Algoritmus umělé inteligence nazvaný Botto vydělal v aukci za prvních 6 uměleckých prací NFT zhruba 1,3 mil. USD. Botto generuje tisíce obrázků a komunita lidí hlasuje, aby ovlivnila jeho směr a rozhodla, které kusy půjdou do aukce.
AI umělec Botto má samozřejmě oproti svým lidským protějškům několik vážných výhod. Především se může velmi rychle vzdělávat v historii lidského vizuálního vyjádření tím, že analyzuje obrovské množství vlivů, katalogizuje a pamatuje si vše, co kdy viděl. Tam, kde by lidský umělec mohl otročit nad plátnem nebo kreslícím tabletem celé dny nebo dokonce roky, může AI vyprodukovat svá díla během několika minut. Algoritmické umění může být odvozené, to je pravda – ale totéž lze říci o velké většině prací lidských umělců. Ve skutečnosti existuje argument, že lidský mozek sám o sobě funguje jako druh „lepivého“ organického algoritmu a že pokud bychom mohli rozebrat jeho fungování a porozumět „zdrojovému materiálu“, bylo by možné předpovědět jednání člověka včetně tvůrčího. Co však počítače neumí, je mít názor na to, zda jejich výtvory zapadnou do srdcí a myslí lidských diváků. Projekt Botto je pokusem o outsourcing této části procesu a přidává lidské diskriminátory k rostoucím uměleckým talentům a efektivitě kreativních AI motorů.
Jak Botto vytváří umění
Botto tedy většinu hlavní práce odvádí sám; generuje náhodný řetězec slov a vět, které vkládá do sítě VQGAN (Vector Quantized Generative Adversarial Network). VQGAN používá slovní řetězec (plus jeho cvičné algoritmy a rozsáhlé databáze předchozích uměleckých děl) ke generování obrázků. Druhá část softwaru nazvaná CLIP (Contrastive Language-Image Pre-training) rozhodne, jak blízko je tento výstup reprezentaci počátečního slovního řetězce, a přiměje VQGAN, aby upravil své parametry, dokud nedosáhne určitého skóre. Jakmile je vygenerován konečný obrázek, CLIP si také vybere jeho dvouslovný název; náhodné dvouslovné kombinace jsou vkládány do CLIPu, dokud nenajde takovou, o které se domnívá, že dobře rezonuje s obsahem obrázku. Pak je čas na popis, a proto Botto používá GPT-3, výkonný generátor přirozeného jazyka od OpenAI, který přichází s 5-10 různými kousky abstraktní poezie. Základní lidský tým ve společnosti Botto je kontroluje: GPT-3 je trénován na širokou škálu internetového obsahu, a proto „může být občas docela vulgární“, takže lidský tým vybere pěkný popis, upraví jej kvůli interpunkci a překlepům, a kus je hotový. Z 300 úvodních výzev denně vygeneruje Botto 300 obrázků. Poté „model vkusu“ každý týden vybere 350 z těchto obrázků, které mají být předloženy lidským masám. Tisíce členů komunity Botto hlasují o předkládaných uměleckých dílech a každý týden je vybrán vítěz jako NFT a dražen na platformě SuperRare. Lidské hlasovací chování se také využívá k trénování „modelu vkusu“, který každý týden vybírá konečné obrázky pro hlasování a k ovlivňování toho, které aspekty textových výzev se použijí pro generování počátečních textových řetězců, jenž se vloží do začátku procesu na příští týden. Ačkoli Botto je navržen také tak, aby neustále „vyzýval“ vkus uživatelské základny tím, že každý týden představuje některé kusy s odlišnými vlastnostmi, než jaké byly prezentovány doposud. Takže teoreticky by Bottovo umění mělo být pro lidi postupem času čím dál přitažlivější – i když musíme uznat, že i jeho nejranější příspěvky na Instagramu jsou na pohled docela cool.

Kdo dostane peníze?
Dosud bylo vydraženo 6 kusů jako NFT. První obraz Asymmetric Liberation se prodal za přibližně 325 000 USD. Druhý obraz Scene Precede vynesl přibližně 430 000 USD. Od té doby se částky poněkud snížily, ale i nejnovější a nejlevnější dílo Cross Adieu vyneslo asi 81 000 USD. Co se stane s těmito penězi?
