Bílé zuby: Jak je dosáhnout doma a kdy navštívit odborníka

Bílé zuby: Jak je dosáhnout doma a kdy navštívit odborníka 1

Barva zubů o vás prozradí mnoho.

Říkají to i reklamy. Zářivý úsměv dokáže zázraky a je to skutečně tak. Bílé a zdravé zuby dokreslují úsměv, vypovídají o našem zdraví, zvyšují atraktivitu, ale i sebevědomí.

Je však přirozené, že zuby časem ztrácejí bělost působením různých vnějších či vnitřních faktorů. Pokud jim jejich původní zářivý stav chcete navrátit, můžete na to jít různými způsoby.

Příčiny zabarvení zubů

Zuby mohou mít různé odstíny a nikdy se nepodaří docílit, aby byly všechny stejně bílé. Občas se stává, že nevitálny zub je tmavší než další kolem něj. Barva zubů je však primárně ovlivněna průsvitností skloviny. Čím více prosvítá, tím více má tendenci barvit se dožluta. Průsvitnost skloviny přitom závisí na množství nahromaděného vápníku, homogennosti skloviny a její tloušťky. Barva se mění i věkem, ovlivňují ji úrazy, nemoci, stravování, užívání léků av neposlední řadě kvalita dentální hygieny.

Barevné pigmenty

Vrozená barva zubů není věčná. Během života zuby ztrácejí jas a tmavnou. Důvodem je stárnutí skloviny, která přestává být hladká a začíná být náchylná na změny. Pohlcuje tak barvicí složky z potravin, nápojů a tabákových výrobků. Mezi látky, které ovlivňují barvu zubní skloviny, patří také katechiny obsažené v čaji a červeném víně či různé typy flavonoidů.

„Tetracyklinové“ zuby

Užívání tetracyklinu ve formě přípravku se prokázalo jako něco, co výrazně ovlivňuje stav zubů. Užívá se jako antibiotikum au dětí, kterým se právě tvořily druhé zuby, to zanechalo na sklovině hnědožluté skvrny a pruhy. Bělením toto zabarvení lze minimalizovat, i když jde o složitější proces.

Fluoróza

Nadměrný příjem fluoridů v dětském věku, kdy se prořezávají stále zuby, se může projevit fluorózou. Vliv může mít i polykání zubní pasty s vysokým obsahem fluoridů. Fluoróza se projevuje zabarvením vnější i vnitřní strany skloviny ve formě hnědožluté skvrn a proužků či matných bílých skvrn.

Bělení v ordinaci

Když se odevzdáte do rukou odborníkovi, na bělejší úsměv si počkáte maximálně 90 minut. Při ordinačním bělení využívá zubní lékař bělící gel s koncentrací peroxidu vodíku 6%. Správný postup by měl vypadat následovně. Lékař vám nejprve očistí povrch zubů rotační kartáčkem a speciální pastou.

Izoluje dásně gumovou blánou nebo pryskyřicí tuhnoucí na světle. Následně aplikuje bělící gel. Běžné je i denní či noční domácí dobělení.

Závěrečnou fází ordinačního bělení je fluoridace a ošetření dásní a zubů. V ambulanci dentálního specialisty můžete podstoupit i pískování.

I když nejde o bělení v pravém slova smyslu, metoda, kterou lze přirovnat peelingu, pomůže odstranit pigmentové skvrny na sklovině mechanickým čištěním. Bělejší zuby jsou příjemným vedlejším účinkům.

Kdo by se měl chemickému bělení zubů vyhnout

mladší 18 let, těhotné ženy,

lidé se zapálenými dásněmi,

lidé s paradentózou,

lidé se zvýšenou kazivostí zubů,

neukáznění a silní kuřáci a kávičkári, kteří se neumí vzdát své závislosti ani během dvou měsíců po bělení.

Domácí bělení

Někteří lidé se spoléhají na produkty, které jsou volně dostupné a pokusí se docílit zářivější úsměv svépomocí. I když je účinek pomalejší, náklady na takovou formu bělení jsou nižší.

Domácí bělení můžete podstoupit bez vědomí lékaře pomocí speciálních volně dostupných produktů nebo s jeho pomocí. Domácí bělící proceduře, při které využijete služby lékaře, předchází návštěva ambulance.

Lékař vám vezme otisk chrupu a vyrobí bělící formu. Naučí vás, jak používat bělící gel, který obsahuje aktivní peroxidový složku, která se aplikuje do formy, nosiče.

Nosič s gelem můžete nosit i několik hodin během dne, případně v noci. Na bělení lze využít i přípravky jako bělící pera, pasty, gely či výplachy. Ty lze zakoupit v lékárnách, drogeriích a ve specializovaných prodejnách.