Archeologové v Pompejích, městě pohřbeném při sopečné erupci v roce 79 n.l., učinili mimořádný objev, když našli obchod s teplým jídlem a pitím, starověký ekvivalent fast foodu. Takové obchody byly označovány thermopolium, což latinsky znamená „pult s teplými nápoji“, a tento byl objeven v archeologickém parku v lokalitě Regio V., která zatím není přístupná veřejnosti. Stopy téměř 2000 let starého jídla byly nalezeny v některých hlubokých terakotových nádobách na teplé jídlo, které prodávající vkládal to kulatých otvorů v pultu. Přední stranu pultu zdobí pestré fresky, z nichž některé znázorňují zvířata, která byla součástí prodávaných pokrmů, např. slepice a dvě kachny zavěšené hlavou dolů.
„Je to mimořádný nález. Je to poprvé, co odkrýváme celé thermopolium,“ řekl Massimo Ossana, ředitel archeologického parku v Pompejích. Archeologové také nalezli zdobenou bronzovou mísu na pití známou jako patera, keramické nádoby na přípravu dušených jídel a polévek, lahve na víno a amforu.
V Pompejích ležících 23 km jihovýchodně od dnešní Neapole žilo asi 13 000 lidí, když byly pohřbeny pod popelem, kusy pemzy a prachem; město bylo vystaveno sopečné erupci rovnající se svojí silou mnoha atomovým bombám.
„Naše předběžná analýza ukazuje, že obrázky na čelní straně pultu představují, alespoň z části, jídlo a pití, které se zde prodávalo,“ řekla Valeria Amoretti, antropoložka pracující na místě. Podle ní byly v nádobách nalezeny zbytky vepřového a hovězího masa, ryb a šneků, což je „svědectví o široké škále živočišných produktů používaných na přípravu pokrmů.“
Do dnešního dne byly odkryty asi dvě třetiny starověkého města o rozloze 66 ha. Ruiny byly objeveny až v 16. století a organizované vykopávky zde začaly kolem roku 1750. Pompeje přinášejí vzácné svědectví o životě v antickém světě, jsou jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí Itálie a památkou chráněnou UNESCO.