Ve Filadelfii se nachází významné památky americké historie, ale město také vyniká v oblasti umění a naleznete zde nádherná zelená prostranství, improvizované pivní zahrádky a skvělé možnosti, kde si dát večeři. Filadelfie je jedním z měst, které jsou nejvíce spojené s historií USA: zde začala i skončila Americký válka o nezávislost s vytvořením a podpisem americké Ústavy. S tím vším se můžete seznámit v budovách Independence Hall a Liberty Bell Center, město však představuje mnohem více než jen „maják americké svobody“.
Krásné umění si můžete prohlédnout v supermoderní galerii Barnesovy nadace, anebo se pokochat mimořádnou sbírkou pouličních maleb (muralů). Můžete se procházet v kamenných ulicích Starého města nebo se projet na kole po dřevěném chodníku nad vodou. Můžete si pochutnat na humrovi v restauraci Lacroix nebo si dát světlé pivo a preclíky v Frankford Hall. Filadelfie je považována za jediné místo v USA, kde můžete nasytit svůj mozek i břicho zároveň. Díky Barnesově nadaci, Filadelfskému muzeu umění a zrenovovanému Rodinovu muzeu je město domovem sbírky umění patřící k nejlepším na světě.
Eklektická směsice národních kuchyní je patrná ve zdejších více jak 100 multietnických okrscích, které zahrnují vše od rušného italského tržiště přes afroamerické festivaly a po tradiční komunity amišů, kteří prodávají své zboží v tržnici Reading Terminal Market, což je dodavatel čerstvých farmářských produktů už od roku 1892. Ve městě se také vynořují revitalizované a rozšířené prostory městské zeleně. Dilworth Park prošel radikální proměnou: objevil se zde trávník Albert M. Greenfield Lawn o rozloze 641 m2, veřejné umění, kavárna a pojízdný foodtruck Air Grille, který je majetkem parku, a také naprogramovatelná fontána ve veřejném odpočinkovém prostoru.
Na kole či pěšky můžete zdolat 610 m dlouhou trasu nad vodou Schuylkill Banks Boardwalk s výhledem na východ slunce a panorama města, zatímco mimořádně oblíbený letní Spruce Street Harbor Park (s hamakovou zahradou, městskou pláží a lodičkami na vodě) se stal každoroční pevnou součástí čtvrti Penn’s Landing. Než odjedete, nezapomeňte se vyfotit u sochy Rockyho před arénou Spectrum.
Jak se tam dostat
Letecky
American Airlines, British Airways a Delta Air Lines nabízejí přímé lety z Velké Británie do Filadelfie. Lety do Filadelfie bývají nejlevnější od ledna do března, zatímco nejrušnější, a proto nejdražší, dobu představují letní měsíce, období Vánoc, Nového roku a Dne díkůvzdání od listopadu. Pokud byste cestovali z jiného místa v USA, do Filadelfie létá řada domácích přepravců, jako je Alaska Airlines, American Airlines, Delta, Frontier Airlines, JetBlue, Southwest Airlines, Spirit Airlines a United.
Doba letu: z Londýna 8 hodin, z New Yorku 1 hod. 30 min., z Los Angeles 5 hodin 20 minut
Vlakem
Místní i meziměstské vlakové spoje obsluhují nádraží 30th Street Station na břehu řeky Schuylkill. Obrovská secesní budova byla otevřena v roce 1933, dnes je ve vlastnictví společnost Amtrak a je to prý jedno z nejrušnějších nádraží v USA; nachází se na seznamu historických památek země.
Filadelfii obsluhuje americký celonárodní železniční přepravce Amtrak, který provozuje dopravu rychlovlaky v severovýchodním koridoru, který zahrnuje Boston, New York a Washington DC, s přípoji do dalších významných měst v USA a v Kanadě. V mnoha případech je jednodušší cestovat v severovýchodním koridoru vlakem než letecky: je s tím mnohem méně starostí a vystoupit můžete přímo v centru města. Co se týče místních spojů, ty obstarává společnost SEPTA, která rovněž nabízí spojení na vlaky NJ Transit v Trentonu, New Jersey, a pak pokračuje do New Yorku.
Turistická kancelář: Independence Visitor Center
Turistické pasy:
CityPass umožňuje poznat některé z nejzajímavějších pamětihodností města se slevou až 48 %. Zahrnuje vstup do 3, 4 či 5 atrakcí, k nimž patří Franklin Institute Science Museum, Adventure Aquarium, Philadelphia Zoo nebo National Constitution Center, Philadelphia Trolley Works a Big Bus Company a Eastern State Penitentiary nebo Please Touch Museum. Platí 9 dní a můžete ho zakoupit online nebo v uvedených pamětihodnostech. K dispozici jsou také vstupenky v mobilu.
Dále je zde Philadelphia Pass na 1 až 5 dní, který zahrnuje vstupné na více jak 40 míst plus slevy v obchodech a restauracích.
