Alkohol a dovolená znamenají pro mnohé lidi nerozlučnou kombinaci. Často ale pátrají po tom, který chlast je pro danou zemi typický, a chtějí ho ochutnat. Proto zde je alkoholický průvodce Evropou, který vám prozradí, které druhy alkoholu nesmíte v nejpopulárnějších turistických destinacích vynechat.
Řecko
Mezi mimořádně oblíbené dovolenkové destinace Čechů bezesporu patří Řecko. Možná víte, že národním nápojem Řeků je ouzo, ale tušíte, z čeho se vyrábí? Nuže, měli byste vědět, že jde o pálenku z matoliny (zbytků hroznů po vylisování šťávy), do které se přidává zejména anýz, fenykl, skořice, máta či citrusové květy. Obvykle mívá 40% obsah alkoholu.
Chorvatsko
Pokud jste někdy v Chorvatsku byli, zřejmě víte, že národním nápojem (nejen) v této zemi je rakija. V obchodech většinou dostanete tento nápoj se 40% obsahem alkoholu, při domácí výrobě ale může mít i 50 či 60 „voltů“. Zajímavé je, že se přesně nedá říct, z čeho se originální rakija vyrábí. Pro Dubrovník je například charakteristická rakija z anýzu, ve střední Dalmácii můžete zase ochutnat rakiji s ořechy, no a na ostrově Hvar je nejpopulárnější rakija z myrty.
Turecko
Národním alkoholem Turků je raki. Vyrábí se z hroznů, přičemž při druhém pálení se přidává anýz a další byliny. Populární je v jiných zemích Blízkého východu a Středomoří, za národní nápoj ji ale považují jen Turci.
Itálie
Itálie, to není jen Bibione, proslulé ne právě nejčistší vodou a mraky turistů. I zde se dá najít nepřeberné množství míst, na kterých si užijete odpočinek u pláže, aniž by vás na každém druhém kroku obtěžovali pohledy na staré Němky bez plavek.
Kromě vína, kterým jsou Italové proslulí, ale vyrábějí i grappu. Grappa je pálenkou z vína či matoliny a podobně jako víno, i mívá rozdílnou chuť podle odrůdy hroznů. Chuť ale ovlivňuje i doba zrání v sudech a samozřejmě obsah alkoholu, který se pohybuje v rozmezí od 37% do 60%.
Francie
Určit jeden národní nápoj Francie je složité. Můžete si vybrat ze tří: šampaňského, koňaku a pastisu. Ten třetí je sice populární, našinci ale nejméně známý. Na trh ho uvedli v roce 1932 kvůli zákazu absintu a má anýzovou příchuť. Obsah alkoholu se pohybuje mezi 40 až 45 procenty, ačkoliv si můžete koupit i nealkoholickou verzi.