Mít oči na míru dnes není nemožné, stačí si jen vybrat metodu

Mít oči na míru dnes není nemožné, stačí si jen vybrat metodu 1

Laserové operace dnes vyřeší téměř každý zrakový problém.

Každý člověk je originál, a proto ani žádné oční onemocnění neprobíhá u dvou pacientů identicky. Před každým zákrokem třeba vzít v úvahu všechny faktory zdravotního stavu adepta na laserovou operaci očí.

Předoperační vyšetření jsou proto maximálně důsledné, aby se minimalizovaly komplikace a aby lékaři ušili pacientovi řešení jeho specifického problému na míru.

Laserová operace očí je v současnosti jediným způsobem, jak se nadobro zbavit brýlí a kontaktních čoček. Jeho účinnost je však více než uspokojivá mezi lékaři i pacienty. No mnoho pacientů se stále takovému „radikálnímu“ řešení vyhýbá pro strach a nedostatek důvěry k laserovému zákroku.

Metodu vám doporučí lékař

Ivo Ďurkovič z oční kliniky iClinic vysvětluje, že v současnosti existuje několik typů operací, které se na očních klinikách provádějí.

„Pacienti tak mají možnost rozhodnout se podle toho, jak rychle by se měl zrak vyostřit, s jakými omezeními po zákroku počítají a také podle ceny. Každé operaci předchází důsledné vyšetření, které je pro určení nejlepší operační metody klíčové. Až oční lékař – specialista může odsouhlasit váš výběr zákroku nebo vám doporučí jinou metodu, která bude vhodnější, šetrnější a která přinese větší jistotu požadovaného efektu, „objasňuje lékař.

Laserové operace očí jsou momentálně dostupné už téměř pro každého, kliniky poskytují různé slevy a možnosti financování. Při výběru byste se však měli zaměřit na laserové vybavení klinik, na bezpečnostní standardy kliniky, na počet operatérů a jejich praxe a samozřejmě si třeba prověřit i zkušenosti jiných pacientů.

Jak na ostřejší zrak v oční chirurgii?

Povrchové metody

Patří sem pojmy jako PRK, LASEK a No Touch = TE PRK, které nám laikům nic neříkají, ale jde o využití excimerového laseru, který zbrousit rohovku na povrchu a tím lékař dosahuje požadovanou úroveň ostrosti zraku. Hojení trvá několik dní po zákroku a právě to je období, během kterého lze pociťovat bolest. Trvá přibližně dva až tři dny. Hojení je spojeno se silnějším slzením a přechodným zhoršením vidění. Takové typy zákroků jsou nejstarší a pacienti si je i přes bolestivosti po operaci volí zejména pro nižší cenu. Lékaři je doporučují těm, kteří mají tenkou rohovku.

Hloubkové metody

Laser proniká dovnitř rohovky, přičemž nedochází k jejímu povrchovému poškození. „V naší klinice využíváme například dvoufázovou metodu Z-LASIK, která oko zatěžuje jen minimálně – nejprve se femtosekundovým laserem vytvoří rohovková lamela (pozn. Red .: lidového odřezek), kterou později laser odklopí a odstraní dioptrickou chybu. Tuto metodu doporučujeme pacientům s náročnějším nálezem a také těm, kteří trpí dalekozrakostí, „říká Ivo Ďurkovič.

Novinka pro všechny

Nejnovějším a nejšetrnějším postupem je metoda RELEX Smile 3D, při níž se neodklápějí žádná část rohovky. Díky tomu je zákrok zcela bezbolestný i po odeznění anestézie a ostré vidění se dostaví téměř okamžitě. Uvnitř rohovky se vytvoří lentikula (mikroskopická čočka), kterou oční chirurg vybere ven, aniž bylo později třeba používat stehy. Rohovka zůstává neporušená a všechna rizika a komplikace jsou minimalizovány.

Výhodou této metody je také to, že už druhý den po operaci je možné sportovat. Jde o řešení pro všechny pacienty, kteří trpí střední až vysokou krátkozrakostí od -1 do -10 dioptrií a astigmatismem do 5 cylindrů. Tato laserová metoda je také možností i pro ty pacienty, kteří dosud nemohli absolvovat laserový zákrok – ti, kteří mají tenkou rohovku, suché oči a nesnášenlivost na kontaktní čočky. Jde o třetí generaci laserových operací.

Faktory podmiňující operační zákrok

Věk

Operaci excimerovým i femtosekundovým laserem mohou pacienti podstoupit pouze v případě, že dosáhli věku 18 let. „Nejideálnější čas na laserovou operaci očí je ve věku mezi 18 – 35 let. Je to proto, že právě v tomto období je efektivita zákroku největší. Ještě donedávna platila při laserových operacích očí i horní věková hranice 40 let. Dnes je to již minulostí. Operaci femtosekundovým laserem mohou podstoupit i starší pacienti – samozřejmě, pokud jim to umožňuje jejich zdravotní stav, „říká oftalmolog.

Dioptrická chyba oka

To, zda jste vhodným kandidátem na podstoupení laserové operace, ovlivňuje i typ dioptrické chyby oka. Rozlišujeme krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus a na každou z nich existuje jiná vhodná operační metoda. Rozhodující je zejména stupeň dioptrické chyby a výška dioptrií. Metoda RELEX Smile 3D je pro vás vhodná v případě, že trpíte krátkozrakostí s dioptriemi do -10 nebo astigmatismem do 5 cylindrů. Naopak, k odstranění dalekozrakosti doporučují odborníci metodu Z-LASIK. Finální rozhodnutí je však vždy v rukou očního lékaře.

Stav rohovky

Kromě typu a stupně dioptrické chyby oka má na laserovou operaci vliv i stav rohovky. Zákrok není možné podstoupit v případě, že máte jizvy nebo rizikové změny či onemocnění rohovky – například herpetické infekce způsobené virem herpes, degenerativní nemoci nebo keratokonus, degenerativní onemocnění rohovky. Kromě toho rozhoduje i tloušťka rohovky.

Jiné onemocnění

Nesmíme zapomínat ani na další onemocnění, kterými trpíte. Mnohé z nich ovlivňují i ​​váš zrak a nedovolují tak podstoupit operační zákrok. O minulých nebo probíhajících zdravotních problémech informujte lékaře během předoperačního vyšetření.

Těhotenství

Specifickým obdobím v životě ženy je období těhotenství a kojení. Tehdy není vhodné podstupovat laserovou operaci očí. Během tohoto období žena prochází různými změnami, které mají přímý vliv i na zrak.