Blížíme se k vyhubení další nemoci. Která to bude?

Blížíme se k vyhubení další nemoci. Která to bude? 1

V roce 1980 Světová zdravotnická organizace oficiálně prohlásila, že jedna z nejsmrtelnějších chorob, pravé neštovice, byla vyhubena. Šlo vůbec o první případ, kdy bylo nějaké onemocnění odstraněno z povrchu Země. Dnes jsme blízko k odstranění další nemoci: dracunculiázy.

Dracunculiáza je děsivé onemocnění, které ve většině případů sice nezpůsobuje smrt, ale má trvalé zdravotní následky. Člověk se jí může infikovat, když pije vodu, která je kontaminovaná larvami parazitického červa dracunculus medinensis, také známého jako Vlasovec Medínský.

 
Dracunculus_medinensis

Larvy se pak dostanou přes stěnu tenkého střeva do těla, kde žijí přibližně jeden rok a dorůstají až do délky 80 centimetrů. Červ pak přes svaly putuje tělem dokud se někde neusadí a nevytvoří mimořádně bolestivý puchýř. V něm setrvává až 30 dní a člověk se často snaží zmírnit palčivou bolest tím, že si postižené místo namáčí do vody.

Tím se ale jen vajíčka červa šíří dál. S myšlenkou na vyhubení nemoci přišel v 80-tých letech minulého století bývalý americký prezident Jimmy Carter během návštěvy Ghany. „Viděl jsem mladou ženu, která v náruči držela miminko. Když ale přišla blíž, zjistil jsem, že to není dítě ale její vlastní prs, který napuchne do obrovských rozměrů, „uvedl Carter v jednom z rozhovorů.

Žena měla v těle nejméně 11 červů. To exprezidenta donutilo založit neziskovou organizaci, která má za roli vyhubení dracunculiázy. V roce 1986 se na celém světě vyskytlo asi 3,5 milionu případů této nemoci a to až v 24-tisíc vesnicích v Asii a Africe. Dnes, po téměř 30 letech těžké práce, už žije jen 126 lidí s touto diagnózou.

 
dPl4EIB367EMizUgHsbSUw_m

Dracunculiáza se už také vyskytuje jen v 30 vesnicích, z nichž všechny jsou v Africe. Pokud bude trend pokračovat, půjde o první vyhubenou parazitickou nemoc a také o první onemocnění, které se podařilo vyhubit bez použití vakcín a léků. Onemocnění je ideálním kandidátem na vyhubení, protože se šíří pouze jedním způsobem, kterým je pití kontaminované vody.

Pokud se přenos zastaví, s šířením infekce je konec. Strategie tedy byla jednoduchá: vzdělávat vesničany a distribuovat jim filtry na vodu. Pracovníci organizace také nabízeli 100 dolarů těm lidem, kteří hlásily případy choroby u svých sousedů či blízkých. Vyhubení choroby vědci očekávají v příštích pěti letech.