Nemoc z odloučení od mobilu opravdu existuje?

Nemoc z odloučení od mobilu opravdu existuje? 1

Mobilní aplikace a sociální sítě nás ovlivňují možná mnohem více, než jsme si mysleli. Dokonce se po novém u nás vyskytla nemoc, která je výsledkem závislosti na svém mobilu. Nazývá se “Nomofobie“, tedy úzkost ze ztráty komunikace formou mobilního telefonu.

Je výrazným strachem a realitou u dospívajících i dospělých. Pokud je vaší základní potřebou pátrání i surfování na internetu a sociálních sítích, možná byste měli zvážit vyplnění tohoto online testu, který vám tuto nemoc potvrdí, nebo vyvrátí.

Nomofobie dokáže “nakazit“ absolutně každého, o čemž informovali i vědci z Hongkongu, jejichž studie tvrdí, že lidé používající mobil na přístup ke svým osobním vzpomínkám, trpí tímto druhém fobie nejčastěji. Mnozí bez přítomnosti svého mobilu popisovali jakési napětí a bolest. Známou jako knedlík v hrdle.

Dr. Kim Ki Joon se k problematice vyjádřil v tom smyslu, že lidé mají pocit úzkosti a odloučení právě proto, že vnímají neustálý pocit vzájemného spojení. Mnohokrát ani nepochybují o tom, že mobilní zařízení jsou součástí jejich bytosti, tvoří jejich vlastní “já“.

Autorizovaný psycholog, ředitel oddělení mezinárodního herního výzkumu, Mark Griffiths tvrdí, že citová závislost na telefonu vzniká v důsledku zveřejňování citlivých informací o našem životě, přičemž pro sledovatelné se takto vytváří separační úzkost. Pokud lidé nevidí jaké akce a novinky se ději na Instagramu či Snapchatu, začínají mít pocit vydědění ze společenského života. Paradoxně Griffiths tvrdí, že když jsou lidé bez internetu například na dovolené, umí nejen bez něj vydržet, ale už se u nich projevuje jakýsi druh odporu k sociálních sítím.

Zaručeným způsobem jak se vyhnout závislosti je vypnutí mobilu. Vypnutí telefonu může ale skutečně v nás vyvolávat vnitřní konflikt. Například v případě, že bych chtěl mobil vypnout, ale pracovní povinnosti a neodkladné zprávy nám to prostě nedovolí.