Asus Transformer 3 Pro: Nejvšestrannější počítač na světě. Výkonný. Praktický. Rozšiřitelný.

Asus Transformer 3 Pro: Nejvšestrannější počítač na světě. Výkonný. Praktický. Rozšiřitelný. 1

Microsoft Surface Pro 4 představen v roce 2015 byl ultimativním tabletem a notebookem v jednom. Zařízení nabídlo pokročilou podporu pro stylus a zejména klávesnici, na níž se skutečně pohodlně psalo.

Nelze se proto divit, že podobných zařízení stále přibývá. Příkladem může být Acer Alpha 12, který přijde na trh v tomto roce nebo již dostupný Asus Transformer 3 Pro.

Transformer 3 Pro: klasický design

Z dálky je design Asusu téměř identický se zařízením Microsoft Surface Pro 4. Jediným rozdílem je, že Transformer obsahuje tmavší kovový rám a jiné logo výrobce na zadní straně zařízení. Někdo se bude možná stěžovat na nedostatek originality, ale po konstrukční stránce jde o klasiku co je pouze dobře. Koneckonců všechny výraznější konstrukční změny v minulosti skončily fiaskem. Samsung Galaxy S Tab Pro vypadá hezky a je super-tenký, ale absence USB portu plné velikosti z něj dělá nevhodnou náhradu za laptop. Podobně je na tom i Huawei MateBook.

Transformer 3 Pro můžete polohovat podobně jako displej na notebooku. Díky stojánku na zadní straně si dokážete manuálně nastavit úhel, pod kterým se budete dívat na displej. Kromě toho je k dispozici jeden USB 3 port plné velikosti. Vítáme i zahrnutí HDMI konektoru na plnohodnotné připojení k monitoru. Jedinou výhradu máme k zvýšené náchylnosti kovového těla na poškrábání. Pokud jde o hmotnost, ta je srovnatelná se Surface Pro 4. S klávesnicí je to 1.15 kg což je téměř stejně jako v případě Surface Pro 4.

Transformer 3 Pro: výborná klávesnice, horší trackpad

Nikdy jsme nebyli velkými fanoušky klávesnic typu Cover. Ve srovnání s těmi klasickými nejsou dostatečně produktivní. S podobným problémem zápasí i klávesnice testovaného zařízení. Je však jedním dechem dodat, že se nám na ní pracovalo mnohem lépe než v případě zařízení Huawei Mate či Galaxy Book. Tlačítka jsou vhodně rozmístěny a dostatečně citlivé. Potěší i skutečnost, že klávesnice je podsvícená. S Trackpad je to horší, protože neobsahuje Microsoft Precision certifikát. Základní příkazy jedním prstem fungují dobře, ačkoliv na rychlé pohyby můžete rovnou zapomenout. Multi-touch příkazy dvěma prsty nefungují vůbec.

Transformer 3 Pro: výborný displej a stylus

Transformer Pro 4 obsahuje vynikající 12,6-palcový displej s rozlišením 2736 x 1824 obrazových bodů. Text a ikony jsou ostré a obrazovka se výborně hodí na pravidelné užívání. Nevýrazné  pokrytí Adobe RGB však může odradit mnoha výtvarníků a fotografů. Obrazovka pokrývá pouze 96,2% z sRGB spektra a 68,3% z Adobe RGB gamutu. Maximální jas je 252,4 nitů a kontrastní poměr až 997: 1. Barevná teplota 7,125K je trochu vyšší než ideálních 6,500K, ale to nepředstavuje žádný problém. Profesionální fotografové a kameramani dají i tak přednost mnohem výkonnějším zařízením. Přiložený stylus je mimořádně vhodný pro základní ovládání a skicování. Pochází od společnosti Wacom, na rozdíl od stylus N-trig v případě Surface. Při použití venku se neobejdete bez odrazů a horší čitelného displeje. To je problém, se kterým však zápasí skoro každý tablet, notebook či telefon.

Transformer 3 Pro: výborná kamera, horší audio

Nikdy jsme nebyli fanoušky focení prostřednictvím tabletu. Větší rozměry zařízení a horší senzory focení a natáčení videa vůbec nehrají do karet. Je to tak i v případě zařízení Transformer 3 Pro. Zadní 13-megapixelová kamera je však na tom lépe než většina ostatních konkurenčních tabletů. Fotografie pořízené při normálním světle se hodí pro sdílení na sociálních sítích, jakož i na záznam konferencí. Přední kamera je vhodná pro hovory a Skype video hovory. Přední mikrofon je dostatečně kvalitní. Reproduktory se hodí na občasné poslech, nečekejte však od něj kvalitní reprodukci hudby.

Transformer 3 Pro: výkon na rozdávání

Asus nabízí Transformer 3 PRO v různých konfiguracích. Nejdražší verze obsahuje procesory Intel Core i7 šesté generace a 8 GB DDR4 paměti RAM. My jsme měli k dispozici skromnější procesor i5-6200U se 4GB paměti, a 256GB SSD úložištěm. Na základě testů nabízí Transformer podobný nebo dokonce lepší výkon než Surface Pro. To však vůbec neznamená, že na hybridu od Asusu poběží všechny hry zcela hladce. Zařízení je spíše vhodné pro každodenní používání. Nabízí více než dostatečný výkon pro vše od základních úkolů v podobě zpracování textu přes streamování videa až po 3D modelování. V případě stříhání videa se trochu zapotí, ale lehčí práce v HD kvalitně zvládá bez problémů. Pokud potřebujete stříhat video, poohlédněte se spíše po verzi s i7 procesorem a 8 GB paměti RAM.

Transformer 3 Pro: baterie se slabší výdrží

Životnost baterie není silnou stránkou testovaného zařízení. 39 WHr baterie je výrazně horší ve srovnání s konkurencí, včetně Surface Pro 4, Galaxy S TabPro, Huawei MateBook a Acer. Standardní test baterie, který zahrnoval syntetické smyčky v podobě 10 minutového prohlížení stránek a 5 minutového přehrávání videa trval jen 4 hodiny 45 minut. V tomto testu bychom očekávali výdrž nejméně šest hodin. Transformer Pro 3 nabízí podprůměrnou výdrž na baterii iv případě reálného používání. V rámci streamování videa ztratil Transformer 3 Pro 15-19% energie za hodinu – což je opět podprůměrná hodnota.

Transformer 3 Pro je impozantním zařízením s krásným a velkým displejem. Díky množství malých designových vylepšení jde v některých ohledech o lepší zařízení než Surface. Základní model s i5 procesorem stojí necelých 1000 EUR, zatímco nejvyšší hig-end model s procesorem i7 vás vyjde na 1400 EUR. Pokud vezmeme v úvahu, že součástí balení je i klávesnice, může jít o dobrou koupi.