Denně se ve světě IT stane několik událostí. Prodej či koupě té které společnosti, velké technologické fúze nebo představení nového zařízení. Stejně tak velké růsty a pády kryptoměn. Vše se sledovat nedá, ale v obraze třeba být neustále.
Počítače a telefony ohrožují čipy
Výzkumní pracovníci Google odhalily závažné bezpečnostní nedostatky u čipů vyráběných firmami Intel, Advanced Micro Devices a ARM Holdings. Hackeři by tyto nedostatky mohly využít ke krádežím důvěrných informací ze skoro všech moderních počítačových zařízení, které čipy těchto firem využívají, informovala agentura Reuters. Zjištěné bezpečnostní nedostatky, na kterých odstranění nyní firmy pracují, se podle agentury DPA týkají čipů v miliardách zařízení. Čipy od Intelu podle serveru BBC využívá na světě cca 80 procent stolních a 90 procent přenosných počítačů. Společnost Advanced Micro Devices vyjádřila přesvědčení, že riziko jejich produktů je v současnosti „skoro nulové“.
Čína chce gigantický technologický park
Připravovaná výstavba čínského technologického parku bude zaměřena na vývoj umělé inteligence (AI) a investice se má pohybovat na úrovni 1,75 miliardy euro. Areál bude stát na západním předměstí Pekingu na ploše skoro 55 hektarů a dokončen by měl být do pěti let. Předpokládá se, že bude sídlem pro přibližně 4000 firem. Čína má v oblasti umělé inteligence vysoké ambice. V červenci 2017 vláda oznámila, že země se chce dostat do pozice světového lídra do roku 2030. Rozvoj AI Peking podporuje nejen kvůli projektem inteligentních míst, ale i kvůli vojenskému potenciálu, což znepokojuje zahraničí. Někteří experti přirovnávají konkurenci mezi USA a Čínou v oblasti umělé inteligence k vesmírným závodům USA a Ruska v 50. letech. Spojené státy podle nich nyní mají navrch.
Rusko zvažuje vytvoření kryptorubla
Ten by zemi mohl pomoci obejít západní sankce. S odvoláním na informace moskevských úředníků to napsal ekonomický list Financial Times (FT). Úředníci tvrdí, že práci na zřízení kryptoměna zadal prezident Vladimír Putin. Podle prezidentova ekonomického poradce Glazjeva je tento platební nástroj výhodný pro citlivé státní aktivity. „Můžeme proplácet účty s našimi protistranami po celém světě bez ohledu na sankce,“ prohlásil. Dodal, že kryptoměna by byla stejným rublem, ale její oběh by byl určitým způsobem omezen. To by Kremlu umožnilo sledovat každý její pohyb. Některé země se již různým způsobem snaží na trh s kryptoměna vstoupit. Zatím je však obtížné vytvořit státem podporovanou kryptoměnu, která by nahradila současné modely financování, jako je zvyšování kapitálu pro státní banky nebo financování sektoru obrany, které jsou sankcemi zakázáno. Kryptoměna (jako např. Bitcoin) poskytují majitelům anonymitu, což z nich dělá oblíbený způsob platby za nezákonné aktivity.