Domy ve stylu hacienda, které jsou známé svými bílými štukovými stěnami, střechami z červených tašek a použitím těžkých dřevěných akcentů, jsou velmi oblíbené především na Jihovýchodě USA, ale také v Kalifornii a na Floridě. Hacienta má mnoho společných rysů se španělskou, španělskou koloniální a španělská nekoloniální architekturou, a má dlouhou historii v zemích, jako je Španělsko a Mexiko, přičemž v USA se objevuje od 17. století do poloviny 19. století.
Styl hacienda je v USA oblíbený už téměř čtyři staletí, ale dnešní architektura tohoto stylu si uchovala mnoho původních prvků. Zde se dozvíte o architektuře stylu hacienda, její historii a nezbytných prvcích.
Historie architektury stylu hacienda
Architektura stylu hacienda vznikla ve Španělsku a v Mexiku, kde je považována za tradiční architektonický styl vytvářený tradičními stavebními technikami. Domy v tomto stylu se už téměř 400 let objevují také v USA. Od 17. století do poloviny 19. století budovali španělští osadníci svá sídla v tomto stylu ve státech, jako je Kalifornie, Arizona, Nové Mexiko a Florida, kde bylo teplejší sušší klima, podobné jako u nich doma. Španělští osadníci si vybrali oblasti s klimatem podobným tomu ve Španělsku a v Mexiku, kde mohli uplatnit tradiční stavební techniky, a kde bylo k dispozici mnoho zdrojů. K těm patří adobe, cihly z nepálených cihel vyrobené z hlíny a slámy (a nakonec natřené bílou omítkou) a červená hlína na typické střešní tašky.
Španělské koloniální období skončilo v polovině 19. století, ale domy ve stylu hacienda zůstaly oblíbené dál. V 19. století, kdy domy ve stylu hacienda ještě více zpopularizovalo neokolonialni hnutí, se mnoho lidí rozhodlo postavit své domy z tradičních materiálů, jako jsou cihly adobe a hlína, místo aby je používali jen z nouze. V tomto období se objevily také regionální styly, které však stále mají mnoho společných klíčových prvků.
Nezbytné prvky
Jak bylo řečeno, můžete najít některé geografické rozdíly, ale mnoho domů jich uchovalo původní prvky. K nim patří následující:
Střešní tašky z červené hlíny
Jedna z nejtypičtějších charakteristik domů ve stylu hacienda je nízko položená střecha s ručně vyráběnými taškami z červené hlíny. Ty mají tvar poloviny roury, aby mohly zachytávat chladný vzduch, který se pak dostává do interiéru. Tyto střechy jsou však náchylné k zatékání, takže se hodí jen do teplého suchého prostředí a podnebí.
Bílé štukové stěny
Tradiční haciendy měly silné stěny z nepálených cihel (adobe) s nanesenou omítkou/štukováním. Kromě toho, že byly nepálené cihly dobře dostupný stavební materiál, jsou silné bílé natřené stěny ideální do horkého suchého klimatu. Během slunečných dní udržují chladný vzduch uvnitř a v noci pak pomalu vyzařují absorbované teplo dovnitř domu.
Dřevěné akcenty
Těžké dřevěné dveře a odhalené dřevěné trámy jsou hojně používanými prvky. Štukové stěny nebývají často zakončeny dřevěným rámováním, takže odhalené trámy slouží jako podpora stěn a stropu. Navíc dodávají teplo a texturu prostému interiéru i vnějším stěnám.
Malá okna s vertikální vřetenovou mříží
Většina domů ve stylu hacienda má velmi málo oken, která jsou maličkých. Tato malá okna umožňují, aby do domu pronikala chladná bríza, a přitom brání ohřívání prostoru přímými slunečními paprsky. I když tradiční haciendy neměly v oknech skleněné tabulky, je nepravděpodobné, že byste takové domy našli dnes. Okna haciendy přitom často zdobí stylistická vertikální mříž s vřeteny.
Dvory
Ať už se jedná o interiér či exteriér, dvůr představuje klíčový prvek haciendy. Tradiční haciendy mají dvůr uprostřed, takže lidé mohou vařit uvnitř i venku, kde se zmírní horko vytvořené při vaření. Dnes jsou dvory typicky umístěné po straně nebo v zadní části domu.
Klenuté vchody
Přestože mají tyty domy obvykle velmi jednoduchý exteriér s minimální výzdobou, klenuté vchody jim dodávají stylový architektonický prvek. Často jsou použity ve venkovních halách a dvorech.
Kde najdete domy ve stylu hacienda
Protože jsou stěny z nepálených cihel a tašky z hlíny vhodné do teplého slunečného prostředí, domy ve stylu hacienda najdete na americkém Jihozápadě, především ve státech Arizona a Novém Mexiko, ale také v Kalifornii a na Floridě. Stavby z nepálených cihel nejlépe fungují v teplém suchém klimatu (a chladné vlhké počasí je může poškodit), takže jinde je obvykle nenajdete.