Test může předpovědět, kdy u dítěte odezní příznaky otřesu mozku.
Diagnostika otřesu mozku by u dětí mohla být jednodušší. Zranění hlavy, ale i odhadovanou dobu na zotavení, může určit jednoduchý test. Stačí něj vzorek slin.
Studie, kterou uveřejnil časopis JAMA Pediatrics , zatím proběhla na poměrně malém vzorku. Proto její závěry zatím nejsou jednoznačné. Jde však o slibný začátek výzkumu, z něhož může vzejít nový a účinný test.
Následky měsíce po zranění
Otřes mozku způsobuje tlaková vlna, kterou vyvolává úder nebo náraz. Mozek, který za běžných okolností plave v mozkomíšním moku, setrvačností narazí o pevnou stěnu lebky.
Mezi příznaky otřesu mozku patří bolest a tlak v hlavě, nevolnost, zvracení, závratě, problémy s rovnováhou, dvojité nebo rozmazané vidění, zmatenost a problémy s pamětí.
Nejvážnějším důsledkem zranění jsou otok mozku a krvácení do lebky.
Dvě třetiny případů otřesu mozku postihují děti a dospívající. „Pro rodiče i lékařů je frustrující, že nedokážeme přesně a objektivně předpovědět, jak dlouho mohou u dětí trvat příznaky a kdy bude pro dítě bezpečné vrátit se do školy nebo opět sportovat,“ řekl pro CNN autor studie a pediatr Steve Hicks.
Test může být přesnější
Výzkumníci z Penn State College of Medicine proto sledovali 52 mladých pacientů, jejichž průměrný věk byl 14 let. Děti po autonehodě nebo sportovním zranění přišli do univerzitní nemocnice a vrámci vyšetření předávali v skleničce i vzorek slin.
Vědci ve slinách objevili pět malých molekul mikroRNA, které mají potenciál odhalit příznaky otřesu mozku u dětí, dospívajících a mladých dospělých.
Ve studii se píše, že patice molekul dokáže s 85 procentní přesností předpovědět, u kterého dítěte se objeví symptomy otřesu mozku. Metody, které se v nemocnicích používají dnes, jsou přesné na 65 procent.
MikroRNA souviselo se symptomy jako jsou bolest hlavy, únava a potíže s pamětí.
Autoři studie věří, že test vstoupí na trh v průběhu dvou let. Je pravděpodobné, že bude fungovat stejně iv případě dospělých pacientů.