Pistole vyměnil za pivo. I tak vypadaly nejbizarnější únosy letadel

Někdy nemusí by změnou letového plánu teroristé, ani islámští radikálové, ale docela obyčejná žízeň, nebo možná trochu magie. Ocitnout se na palubě uneseného letadla není rozhodně záviděníhodná situace, i když rozuzlení může být (alespoň v některých případech) docela vtipné.

Pistole za pivo
Psal se rok 1985 a na pravidelné lince z Trodheimu do Osla začal opilý maniak vyhrožovat s pistolí v ruce, aby letadlo změnilo kurz. Chtěl mluvit s premiérem a ministrem spravedlnosti, ale nakonec připustil, že letadlo může přistát a 116 cestujících vystoupilo.

Jako rukojmí dramatu zůstalo jen pět členů posádky a po dlouhém vyjednávání únosce vyměnil pistoli za další pivo. Mírně opilý nakonec putoval do rukou spravedlnosti. Unášet letadlo se suchem v ústech se nevyplatí.

Únos pro pojistku
Auburn Calloway byl letecký inženýr, a proto se mu podařilo vstoupit do letadla i s kladivem, kterým začal rozbíjet hlavy členům posádky. Cílem bylo navést letadlo k pádu a po smrti nadělit rodině dva a půl milionu dolarů ze životní pojistky.

Kapitán však pohotově zareagoval a obrátil letadlo vzhůru nohama, což pomohlo zpacifikovat útočníka a zmařit jeho vražedný plán. Nakonec to chtěl uhrát na náhlé šílenství, i tak si ale vysloužil dva doživotní tresty.

 
138113-top_foto2-to756

Únosce jako hrdina
V roce 1948 byly lety pro nejbohatší lidí, a proto se stávaly terčem útoku. Na lince Macau a Hong Kong vůdce čínského gangu Chiu Tok s třemi kumpány nastoupil do letadla, které přepravovalo množství zlata. Ve snaze o únos zatrelili zločinci pilota, čehož důsledkem se stroj zřítil do oceánu. Přežil jediný cestující, později identifikován právě jako jeden z únosců.

Nedopadený únosce
Na den díkůvzdání, 24. listopadu 1971 si jistý falešný Dan Cooper koupil lístek z Portlandu do Seattlu. Paniku začal šířit údajnou výbušninou ve své tašce. Požadoval jako výkupné za cestující padáky a hlavně peníze, které by při současné hodnotě činily téměř milion dolarů.

FBI nezbývalo, než po přistání letadla splnit požadavky. Únosce nakonec propustil všechny kromě pilota, se kterým vzlétl a vyskočil padákem do neznáma. Nebyl nikdy dopaden, akorát letuška na něj vzpomínala, že nebyl nepříjemný ani hrubý. Zkrátka fajn kluk.

 
a0d1fbba73_40635_o2

Únos krajinou
V roce 1969 se v letadle původně směřujícím z Gangneung do Soulu zvedl po deseti minutách agent ze Severní Koreje a přinutil letadlo změnit kurz nad tuto zemi. Okamžitě ho začali atakovat stíhačky a po přistání zajistili celou posádku. Korea tvrdila, že to bylo na protest proti jihokorejskému prezidentovi. Nakonec po incidentu propustili 39 pasažérů, ačkoli osud dvanácti z nich je dodnes neznámý.

Alespoň se pomodlit
Nejen islámští radikálové mají své představy o únosech letadel. Australan Laurence James Downey se v roce 1981 polil hořlavinou a hrozil zapálením, pokud jej letadlo nezaveze do Íránu. Problém byl, že šlo o linku Dublin – Londýn, která neměla dost paliva na takový let.

Spokojil se i s přistáním ve Francii, kde prosil papeže o zjevení třetího Fatimského proroctví. Nakonec ho po pěti hodinách zlikvidovali policisté. Na fyzické úrovni nebyl nikdo zraněn, ale zachovat mlčenlivost Fatimského tajemství mohlo Laurence hluboko zlomit. Mohl o něm meditovat během pěti let, což dostal za únos.