Albánský roadtrip: historie a bunkry

Albánský roadtrip: historie a bunkry 1

Albánie strávila téměř polovinu 20. století v izolaci od zbytku světa, takže zůstává tajemnou zemí, která se teprve nedávno dostala mezi turistické destinace v Evropě jako netradiční ekonomický cíl.

I když je „Země orlů“ známá spíše kvůli své bouřlivé komunistické minulosti (což dokládá asi 750 000 betonových bunkrů rozesetých v zemi), má své bohaté historické a kulturní dědictví. Nejlepší způsob, jako navštívit starobylé hrady, obydlené památky na seznamu UNESCO a etnografická muzea v Albánii, je při cestě autem, především pokud budete mít omezené množství času nebo se nebudete chtít potýkat s matoucím autobusovým systémem v zemi.

 

Skadar (Shkodra, Shkodër)

Svoji kulturní cestu po Albánii začněte na severu. Skadar, kdysi významné obchodní město kvůli své poloze na soutoku dvou řek a blízkosti Jadranu, je považován za kulturní metropoli země díky jeho literární a hudební tradici. Skadar, který byl kdysi pevností Ilyrů a Římanů (už ve 3. stol. př.n.l.), dnes nabízí působivou pevnost Rozafa, nejstarší v zemi (s jejíž stavbou je spojena neméně zajímavá pověst). Procházka kolem zrenovovaného starého města je příjemná, zatímco další atrakcí je Národní muzeum fotografie Marubi se skvělou sbírkou prací prvních fotografů v Albánii. Tradita G&T 3* je výborní butikový hotel s tradiční výzdobou, kde si můžete dát jídlo nebo se ubytovat.

Akční nabídka ubytování Tradita GT

Albánský roadtrip: historie a bunkry 2
bunkry na pobřeží

Kruja (Krujë)

Z kulturní metropole Albánie se vydejte na jih do historické metropole Kruja. Návštěva země by nebyla kompletní bez zastávky ve městě, které je synonymem pro Skanderbega, albánského národního hrdiny, který přes asi 500 lety vedl odboj proti Osmanům. Po určité období zde měl Skanderbeg svoji základnu, takže Kruja je pro Albánce téměř posvátná. Hlavní atrakce si můžete prohlédnout během pár hodin: patří k nim Skanderbegovo muzeum, Národní etnografické muzeum a teqe Bektashi, to vše umístěné v Hradu Kruja. Hrad stojící izolovaně na kopci je příjemné místo, kam se můžete vydat na procházku brzy ráno přes tradiční bazar (který je hned za jeho hradbami), než začnou přijíždět autobusy. Bezkonkurenční výhledy a poloha Hotelu Panorama Kruje 4* představují skvělou možnost pro každého, kdo nespěchá, aby pokračoval do rušné metropole Tirany vzdálené jen 35 km odtud. Pro projíždějící turisty představuje Bar Restaurant Alba (uvnitř hradeb) stylový podnik, kde si mohou dát kávu nebo oběd.

Akční nabídka ubytování Hotel Panorama Kruje

.

Berat

Z Kruji nebo Tirany pokračujte na jih a do vnitrozemí k Beratu, přes město Lushnja (Lushnjë) a po silnici SH4. Dostanete se tam také přes Elbasan, ale pamatujte na to, že trasa Vám zabere dobrou hodinu i více bez ohledu na to, jak vše vypadá na mapě. Berat, který je znám jako „město tisíce oken“, se stal významnou turistickou atrakcí Albánie díky impozantnímu osmanskému úseku na svazích kopců na obou stranách řeky Osum. Čtvrť Mangalem (UNESCO) s úzkými kamennými ulicemi je mimořádně malebné místo k procházkám. Výstup k dodnes obydlené pevnosti Kalaja Vás odmění dramatickými výhledy na okolní hory a město dole. Prohlédněte si umělecká díla z 16. století v Muzeu ikon Onufri umístěném v kostele Zesnutí Panny Marie, největším kostele v pevnosti, který pochází z 18. století. Až budete zpátky dole, v osmanském domě z 18. století je umístěno Etnografické muzeum s expozicemi tradiční albánské kultury. V Beratu byste měli strávit minimálně jednu i více nocí, nejlépe ve čtvrti Mangalem v pěkném rodinném Hotelu Osumi 3*. Pokud jde o jídlo a pití s výhledem, přejděte most a zamiřte do restaurace Antigoni nebo do střešní restaurace v Hotelu Tomori.

Akční nabídka ubytování:  

Gjirokastra (Gjirokastër)

Poslední zastávka na kulturní cestě po Albánii od severu na jih, Gjirokastra, byla zapsána na seznam památek UNESCO v roce 2008 coby další významné osmanské město, spolu s Beratem. Nejlepší možnost, jak se tam dostat, je zamířit zpátky na sever do města Lushnja a pokračovat po silnice SH4 přes pozoruhodný okres Tepelenë a údolí řeky Driny (které popsal Byron ve svých Dopisech z Albánie). Po výstupu (většinou po jednosměrné silnici) do centra Gjirokastry budete žasnout nad kouzlem starého města z bílého kamene, které je navíc rodištěm nejslavnější albánského básníka Ismaila Kadare. Pak pokračujte (autem či pěšky) k impozantnímu Hradu Gjirokastra (úvodní foto), možná nejlepšímu v zemi, s dalekými výhledy na údolí. Svoji dávku historie najdete v Dělostřelecké galerii, Armádním muzeu (připojeném ke staré věznici) a v novém informativním Muzeu Gjirokastry. V pravém albánském (nahodilém) stylu naleznete za hradbami uvnitř hradu kostru amerického letadla, které záhadně muselo přistát v Tiraně v roce 1957. Až budete zpátky ve starém městě, navštivte Etnografické muzeum umístěné v někdejším domě známého albánského komunistického diktátora Envera Hodži, nebo Zekate House a Skenduli House, což jsou pěkné ukázky osmanských domů z 18. a 19. století. Ubytujte se pak v Gjirokastra Hotelu starém 300 let a dosytosti se najezte tradičních místních pokrmů v restauraci Kujtimi přímo v srdci starého města, než zamířít zpátky na sever nebo dál na Albánskou riviéru.

Akční nabídka ubytování Gjirokastra Hotel

.

Tipy

V metropoli Tiraně je spousta možností, kde si vypůjčit auto, ale můžete tak učinit také v Podgorici v Černé Hoře, což je hned za hranicí (ale ověřte si, že se pojištění vztahuje také na Albánii). Albánie byla dříve proslulá úděsnými podmínkami na silnicích, což nebylo žádné přehánění, ale v posledních letech proběhla zlepšení a při jízdě ze severu na jih by se zkušený řidič na hlavních silnicích neměl setkat s většími překážkami. Značení je dostatečné, stejně tak jako počet moderních benzínových stanic, kde seženete palivo i kávu pro sebe. Ale stále je potřeba dávat pozor na občasný divoce jedoucí minibus (furgon), odvážného chodce nebo zatoulanou krávu či ovci, které se mohou objevit z ničeho nic.