Cena cukru klesá a nyní padla na nejnižší úroveň za posledních osm let.
Loni v říjnu po téměř 50 letech přestaly platit kvóty, které v Evropě jednotlivým zemím limitovaly každoroční výrobu cukru. Jejich překročení se pokutovány.
Regulace z roku 1968 měla zamezit tomu, aby vyspělá Evropa ohrožovala obchod s méně rozvinutými státy. Cukru na našem kontinentu byl iv minulosti vždy přebytek a po zrušení kvót se výrazně zvyšuje.
Cena cukru klesá a nyní padla na nejnižší úroveň za posledních osm let. V prosinci kupovali zákazníci v Česku jeho kilogram za méně než 18 Kč (0,71 eura). Loni v květnu za něj platili o 2 Kč více.
Klesají i ceny velkovýrobců. V květnu prodávaly tunu cukru za 14.500 Kč. O sedm měsíců později ji snížily téměř o 4000 Kč.
Cukr zlevňuje i na světovém trhu. Oldřich Reinberger, ředitel největšího českého cukrovaru Tereos TTD, poukazuje na to, že se na trh s komoditou stále více tlačí její velcí producenti jako Brazílie, Indie, Čína či Rusko.
V Evropě se v kampani 2017/18 vyrobí asi 20 milionů tun cukru. Jeho množství meziročně vzroste o 3 miliony tun.
K výsledku přispěly i čeští farmáři. Loni vyseli cukrovou řepu na ploše, která byla o 8% větší než v roce 2016. O čtvrtinu zvětšily řepné plochy farmáři ve Francii av Německu.
V Česku se počet cukrovarů snížil z bývalých 70 na sedm. Produkce sedmičky je však vyšší než staré zpracovatelské kapacity. Samotná společnost Tereos TTD v současné řepné kampani vyrobí asi 370.000 tun cukru. Takový limit mělo v období kvót celé Česko.
Může se zdát zvláštní to, že se v době nadprodukce rozhodli čeští cukrovarníci pro zvyšování výroby. Ale v současnosti se tvoří nová cukrová mapa Evropy. „Pokud bychom nezvyšovaly výrobu, naše místo na trhu by obsadil někdo jiný. Velmi těžko bychom ho v budoucnu získávali zpět,“ dodává Reinberger.
Některé společnosti už v nedávné minulosti počítali s tím, že se přebytek své produkce cukru pokusí prodat na Slovensku, v Maďarsku nebo v zemích třetího světa, jednoduše v oblastech, kde ho je nedostatek.