Ajurvédské ošetření pokožky hlavy pro uvolnění (pichu)

Ajurvédské ošetření pokožky hlavy pro uvolnění (pichu) 1

Ajurvéda, která bývá považována za sestru jógy, je starý indický systém holistického léčení, který vznikl v Indii před asi 5000 lety.  

„Ajurvéda nás učí, že každý člověk má jedinečný vzorec energií, takže je jasné, že jednotný přístup k léčení není nejlepší způsob pro skutečné wellness,” vysvětluje ajurvédská terapeutka dr. Pratima Raichur, zakladatelka ajurvédské značky Pratima Skincare.

„Ajurvédský přístup ukazuje, že skutečné uzdravení zahrnuje neustálý participativní proces, kde pozornost věnovaná správné stravě, myšlení, životnímu stylu a bylinným doplňkům, může vést k celkově lepšímu zdraví a kráse ve směru zevnitř ven.“

Pokud byste chtěli vyzkoušet ajurvédský léčení doma, dr. Raichur navrhuje terapii pichu.

Postup: zahřejte v  hrnku čtvrt šálku slunečnicového oleje, aby byl jen mírně teplý (pozor, abyste ho nezahřáli příliš). Pak přidejte 3-5 kapek esenciálního oleje (růže, jasmín či santálové dřevo). Do oleje namočte hadřík, opatrně ho vymačkejte a přeložte napůl. Sedněte si nebo lehněte a položte hadřík horizontálně na svoji hlavu tak, aby začínal asi 1 cm nad obočím a pokrýval horní část skalpu. Když se hadřík začne ochlazovat, dejte ho zpět do teplého oleje a postup opakujte.  

„Tato procedura snižuje duševní napětí, aktivuje ´třetí oko´, což je místo v čelním laloku spojované s intuicí, a ztišuje mysl a ‘mentální brebentění,’ zde nazývané chitta vritti,“ vysvětluje dr. Raichur.

Ajurvédské ošetření pokožky hlavy pro uvolnění (pichu) 2

Kam v Indii za ajurvédou a jógou 

To zní skvěle v současné situaci, že? V těchto zkoušených dobách pandemie plných nejrůznější nejistoty a úzkosti může být schopnost ztišit svoji mysl přesně tím, co potřebujeme.