Peníze jsou běžnou součástí života, ale může se z nich stát i droga, bez které člověk nedokáže existovat. V honbě za svou dávkou, která se zvyšuje, se člověk může velmi jednoduše přeměnit na zvíře. Historické muzeum v Los Angeles vystavuje několik exponátů, které jsou vzpomínkou na událost, při které na člověka peníze zapůsobily právě takto. Stalo se to 27. února 1997 v pobočce americké národní banky v severním Hollywoodu o 9:17.
Dva lupiči Larry Phillips a Emil Mătăsăreanu se rozhodli tuto pobočku propadnout. Již dříve propadly několik bank, zranili několik lidí a jednoho zabili jednoho strážníka. I nyní vrazili dovnitř a začali střílet do vzduchu. Vystrašení zákazníci si okamžitě lehli na podlahu. Zatím tedy propad, který měl být proveden za 8 minut, běžel jako hodinky.
Zanedlouho si je však všimla kolemjdoucí policejní hlídka. Strážníci Loren Farrell a Martin Perello okamžitě zavolali posily a skryli se za auto. Na místo činu tak okamžitě zamířily desítky policejních aut a policejní helikoptéra. K autům se přidali i štáby z místních televizních stanic. Zatímco však dorazili na místo, situace se jaksi zvrtla.
Střelci zjistili, že namísto 750 000 dolarů, které měly v ten den nacházet v pobočce, zde bylo jen 303 305 dolarů. A protože na místo už dorazily posily, rozhodli se lupiči doslova „přebít.“
Policisté nepočítali s tím, že lupiči mají kromě jiných zbraní i Beretty 92 F. Oba byli ozbrojeni upravenými automatickými puškami Norinco Typ 56 S, což je v podstatě obdoba útočné pušky AK – 47, v tomto případě s bubnovým zásobníkem na 75 nábojů, puškami HK – 91 a dalšími zbraněmi.
V bílém Chevroletu Celebrity z roku 1987 vezli další zbraně a tisíce kusů munice. Na sobě měli neprůstřelné vesty, doplněné ocelovými deskami. Ruce a nohy měli také chráněny chrániči z neprůstřelných vest. Navíc před akcí užili barbituráty, díky kterým později necítili zásahy z policejních zbraní.
Jakmile vyběhli ven z pobočky, spustili palbu na policejní vozidla. Jelikož v té době byly policejní auta chráněny tak jako běžné vozy, kulky neměli problém přes ně přelétat. S výzbrojí, kterou měli strážníci po ruce, nebylo nemožné těchto střelců zastavit, i když byly vícekrát zasaženi. Na místo, které začalo připomínat válečnou zónu, byly přivolané jednotky SWAT.
Helikoptéry televizních štábů prolétali nad místem činu a živě vysílaly záběry z policejní akce. Lupiči si v klidu vybírali z auta další zbraně. Než na přišli jednotky SWAT, Mătăsăreanu nasedl do Chevroletu a snažil se uprchnout. Zpočátku jel pomalu, aby stihl nasednout i jeho kolega. Phillips za ním běžel, ale chrániče, které měl na sobě, byly příliš těžké a nemohl pořádně běhat.
Kromě toho ho několik kulek zasáhlo do vesty a do ruky. Nakonec se mu zasekla puška. Když viděl, že ji nedokáže opravit, vybral pistoli a střílel dál. Byl však zasažen i do druhé ruky. Nakonec si střelil do hlavy. V tom okamžiku dostal i zásah do krční páteře.
Mătăsăreanu šlápl na plyn a prošel tři bloky, ale policistům se podařilo prostřelit kola na jeho autě. Zastavil vedle při jiném autě a rychle do něj naložil zbraně z kufru, ale auto se mu už nepodařilo nastartovat. Tři příslušníci jednotek SWAT přišli dříve. Spustila se palba, avšak kulky nedokázali projít přes jeho vestu. Mnohdy ho zasáhly do nohou, až nebyl schopen opětovat palbu. Byl odzbrojen, ale zraněním podlehl dříve, než dorazili zdravotníci.
Celkem bylo v přestřelce, která trvala 44 minut, vystřelených 1100 nábojů. Přestřelka si vyžádala dva mrtvé a 17 zraněných policistů a civilistů. Jelikož se ukázalo, že zbraně běžných hlídek nebyly účinné, dostali tyto hlídky útočné pušky M16. Přezbrojeny byly i jednotky SWAT. Policejní auta byly vybaveny neprůstřelnými prvky. 19 policistů bylo vyznamenaných medailemi za statečnost.
Pokud někdy navštívíte zmíněno muzeum, budete si moci prohlédnout výstroj a výzbroj, kterou měli střelci na sobě a připomenout si ten pověstný den, který se do historie zločinu navždy zapíše jako Přestřelka v severním Hollywoodu.