Jednoduché snímky mohou přetrvat celá desetiletí, sedá na ně prach a blednou. Ať už je to obraz, který vás nutí zpochybňovat víru v lidstvo nebo fotografie, která definuje éru, zdá se, že rčení „obrázek vydá za tisíc slov“ může být v některých případech pravdivý. Tyto záběry vám však mohou doslova vzít řeč.
Poslední chvíle Reginy Kay Walters
Regina Kay Walters byla 14-letá dívka z Pasadeny v Texasu, kterou zavraždil notoricky známý sériový vrah Robert Ben Rhoades. Byla jednou ze tří obětí, ačkoli Rhoades tvrdí, že jich zabil víc. Regina byla nešťastnou výjimkou ve způsobu, jakým si s ní Rhoades pohrával.
Ostříhal její vlasy, oblékl ji do šatů a vystrašenou dívku si vyfotil. Robert Ben Rhoades byl zatčen v září 1992, ale ještě stihl připravit o život další dva lidi. Byl odsouzen na doživotí bez možnosti propuštění. Fotky mladé dívky v jejích posledních okamžicích zachycují výraz jejího nesmírného zoufalství v obličeji a jsou důkazem psychického mučení, které podstoupila před nezvratným koncem.
Veřejná sebevražda Budda Dwyer
Robert Budd Dwyer byl politik – republikánský člen senátu za Pensylvánii více než 10 let. Až do své smrti – 22. ledna 1987 pracoval jako pokladník Pensylvánie. Poté, co byl usvědčen z toho, že přijal úplatek, Dwyer svolal tiskovou konferenci, kde oznámil svou rezignaci.
Hrozilo mu až 55 let odnětí svobody a pokuta ve výši 300 tisíc dolarů – v očích Budda Dwyer je vidět nespravedlivý trest, protože o mnoho let později se exprávník William T. Smith přiznal ke lži pod přísahou, když obvinil Dwyer z úplatkářství. Tisková konference byla vysílána živě pro televizní diváky po celém státě Pensylvánie.
Po chvíli přestal Dwyer číst ze svého připraveného textu a začal zaměstnancům rozdávat obálky. Z poslední vytáhl pistoli a dříve, než ho mohli zastavit, tak se zastřelil. Pokud si z nějakého podivného důvodu chcete prohlédnout video z Dwyerovej sebevraždy, najdete ji na Youtube.
Normální den v Omagh
15. srpna 1998 v Omagh v Severním Irsku vybuchlo auto. Útok provedla IRA a vyústilo to smrtí 29 osob, zatímco dalších 200 zranil. Výbuch se odehrál v průběhu „Troubles,“ – etnicko-nacionalistického konfliktu v Severním Irsku, který trval více než 30 let.
Bylo zjištěno, že kamera obsahující tento obrázek byla pohřbena pod troskami. Záběry před výbuchem bomby zachycují klidnou ulici a úsměvy nic netušících budoucích obětí. To vše z ní dělá neodkladně snímek, který předznamenává masakr.
Dva bratři na dovolené
V roce 1975 byly Michael a Sean McQuilken, dva usměvaví chlapci ze San Diega, na rodinné dovolené v Kalifornii. Spolu se sestrou Marie pózovaly pro fotografie se z-elektrizovanými vlasy a smáli se stejně jako ostatní v jejich okolí.
Snímek byl pořízen z vrcholu Moro Rock in Sequoia National Park, kluci byli zasaženi bleskem a „pouze“ vážně zraněni, na rozdíl od všeobecného přesvědčení, že blesk zabíjí. Tento obrázek byl recyklován nesčetněkrát v průběhu let, většinou jako varování před nebezpečností blesku.
Obraz šťastných, bezstarostných tváří obou bratrů působí morbidně, pokud si uvědomíme hrozící nebezpečí. Zásah bleskem totiž způsobuje 24 tisíc úmrtí ročně na celém světě. Z tohoto důvodu je tento snímek stále stejně šokující i nyní.
Tragédie na řece Beas
8. června 2014 přišlo o život na školním výletě 24 inženýrských studentů z Hyderabad v Indii, když náhlý proud vody byl vypuštěn z vodní elektrárny na řece Beas. Studenti byli na vzdělávacím výletě v Himáčalpradéš a cestovali ze Shimly do Manali, když autobus zastavil, aby se mohli vyfotit na břehu řeky Beas.
Bez varování se otevřely stavidla a příval vody smetl skupinu 24 překvapených studentů pryč. Incident způsobila hrubá nedbalost ze strany vodní elektrárny. Zatímco tento obrázek by měl být jen další vzpomínkou na nudný školní výlet v telefonu jednoho mladého studenta, místo toho nabízí otřesný pohled na poslední klidné okamžiky skupiny přátel, kteří přišli o život.
Atentát na Reynalda Dagsa
Reynaldo Dagsa byl filipínský politik, který byl zavražděn ozbrojenými útočníky na Nový rok 2011. Jeho vražda získala celosvětovou proslulost díky rodinné fotografii udělané jen pár vteřin před střelbou, která zachycuje střelce mířícího na Dagse. Jak můžete vidět, Dagsa právě fotil manželku, dceru a další příbuznou, když zachytil střelce a jeho komplice.
Fotografie byla použita jako důkaz, který vedl k téměř okamžitému zatčení obou mužů. Tato fotografie je zároveň důkazem absolutní absurdity života: jen 35-letý člověk na začátku nového roku fotografuje milující rodinu a současně zachycuje svou vlastní smrt v objektivu.
Smrt Travise Alexandra
Možná jste již viděli tento obrázek sprchujícího se 30-letého Travise Alexandra, který byl brutálně zavražděn ex-přítelkyní Jodi Arias. Byl distribuován prostřednictvím zpravodajských kanálů po vraždě. V roce 2008 našli přátelé Travise Alexandra mrtvého v jeho domě v Mese v Arizoně.
Ležel na podlaze sprchového koutu s 27 bodnými ranami, podříznutým krkem a střelnou ranou v hlavě. Arias zpočátku popírala zabití, tvrdila, že byl zavražděn během vloupání, ale později změnila prohlášení a řekla, že ho zabila v sebeobraně. Jodi Arias v dubnu 2015 soud odsoudil za vraždu prvního stupně na doživotí. Mrazivé obrázky Travise Alexandra v jeho posledních chvílích se nesmí brát na lehkou váhu a zůstávají stejně silné i dnes.