Savannah: první hybridní super jachta na světě

Savannah: první hybridní super jachta na světě 1

Jedno z nejinovativnějších plavidel je pouze nedávno představena 83 metrů dlouhá super jachta Savannah. Byla dokončena v holandských loděnicích Feadship a stala se tak první, hybridní super jachtou na světě. Nikdo z nás nemůže tvrdit, že jachtařský byznys představuje ekologicky progresivní odvětví, ale první hybridní super jachtu uvítáme asi všichni.

Savannah sestává z jednoho vznětového a jednoho středně výkonného motoru značky Wärtsilä. Tento motor nahrazuje dva naftové, které by musela jachta takové velikosti původně obsahovat. Savannah je dále vybavena třemi generátory, lithium iontovými bateriemi s kapacitou přibližně jeden milion Watt, velkým lodním šroubem, kormidlem s azimutem a optimalizovaným tvarem trupu.

Použitý lodní šroub je až o 40 procent větší než je standard a odborníci se shodují na tom, že Savannah má mnohem účinnější pohon, než jakákoliv jiná super jachta. Projektový manažer Ted McCumber řekl, že v super jachtě Savannah nejsou nové jednotlivé technologie, ale způsob, kterým jsou navzájem propojeny.

Super jachta Savannah je svým způsobem extravagantní. Celá její struktura, včetně stropů a pevného venkovního nábytku má metalizovaný lak. Tím jde o největší metalizovaný objekt na světě. Savannah je vybavena devět metrů dlouhým plavecký bazénem, ​​kinem a podvodní místností na levém boku, kde mohou hosté sledovat ryby plovoucí kolem.

Integrací elektromechanických komponentů byla docílena až 30 procentní úspora paliva v porovnání s podobně velkými, standardními jachtami. Odpadá také nutnost početné posádky. Je pravděpodobné, že budoucí majitel ji bude čas od času pronajímat. Znamená to asi tolik, že i ostatní potencionální kupci si budou moci super jachtu vyzkoušet. Zejména její naftový, naftový-elektrický nebo plně elektrický pohon.

Uvedení na trh přichází krátce poté, co bylo na akci v Londýně představeno několik největších super jachet světa. Při této příležitosti vyjádřili různé jachtařské společnosti záměr vyvíjet ekologicky šetrnější plavidla. Předseda Blue Marine Foundation Charles Clover slavnostně mluvil o potřebě jednat rázně s úmyslem chránit světová moře. To vše vzhledem ke zjištění, že až 85 procent globální populace ryb je v ohrožení.