Alkohol se po novém vdechuje. Může vás to i zabít

Alkohol se po novém vdechuje. Může vás to i zabít 1

Nejnovějším trendem v pití alkoholu je: nepít ho. Ne, nemluvíme o abstinenci, ale o vaporizaci. Na trhu je totiž zařízení s názvem Vapshot, které udělá z běžného pohárku alkoholu páru, a tu pak vdechnete. Alkohol se tak přes plíce dostane přímo do krevního oběhu a jeho účinky se projeví po mnohem menším množství a podstatně dříve. Opít se za méně peněz sice může znít lákavě, má to však jeden háček.

1d3c6adb383c8d194e813dd760ee_r16-9_w480_h270_gi-photo-557684

Když pijete normální, žaludek a střeva absorbují část alkoholu a játra se pak snaží rozložit ten zbývající. Když to nezvládá, alkohol se vám dostává do krve, ovlivňuje mozkovou činnost a tím v podstatě vyvolává stav opilosti. Pokud se ale rozhodnete alkohol inhalovat, jeho vliv na mozek se dostaví mnohem rychleji a hlavně silněji, protože do tohoto procesu nezasáhne žaludek ani játra. Výsledek?

Mozek nasaje alkohol podobně jako houba a ten se v něm koncentruje.  Pokud chlast nasáváte příliš rychle, stane se to samé, jako kdybyste příliš rychle pili. Avšak mnohem dříve. A to může vést až k smrti. Když totiž pijete standardním způsobem, dávicí reflex vám většinou sdělí, kdy přestat. V případě inhalování však může dojít k náhlé otravě alkoholem a pokud vám neudělají výplach žaludku, už se pravděpodobně neopijete nikdy.

thumb1_42924_4416_smoking0

Výrobci Vapshotu sice tvrdí, že v případě inhalování se tělo zbavuje alkoholu rychleji, lékaři jim ale oponují. Tvrdí, že je to jen částečná pravda, protože se alkohol ukládá v mozku. Pokud by vám otrava alkoholem nestačila, vězte, že vdechování lihovin a destilátů vám může vážně poškodit plíce, a to z jediného důvodu: jejich vdechování zabraňuje vstřebávání kyslíku. Pokud se tedy chcete opít, zůstaňte raději při klasickém způsobu požívání alkoholu. Sice utratíte více peněz, ale značně zmenšíte škodlivý vliv alkoholu na tělo.