Chcete si bez problémů zahrát „top hry“ při rozlišení 1080p? Asus GL552V vám to umožní za cenu nižší než 1500 €. Kromě toho Asus do tohoto modelu natlačil množství výkonného hardwaru a nových technologií. Jde o jeden z nejnovějších notebooků kategorie Republic of Gamers (ROG).
Herní notebooky Asus jsou známé tím, že jsou vždy dobře navržené. Řeč je o téměř dokonalé rovnováze mezi dobře vyladěným hardwarem a inteligentním softwarem. GL552VW není výjimkou. Víko téměř dokonale imituje broušený kov, je však vyrobeno z plastu. Pravý, černý kov však lze nalézt uvnitř notebooku po jeho otevření.
Klávesnice je podsvícená, písmena a okraj trackpadu má červené barvy. Prostor nad klávesnici obsahuje dekoraci v podobě linií inspirovanými mayským designem. Není to poprvé, co byly notebooky Republic of Gamer inspirované jihoamerickými kmeny. Systém G20 obsahoval v minulosti podobný vzor. Je to dobrý design s působivými možnostem připojení. Na levé stane se nacházející dva USB 3 porty, HDMI a konektor typu C. Pravá strana obsahuje jeden USB konektor, audio konektor a DVD-mechaniku. Na přední hraně notebooku se nacházejí diody informující o aktivitě SSD disku, pevného disku a paměti. Baterie je vyměnitelná. GL552V se musel vejít do určité ceny, což se projevilo zejména na kvalitě zpracování. Spodní část není konzistentní a některé oblasti zejména displej se ohýbá pod tlakem.
Asus G751J: první herní notebook na hraní her v Ultra HD
S podobnými neduhy v této cenové kategorii zápasí i konkurenční notebooky. Klávesnice s podložkou pro dlaně je výborná a nemáme k ní žádné výhrady. S přimhouřením oka bychom mohli tyto nedostatky hernímu notebooku prominout. Co se hmotnosti a velikosti týká, máme dočinění s 35 mm tlustým a 2,6 kg těžkým strojem. Asus GL552V sice přichází s mnohem lepší cenou než konkurence, neznamená to však, že komponenty jsou méně kvalitní či podhodnoceny. Obslužná grafika GeForce GTX 960m představuje střední třídu od Nvidie a je založena na desktopové verzi GTX 750 Ti. Obsahuje 640 stream procesorů s taktem 1,176 Mhz a 2 GB paměti. To je základ pro slušný výkon. CPU, představuje čip i7-6700HQ. Jde o nejoblíbenější Skylake čip pro high-end notebooky s max. frekvencí až 3,5 Ghz. Není divu, že všechny kreativní aplikace běží velmi hladce.
8GB paměti je dostatečně mnoho byť v single-channel konfiguraci. Data se ukládají na 128 GB SSD disk a na 1TB pevný disk využívající rozhraní SATA. Asus přidal software, který shromažďuje informace o systému, umožňuje přepínání profilů a mnoho dalších nástrojů. Ve výchozím nastavení jsou k dispozici čtyři profily. Konkrétně jeden pro sport, závody, strategie a FSP hry. Aplikaci ROG GameFirst lze spustit z Gaming Centra. Je to malá aplikace, která měří síť a optimalizuje ji pro hraní her, streamování médií nebo sdílení souborů. Nachází se zde i odkaz na Asus Splendid aplikaci díky které lze přepínat mezi profily displeje a ROG AudioWizard, který funguje podobně pro zvuk. Konečně Asus Giftbox obsahuje aplikace jako TripAdvisor, McAfee, Flipboard, hru Candy Crush, Dropbox, Evernote a Netflix.
Displej tohoto herního notebooku splní (alespoň papírově) všechna očekávání. Má matný povrch a nativní rozlišení 1080p, které je dost ostré na zobrazení detailní grafiky aniž by kladl nároky na GPU. Teplota barev je trochu nízká, spíše chladna což však nepředstavuje problém. Jas na úrovni 233 nýtů je v pořádku od úrovně 0,67 nýtu znát, že úroveň černé není až tak dokonalá. Výsledný kontrastní poměr 350:1 je katastrofálně nízký což znamená, že obrazovka má problémy s vykreslováním jemných odstínů.
Horší kontrastní poměr má na svědomí použitý TN panel. IPS obrazovky mívají mnohem lepší kontrast. Obrazovka generuje pouze 57,3% ze škály sRGB. Asus Splendid sice nabídka dva alternativní režimy, ty však situaci nezachrání. Podsvícení displeje také není ideální. Na horním okraji jsme zaznamenali 4-16% úbytek jasu, na levé a pravé straně mezi 16-18%.
Co se týče zvuku, reproduktory poskytují pouze málo basů, přičemž i střední pásmo je poměrně nevýrazné. Situaci se snaží zachránit zmíněná aplikace Asus AudioWizard, která dokáže zvuk vylepšit. Výsledky však přinesly smíšené pocity. Doporučujeme proto namísto reproduktorů používat náhlavní soupravu. Konkurenční notebooky jsou na tom však po zvukové stránce podobně.
Klávesnice s červeným podsvícením obsahuje velké klávesy s rozumným rozložením a odděleným numerickým blokem. Klávesy mají téměř ideální zdvih, měkkou a tichou odezvu. Taková klávesnice se kromě hraní hodí i na seriózní práci. Horlivé hráče by možná více potěšila klávesnice hlučnější, kterou nabízejí např. některé modely notebooků od MSI. Trackpad je široký a hladký, prsty po něm dobře kloužou. Zatlačení destičky však vyžaduje dost velký tlak. 48 Wh baterie zaručuje možnost hraní po dobu přibližně jeden a půl hodiny co je spíše průměrná hodnota.
Co se hrubého výkonu týče, zde notebook exceluje. Všechny hry běží hladce, jediný problém jsme zaznamenali při spouštění hry Crysis 3. Asus 3DMark skóre 4081 mluví za všechno. PCMark 7 a Geekbench 3 skóre na úrovni 5127 a 12367 bodů jsou také výbornými hodnotami.
Notebook neprodukuje téměř žádný hluk, a pokud ano, tak pouze minimální. Teploty byly během celého testu na rozumné hranici. Co dodat na závěr? Paměť byla v případě tohoto notebooku jednokanálová, reproduktory zklamaly a po ergonomické stránce také není vše dokonalé. Dojem z dobré klávesnice kazí horší trackpad a v neposlední řadě jsou tu problémy se zobrazením a barev v důsledku použitého displeje. Přesto udělujeme hernímu notebooku Asus ROG GL552VW vysokou známku za zajímavý design a vysoký výkon.