Co dělat a na co se podívat
- Pro mnoho lidí v celém světě je Zvon svobody symbolem svobody, jeho existence ale ve skutečnosti započala v slévárně v londýnském Whitechapelu a ostudně praskl hned při prvním zvonění. Původně se jednalo o zvon, který signalizoval čtení americké ústavy, později však byl díky abolicionistům přijat jako symbol svobody. Liberty Bell Center představuje dokumenty v nadživotní velikosti a grafickou dokumentaci týkající se faktů a mýtů kolem Zvonu svobody spolu s pohledem odborníka a včetně rentgenového průzkumu jeho praskliny a vnitřního zpracování.
- Independence National Historical Park zahrnuje několik historických památek, které pocházejí z doby Americké revoluce, většinou se vstupem zdarma. Independence Visitor Center představuje dobrý úvod k památkám, parku i celému regionu. K dalším významným místům patří budovy National Constitution Center a Independence Hall, kde byla v roce 1776 vytvořena Deklarace nezávislosti USA a v roce 1787 vyhlášena americká ústava. V Liberty Bell Center je uložen prasklý zvon, který zazněl po prvním veřejném čtení Deklarace.
- City Hall (Filadelfská radnice) – z jejího vrcholku věčně shlíží dolů na své město 11metrová bronzová socha zakladatele Williama Penna. Filadelfie se může chlubit největší a nejzdobnější radnicí v USA: její stavba trvala 30 let a byla nejvyšší budovou města až do roku 1987. Mohutná centrální věž radnice byla dokončena v roce 1901, tyčí se výšky 167 m a je srdcem centra (Downtown), zatímco otevřený dvůr tvoří průchod spojující ulice Broad St a Market St. Zdejší vyhlídková terasa nabízí skvělé výhledy na město.
- National Liberty Museum („Národní muzeum svobody“) – nedaleko od Liberty Bell Center se nachází Muzeum Zvonu svobody, které zdůrazňuje nehmatatelné myšlenky, jako je rozmanitost, fanatismus, hrdinství a svoboda, a snaží se je zkoncentrovat prostřednictvím interaktivních expozic a umění. Mnohé z exponátů jsou skleněné skulptury, včetně 6,4 m vysokého Plamene svobody od Dale Chihulyho. Dále je zde skulptura Rozbité životy od Harvey Littletona, což je kulka zabořená do skla, která ilustruje doslova i obrazně, co může jedna kulka způsobit.
- Philadelphia Museum of Art (Filadelfské muzeum umění) – neoklasicistická budova nabízí pozoruhodné výhledy směrem k radnici a jeho schody jsou známé především díky filmu Rocky (1976). Muzejní sbírka patří k nejvýznamnějším v zemi s více jak půl milionem obrazů, skulptur a artefaktů z Asie, Evropy a Ameriky pokrývající období 2000 let.
- Rodinovo muzeum – je pobočkou nedalekého Filadelfského muzea umění a představuje největší sbírku prací tohoto sochaře mimo Paříž. Zahrady a majestátní výstavní sály jsou zdobeny řadou jeho prací, včetně odlitků skulptur Myslitel a Polibek, a také Občanů z Calais. Vchod pár rámuje jeho Brána pekel. Krásné zahrady muzea jsou dnes přístupné také z Parkway.
- Barnes Foundation („Barnesova nadace“) – v letech 1912–1951 získal dr. Albert C. Barnes umělecká díla nejoblíbenějších umělců té doby, jak je Paul Cézanne, Pablo Picasso, Henri Matisse, Pierre-Auguste Renoir, Chaim Soutine a Vincent Van Gogh. Barnesova nadace, dříve umístěná v Merionu v Pennsylvanii, se znovuzrodila v lesknoucím se novém muzeu na třídě Benjamin Franklin Parkway, takže představovala první část prominentní Muzejní míle, která vyrostla během šesti desetiletí. Venkovní zahrada je jedinečným prvkem a přiléhá k nové zahradě Rodinova muzea umístěného vedle.
- National Constitution Center (Národní centrum ústavy) – americká ústava ožívá prostřednictvím interaktivních expozic. Multimediální show Freedom Rising („Vzestup svobody“), probíhá dvakrát za hodinu, zahrnuje živé herce, film a hudbu, a je to skvělý způsob, jak pochopit okolnosti vzniku americké ústavy. Cesta do minulých staletí pokračuje v interaktivních částech, které Vás zavedou na místa významných událostí americké historie se vztahem k americké ústavě. Návštěvníci dokonce mohou přísahat jako americký prezident.
- Lights of Liberty Shows – špičková technologie Vám umožní poznat Americkou revoluci přímo tam, kde se odehrála. Unikátní zvukovo-světelná prezentace probíhá v noci v parku Independence National Park. Zatímco procházíte historické budovy, jsou na ně ve výšce 15 m promítány obrázky, tj. přímo tam, kde se události odehrály. Sluchátka a náhlavní souprava skýtají pozadí v podobě hudby, speciálních efektů a dramatu (k dispozici v 5 jazycích). Kromě toho probíhá 3D show v Liberty PECO Theatre.
- Dům Betsy Ross – vdova Rossová, věrná vlastenka, vyrobila první americkou vlajku. A i když se o této skutečnosti vědci přou, její domek je dnes muzeem, které nabízí pohled na život pracujících lidí v koloniálním období, a také na historii americké vlajky. Stojí za to zaplatit za audio prohlídku dlouhou 25 minut, která skýtá podrobnou historii domu i života Betsy Ross.