Kromě 15 % provize pro SuperRare se efektivně používají k pobídce k účasti v projektu Botto a procesu hlasování. Botto má svůj vlastní token kryptoměny postavený na blockchainu Ethereum pomocí tokenu řízení ERC-20. Aby mohli uživatelé hlasovat, musí si koupit, vyměnit Ether za tokeny Botto a „vsadit“ je, aby mohli používat síť Botto. Vlastnictví určitého počtu tokenů Botto umožňuje hlasovat určitý početkrát za týden. Když projekt prodá umělecké dílo, výtěžek z provize je použit k nákupu tokenů Botto a jejich „spálení“ – odstranění z oběhu zasláním na adresu peněženky, ke které nemá nikdo přístup ani ji nemůže použít. NFT jsou navrženy tak, že jakýkoli budoucí prodej bude generovat 10 % licenční poplatek zpět projektu Botto, který bude rovněž použit k nákupu a „spálení“ tokenů. Vzhledem k tomu, že existuje omezená nabídka tokenů Botto, doufáme, že tento proces „spalování“ postupně zvýší hodnotu zbývajících tokenů, takže každý, kdo nakoupí a zúčastní se, bude nakonec schopen vydělat nějaké peníze prodejem svých tokenů za víc, než za ně zaplatil. Nezapomínejte, že ceny „benzínu“, které musíte zaplatit za každou jednotlivou interakci se sítí Ethereum, v poslední době vyšplhaly tak vysoko, že Bottův vlastní průvodce „jak na to“ ukazuje příklad, kdy stojí výměna Etheru v hodnotě 35 USD za tokeny Botto; po připočtení poplatků za benzín je to celkem 93,12 USD.
V každém případě si projekt Botto klade za cíl generovat peníze a také umění, které je zajímavé a cenné pro lidi. Proces hlasování znamená, že mezi tisíci uměnímilovných krypto-gamblerů existuje určitý druh konsensu, že kus prezentovaný každý týden do aukce je vysoce kvalitní a možná to přispívá k hodnotě konečného NFT. Tým podle všeho přispívá k propagaci díla, pořádá výstavy a tak dále. Možná samozřejmě tým Botto, nebo nějaký jiný zúčastněný subjekt, anonymně nabízí ceny raných prací jako marketingový náklad a sází na to, že vysoké ceny vygenerují titulky, přivedou do sítě více zúčastněných stran, a přitom zvýší vnímanou hodnotu následného NFT a čerpání hodnoty tokenu Botto spolu s tím. Toto není obvinění; tyto projekty jsou prostě dostatečně složité, dokonce i s transparentností poskytovanou jejich blockchainovým základem, aby to mátlo – a jakmile se do toho zapojí kryptoměny a podivnosti NFT, začne to dávat pocit, jako by se každý snažil čerpat Vaše peníze, aby se vznesly výše. Ceny umění NFT jsou skutečně zábavné téměř pro každého, kdo je nekupuje ani neprodává. Myšlenka zapojit se do nabídkových válek o vlastnická práva u obrázků JPG, které lze získat snímkem obrazovky, se zdá být ještě bláznivější než myšlenka kryptoměn, když se poprvé začaly objevovat – a těm se jistě podařilo úspěšně vtáhnout lidi do jejich sdílené fikce. Jedním pozitivem je, že NFT nabízejí skutečný tok příjmů pro digitální umělce, ale v tomto případě si nikdo, kdo kupuje dílo od Botta, nemůže říct, že podporuje chudého 26letého umělce někde v Greenwich Village. Přesto byl průsečík umění a velkých peněz vždy zvláštní a často riskantní. V jiném smyslu je důležité, že Botto vytváří zajímavé a sugestivní umění, které v lidském publiku podněcuje emoce a nápady. Nemusíte si kupovat NFT, abyste si vychutnali tyto abstraktní surrealistické obrázky, a pokud algoritmus udělá to, co říká v návodu, a bude časem vytvářet stále působivější umění, trochu krásy navíc je obvykle dobrá věc. A možná nejpřekvapivější skutečností je, jak snadné je k těmto generativním uměleckým a textovým nástrojům přistupovat a užívat si je. Pokud Vám žádná z Bottových prací tak úplně nepromlouvá, vždy si můžete vyhrnout rukávy a začít přidávat do AI umění svůj vlastní kreativní filtr.