Azory – vulkanické souostroví uprostřed Atlantiku

Azory - vulkanické souostroví uprostřed Atlantiku 1

Chtěli byste se vydat na dovolenou do jedinečné destinace, která leží daleko od všech ostatních – dokonce o 1410 km? Odlehlé portugalské souostroví známé jako Azorské ostrovy jsou takovým místem. Celkem devět ostrovů s 247 000 obyvateli představuje tiché pastorální útočiště daleko od pevninského Portugalska a Evropy. Geologicky jsou Azory relativně mladé ostrovy: vznikly před méně než 6 miliony let a dodnes zde není vyloučena další erupce. K poslední vulkanické aktivitě došlo v roce 1958, kdy vznikla fascinující měsíční krajina s lávovými kameny a pískem na západním výběžku ostrova Faial. Souostroví je poměrně roztáhlé, takže mezi ostrovy je třeba cestovat letecky. São Miguel je největší a nejlidnatější z ostrovů a zahrnuje politickou a ekonomickou metropoli Ponta Delgada. Oproti tomu nejmenší je Corvo s 17 km2 a asi 400 obyvateli.

Pouhá existence civilizace na těchto ostrovech je působivá: vulkanický skalnatý terén a mimořádná vzdálenost od portugalské pevniny způsobily, že podmínky byly pro první obyvatele značně nehostinné. I přes přírodní překážky sem ve 30. letech 15. století připluli první osadníci a díky své výdrži a tvrdé práci vytvořili úspěšnou portugalskou kolonii. Dovezli sem dobytek a vyčistili pastviny, čímž vytvořili mohutný masný a mléčný průmysl, na skalnaté půdě pěstovali vinnou révu, a také zbudovali silný rybářský průmysl. Později, po velkou část 19. století, se Azory staly evropským centrem velrybářství: dvě muzea na ostrově Pico mapují historii lovu velryb, který skončil s počátkem těžby ropy.

Azory - vulkanické souostroví uprostřed Atlantiku 2
Azorské ostrovy

Dnes jsou ostrovy domovem rašícího turistického průmyslu. Milovníci přírody sem přicházejí, aby byli svědky mimořádné krásy ostrovů s jeho spícími sopkami, přírodními koupališti a (na jaře) miliony divokých kvetoucích hortenzií. Odvážnější návštěvníci mohou využít skvělých podmínek pro pěší turistiku, rybaření a pozorování velryb. Jiní sem zase přicházejí, aby spatřili jednodušší život, který je už jen zřídka vidět na evropské pevnině: pěkná přímořská městečka s kamennými ulicemi, prostými kostely a střechami z červených tašek, která vzkvétají díky místním oborům, jako je rybolov, výroba sýra a keramiky.

Místní lidé říkají, že každý z devíti ostrovů je jedinečný a všechny jsou něčím výjimečné, ale pokud se sem dostanete v rámci výletu z Lisabonu a budete mít omezené množství času, dobrý přehled získáte, když navštívíte čtyři hlavní ostrovy: São Miguel se dvěma sopečnými krátery, Terceiru s mnoha festivaly a zátokami vhodnými na plavání, Faial s kdysi významným námořním přístavem Horta, a Pico, kterému dominuje mohutný vulkanický kužel tyčící se do výšky 2351 m.

Informace Vám poskytne turistická kancelář Azores Tourist Board. Hlavní přepravce zajišťující lety na ostrovy je Azores Airlines (součást aerolinií SATA). K dispozici jsou nízkonákladové přímé lety z Lisabonu s ekonomickými aeroliniemi Ryanair.