo sílu osm stupňů Richterovy škály a zabilo přibližně 830 tisíc lidí. Vysoký počet obětí způsobil, že se počet obyvatel dvou provincií snížil asi o 60 procent.
Indický cyklon
Dne 25. listopadu 1839 takzvaný Indický cyklon doslova smetl přístavní vesničku Coringa, která se nachází v regionu Andhra Pradesh, v Indii. Cyklon způsobil smrt 20 tisícům lidí, kteří se utopili přímo v moři a 300 tisíc lidí zemřelo následkem jeho obrovské činnosti.
Zemětřesení v Haiyuane
Silou 8.5 stupňů Richterovy stupnice zasáhlo zemětřesení Haiyuan County, oblast provincie Ningxia v Číně, 16. prosince 1920. Podle katalogu ničivých zemětřesení světa, který vede Mezinárodní institut seismologie a inženýrství zemětřesení v Japonsku, zemětřesení zabilo 235 502 lidí.
Cyklon Bhola
Nejničivější a nejsmrtelnější cyklon, který kdy zasáhl Zemi byl cyklon Bhola, který udeřil na oblast východního Pákistánu, nynější Bangladéš a část Indie, 12. listopadu 1970. Následné záplavy zasáhly mnohé nízko položené ostrovy při deltě Gangy. Přibližně 500 tisíc lidí zemřelo, a to především z důvodu záplav a ničivých bouří.
Vylití Žluté řeky
Vylití Žluté řeky se považuje za druhou nejsmrtelnejší katastrofu vůbec. Došlo k ní v září 1887, kdy Žlutá řeka převalila hráze v čínské provincii Che-nan. Povodeň zdevastovala 11 velkých čínských měst a stovky vesnic, zanechala za sebou miliony bezdomovců. Povodeň zabila téměř dva miliony lidí.
Povodně v centrální Číně
Nejhorší přírodní katastrofou v dějinách je potopa v centrální Číně, ke které došlo od července do srpna roku 1931, kdy se řeka Yangtze vylila a způsobila řadu povodní. V důsledku masivních záplav zemřelo odhadem až 3,7 milionu lidí utopením, hladem a na výskyt různých nemocí. Podle Národní oceánské a atmosferické administrace až jedna čtvrtina obyvatel Číny pocítila následky této obrovské katastrofy.