Středomořský styl, pro který jsou typické střechy z červených tašek, štukové exteriéry a ozdobné klenby, patří k nejoblíbenějším typům architektury v USA. Přestože středomořská (Mediterranean) architektura původně čerpala inspiraci z Itálie, Portugalska, Španělska a dalších zemí kolem Středozemního moře, v průběhu času se přidaly také vlivy z Francie, Řecka, Maroka a dalších zemí. Středomořská architektura má proto mnoho vlivů, takže je možné ji dále dělit na španělskou koloniální (Spanish Colonial), marockou, neo-misijní (Missian Revival) a neo-středomořskou (Mediterranean Revival).
I přes rozdíly ve vlivech a stylech mají všechny domy ve středomořském stylu hlavní cíl: být poklidným útočištěm, které spojuje svého majitele s přírodou. Středomořské domy, které mívají velká okna a dveře skýtající přístup do dvora, na terasu či na balkon, jsou navrženy tak, aby splývaly s okolní přírodou a majitelé se zde cítili dobře.
Jako u mnoha jiných architektonických stylů nejstarší středomořské domy byly budovány z materiálů, které byly dostupné, např. nepálených cihel adobe (vyráběných z hlíny a slámy) s povrchem s texturou, a s charakteristickými střechami z červených tašek vyráběných z hlíny.
Středomořské domy a budovy, které známe dnes, bývají také nazývány neo-středomořské a bývají navrženy tak, aby vystihovaly teplo, bohatství a pohodu typické pro skutečné středomořské vily. Tento styl byl sice původně vyhrazen pouze pro veřejné budovy, např. hotely a přímořská letoviska, avšak američtí architekti zpopularizovali neo středomořskou architekturu na Floridě a v Kalifornii: věřili totiž, že se neuspěchaný styl dobře hodí ke klimatu a životnímu stylu v těchto regionech. Ve 20. letech 20. století přišel masivní rozmach neo-středomořského stylu – Američané byli okouzlení jeho bohatstvím a zaměřením na volný čas a chtěli, aby jejich domy odrážely totéž.
Jak bylo už řečeno, domy ve středomořském a neo-středomořském stylu čerpaly inspiraci z řady zemí a kultur. Existují však 3 charakteristické styly středomořské architektury:
Na středomořský a neo-středomořský styl sice působila řada kulturních vlivů, dnešní domy ve středomořském stylu si však uchovaly mnoho klasických architektonických a dekorativních prvků. K charakteristikám nejčastěji patrným v domech ve středomořském stylu patří následující.
Většina středomořských domů má jedno nebo dvě patra a velký symetrický exteriér. Přední vchod je typicky vycentrován a lemují ho vysoká okna s kovanou mříží. Středomořská architektura klade důraz na přinášení venkovního prostředí dovnitř, takže zde naleznete mnoho vysokých dveří a oken skýtajících přístup do vnitřních obytných prostor domu.
Tak jako španělské a mexické domy také ty ve středomořském stylu typicky mají střechu z červených střešních tašek tvarovaných do půlkruhu. Jejich tvar umožňuje snadné odtékání vody a také ve své „kapse“zachycuje chladný vzduch, který pak chladí dům za horkých dní.
V oblastech s teplým suchým klimatem můžete běžně spatřit štukové exteriérové, ale také interiérové stěny. Za horkých dní jejich silné zdi lépe udržují chladný vzduch uvnitř, zatímco v noci, kdy teplota klesne, pomalu uvolňují nahromaděné teplo.
Zdobené oblouky, které slouží jak strukturálním, tak dekorativním účelům, jsou často vybudovány kolem oken a dveří. Někdy je zdobí barevné řemeslně vyráběné kachle nebo skleněné mozaiky.
V exteriéru domů ve středomořském stylu můžete často najít kované železné prvky, které slouží rovněž jako dekorace ve středomořských zahradách, v patiích a na terasách. Tepané železo dodává teplo, detail a ozdobu.
Jak bylo řečeno, středomořský domy splývají s okolní přírodou. Většina z nich má venkovní obytný prostor – patio, terasu, balkon či atrium – a v domě je spousta průchodů, kterými se můžete dostat ven.
Největší koncentraci domů ve středomořském stylu naleznete v oblastech s teplejším sušším klimatem – v USA je to především Kalifornie, Florida, Texas a státy Jihozápadu. Nejen, že se použitým stavebním materiálům lépe daří v teplejším klimatu (např. cihly adobe mohou bobtnat a praskat, když jsou vystaveny chladným vlhkým podmínkám), ale v těchto částech USA je navíc patrný silný vliv španělské kultury. Není proto divu, že mnoho ze zdejší architektury odráží španělský vliv.
Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…
Sagrada Familia, ikonická bazilika ve španělské Barceloně, jejíž stavba započala koncem 19. století, je jedním…
Sagrada Família, slavná stavba v Barceloně a jedna z nejsymboličtějších ikon nejen tohoto španělského města,…
Luxus a pohodlí na cestách s Wi-Fi připojením a lahví vody na palubě. Rezervujte si…
Vydejte se s námi za poznáním kouzelné Katalánie. Zajišťujeme pohodlné a spolehlivé transfery nejen po…
Začněte svou cestu po Španělsku s námi – nabízíme pohodlné, rychlé a spolehlivé transfery z…