Plastické operace, které změnily medicínu

Plastické operace, které změnily medicínu 1

Plastické operace se vkyonávají už téměř 100 let. Podívejte se, kteří lidé podstoupili některé druhy plastik jako první. Pozor: některé záběry nejsou vhodné pro každého.

První plastika nosu
Průkopnickou plastickou operaci provedl opět Harold Gillies. Poručík William M. Spreckley byl jeho 132. pacient. Do nemocnice byl přijat v lednu 1917 ve věku 33 let se střelnou ránou v nose. Z nemocnice byl propuštěn o tři a půl roku později, v říjnu 1920.

První liposukce
Mademoiselle Geoffry byla první ženou, která podstoupila liposukci bohužel s tragickým koncem. 17. února 1926 Charles Dujarier, plně kvalifikovaný francouzský chirurg, operoval mladou modelku, která si chtěla vylepšit vzhled svých nohou.

Operace dopadla katastrofální. Rozvinula se gangréna, která si vyžádala amputaci nohy. Výsledek soudního procesu dopadl pro chirurga špatně, musel zaplatit 200 tisíc franků jako odškodné a zakázali mu činnost. O dva roky později byla jeho vina potvrzena, ale plastický zákrok byl očištěn, protože pacientka podepsala informovaný souhlas.

První faloplastika
Faloplastika je chirurgická výstavba nebo rekonstrukce penisu nebo umělé modifikace penisu, často pro kosmetické účely. První faloplastika byla provedena za účelem změny pohlaví u transsexuálního muže Michaela Dillona v roce 1946.

Chirurg Dr. Gillies předtím zrekonstruoval penisy zraněných vojáků a provedl operaci intersexuálních lidí s nejednoznačnými genitáliemi. Gillies provedl minimálně 13 zákroků v letech 1946 a 1949. Aby zakryli skutečnost, že jde o změnu pohlaví, oficiálně Dillon diagnostikoval akutní hypospadie (rozštěp močové trubice).

 
5958611-large

První člověk, který podstoupil plastiku
Walter Yeo, britský námořník bojující během první světové války, je označován za prvního člověka, který podstoupil plastickou operaci. Walter utrpěl hrozné zranění obličeje, včetně ztráty horních a dolních víček, když obsluhoval děla na palubě bojové lodi v roce 1916 během bitvy u Jutska.

V roce 1917 ho operoval sir Harold Gillies, který první použil kožní štěpy ze zdravých míst na těle a také je známý jako „otec plastické chirurgie.“ Mladý námořník dostal nové oční víčka s pokožkou ve tvaru „masky“ naroubované přes obličej a oči.

První částečná transplantace obličeje
První částečná transplantace obličeje na živém člověku na světě byla provedena 27. listopadu 2005 dvěma francouzskými ústními a čelistními chirurgy. Isabelle Dinoire podstoupila operaci, která jí měla nahradit původní tvář, kterou jí pokousal její černý labradorský retrívr. Trojúhelník obličejového tkáně obsahující nos a ústa od mrtvé dárkyně byl naroubován na pacientku.

Osmnáct měsíců po operaci byly zveřejněny první zprávy o této transplantaci v New England Journal of Medicine, které popisují jak byla pacientka spokojená s výsledkem, ale i to, že cesta byla velmi těžká, a to zejména s ohledem na její reakci imunitního systému. První celková transplantace obličeje na světě byl udělaná ve Španělsku v roce 2010.