Asus Zenfone 3 si klade za cíl nabídnout špičkový hardware za cenu, která vás nezruinuje. Přesto, že jde o smartphone střední třídy, výrobce neudělal příliš mnoho kompromisů.
Zenfone 3 – Design a displej
Telefon se nápadně podobá na hranatý Samsung Galaxy S7. Jeho zadní část je vyhotovena ze skla, přičemž boky jsou kovové. Některým lidem bude možná chybět nedostatek originality, v konečném důsledku však jde o jeden z nejkrásnějších telefonů z celé konkurence. Papírově nabízí Zenfone 3 impozantní specifikace.
Na zadní straně se nachází snímač otisků prstů, který lze použít k odemknutí telefonu nebo na potvrzení konkrétních akcí, jako například plateb. Na spodní straně najdeme USB port Type-C. Součástí zásobníku na SIM kartu je i slot pro microSD karty. O rychlý a elegantní upgrade vestavěné 64 GB paměti je tak postaráno. Pro uživatele s nižšími nároky je k dispozici levnější 32 GB model. Audio fanoušky potěší fakt, že 3,5 mm jack zůstal zachován. Díky mírně zaobleným hranám, přiměřené tloušťce 7,7 mm a 155 gramové hmotnosti se telefon překvapivě pohodlně drží v ruce. Trochu jsme byli znepokojeni vyhotovením zadní části ze skla. Takové povrchy zvyknou přitahovat otisky prstů jako magnet a kromě toho jsou náchylné na škrábance. Je to daň za unikátní a efektní povrch.
Displej je 5,5-palcový, což je ideální velikost pro cenově dostupný telefon. Rozlišením 1080p sice nedosahuje kvalit prémiových telefonů, ale obraz je přesto dostatečně ostrý a jednotlivé obrazové body od sebe nerozeznáte. Kromě toho je použit IPS panel velmi dobře nakalibrován a nabízí krásnou, neutrální barevné schéma. Bílá je čistá a ostatní barvy jsou také přirozené. Někomu se může zdát nastavení displeje trochu chladné, nám se líbilo. Ti, kteří chtějí více experimentovat s nastavením teploty barev, si mohou do nastavení přidat dodatečný software ženu 3.0.
Zenfone 3 – Software, výkon a baterie
Výše uvedené možnosti nastavení teploty barev představují bohužel jedinou funkci která nás skutečně zaujala. Nikdy jsme nebyli fanoušky Android nástaveb a skinů, tento telefon je bohužel obsahuje. Rychlé nastavení na horní liště byly také propracované. Tato změna designu sice není drastická a násilná, nám však přišla jednoduše zbytečná. Bloatware a nesmyslné změny uživatelského rozhraní jsou častým problémem na 99% všech ostatních telefonech střední třídy.
Na základě dlouhodobého požívání můžeme s klidným svědomím napsat, že se s telefonem pracuje opravdu rychle a svižně. Zásluhu na tom má zejména osmijádrový Qualcomm Snapdragon 625 procesor a 4 GB paměti RAM. Mezi nabídkami a otevřenými aplikacemi jsme procházeli rychle a bez zaváhání. Většina her běžela hladce. Jediným problémem může být patrné zahřívání a to zejména během delšího streamování videa či delšího hraní her. Teplota sice nebyla dramaticky vysoká, ale dostatečně vysoká na to, aby vyvolala obavy. Testy syntetických benchmarků odhalily, že Zenfone 3 má několik výkonnostních nedostatků. Skóre 62.371 v obecném testu AnTuTu je nižší než u většiny ostatních telefonů střední třídy. Stejný problém nastal v případě na hry zaměřeném testu 3DMark, IceStorm Unlimited, v němž Zenfone 3 dosáhl 14,037 bodů.
Zenfone 3 – Baterie
Životnost baterie je jednou z oblastí, kde Zenfone 3 exceluje. Neodnímatelnou Li-Ion akumulátor s kapacitou 3,000 mAh poskytuje jeden a půl až dvoudenní výdrž na jedno nabití. Na telefonu můžete pravidelně poslouchat hudbu, například při cestě do a z práce, hrát se hry během oběda, vybavit pár telefonátů a pravidelně kontrolovat sociální sítě a e-maily. Stále vám zůstane dostatek energie na to, abyste si večer před spaním podívali nějaký seriál či epizodu na YouTube.
Zenfone 3 také docela dobře zvládá náročné úkoly v podobě streamování videa či hraní 3D her. Streamováním videa přes Wi-Fi s nastaveným jasem na 75% a více ztratil Zenfone 3 přibližně 8-11% své energie za hodinu. Konkurenční mobilní telefony zvyknou ztrácet 10-15% své kapacity v případě stejného testu. Hraním 3D her, jako je Riptide GP2, Zenfone 3 ztratil 13-16% kapacity své baterie za hodinu. Opět působivá hodnota, protože většina telefonů střední třídy ztrácí při hraní her 20-25% kapacity baterie za hodinu hraní.
Zenfone 3 – fotoaparát
Fotoaparát je bojištěm, na kterém soupeří velmi mnoho telefonů střední třídy. Většina z nich však obsahuje senzor nedostatečné velikosti, přičemž výsledné fotografie jsou nanejvýš vhodné na občasné šelfu nebo fotografie určené k publikování na sociálních sítích. Zenfone 3 z tohoto trendu nevybočuje, poskytuje však o něco lepší kvalitu obrazu. Zadní kamera je 16-megapixelová a obecně nepřekonává specifikace většiny telefonů střední třídy. Clona f / 2,0 je do značné míry standardem, použitý snímač z fotoaparátu Sony IMX298 je však krokem vpřed. Během slunečných dnů si s ním užijete mnoho zábavy v podobě dobrých panoramat s decentním kontrastem a detaily. Barvy nejsou na rozdíl od celé řady mobilních telefonů přeexponované. I automatické zaostřování je v pořádku. Optická stabilizace obrazu (OIS) je v případě této kategorie telefonů stále velmi vzácná. Zenfone 3 ji obsahuje, přičemž se na ni spoléhá zejména v případě tmavých scén při nízkém osvětlení. Jedním dechem dodejme, že ve skutečnosti pouze o velmi malé, téměř nepostřehnutelné zlepšení. Z toho důvodu se nedoporučuje fotografovat v noci bez použití LED blesku.
Přední kamera je 8-megapixelová a má stejnou f / 2.0 clonu. Dokáže nahrávat video o rozlišení 1080p, což je více než dost v případě video hovorů.
Vyhodnocení a závěr
Asus Zenfone 3 je celkově vydařeným smartphonem střední třídy. Telefon je dostatečně výkonný, s pěkným displejem. Baterie nabízí nadprůměrnou výdrž na jedno nabití, fotoaparát fotí dobře. Nešťastné nástavby a balast nelze považovat za negativa, protože již obsahují téměř všechny konkurenční telefony. Zenfone 3 je proto dobrou volbou pro zákazníky s omezeným rozpočtem, kteří chtějí za své peníze získat co nejvíce.