Sušené mléko je překážkou dlouhodobého oživení trhu.
Herstal. Stovky tisíců kapes se sušeným mlékem leží na paletách ve skladu v průmyslovém areálu v belgickém městě Herstale. Je to část rozsáhlých zásob Evropské unie (EU), které způsobují výrobcům mléčných produktů bezesné noci.
EU prostřednictvím svých členských států nakoupila od roku 2015 stovky milionů tun sušeného mléka s cílem stabilizovat jeho ceny, které v důsledku nadprodukce a finanční krize zažívali „volný pád“.
Překážka oživení
Podle nejnovější zprávy EU z minulého týdne zásoby sušeného mléka dosáhly 380 tisíc tun. Producenti mléčných výrobků varují, že jejich případný prodej by mohl vyvolat znovu turbulence na stále křehkém trhu.
„Sušené mléko je překážkou dlouhodobého oživení trhu,“ řekl Romuald Schaber, šéf Evropské mléčné rady (EMB), která zastupuje 100 tisíc výrobců mléka.
Pohled na více než půl milionu kapes s hmotností 25 kilogramů úhledně poukládaných na paletách ve skladu s rozlohou 10 tisíc čtverečních metrů ve městě Herstal, belgického představitele EMB Erwina Schöpgesa vykolejil.
Přiznal se, že když uviděl to množství, byl ohromen.
Ve skladu v Herstale je přitom jen zlomek z celkových zásob sušeného mléka EU, které jsou rozmístěny po celém bloku, hlavně ve Francii, kde je uskladněno 72 tisíc tun. Následují Belgie se 66 tisíc tunami a Německem s jen o málo méně než 66.000 tunami.
Toto téma bude pravděpodobně jedním z bodů diskuse na nejbližší schůzi ministrů zemědělství EU v pondělí 29. ledna.
Farmáři potřebují držet spolu
EMB varuje, že zásoby, které se nacházejí ve skladech, není možné poslat na trh pro riziko další destabilizace.
„My, farmáři, potřebujeme držet spolu, abychom obhájili cenu mléka, která pokrývá výrobní náklady a náš plat, což znamená 45 centů (za kilogram),“ řekl Schöpges.
Zatímco cena čerstvého mléka vzrostla, v případě sušeného mléka se propadla o třetinu v průběhu jednoho roku. EMB se obává, že prodej hory zásob EU by situaci jen zhoršil.
Evropská komise, která nakoupila mléko za téměř 1700 eur za tunu, se pokouší pomalu prodat tyto zásoby již více než rok, ale nedaří se jí dostat za ně slušnou cenu na trhu.
V roce 2017 proto „opatrně“ prodala jen zhruba 220 tun pro nízkou cenu a malý zájem kupujících, řekl v říjnu eurokomisař pro zemědělství Phil Hogan.
Téměř 1900 tun se prodalo tento měsíc na aukci při cenách 119 až 135 eur za 100 kilogramů, ale pro výrobce to stále není dostatečné zrychlení.
Schöpges v této souvislosti upozornil, že EU „koupila mléko za 18-20 centů a prodává za 11-12 centů“, tedy se ztrátou. A připomněl, že pokud se něco takového dělo ve firmě, její šéf by musel odpovídat na nepříjemné otázky.