Boxoval, aby přežil. Pro potěšení dozorců v koncentračním táboře

Boxoval, aby přežil. Pro potěšení dozorců v koncentračním táboře 1

Pobyt v koncentračním táboře během druhé světové války patřil mezi ty nejhorší, co mohlo člověka postihnout. Důkazem je i příběh Salama Aroucha, židovského boxera, který přežil jen díky bitvám se spoluvězni.

Salamis Arouch se narodil 1. ledna 1923 v řeckém městě Soluň do rodiny židovského přístavního dělníka. Už odmala v něm otec dvou synů a tří dcer pěstoval zájem o box a salámy v 14-ti letech vyhrál svůj první zápas. O rok později se stal řeckým šampionem ve střední váze av roce 1939 dokonce vyhrál Balkánský šampionát ve stejné kategorii.

Po sérii 24 vítězství (všechny skončily knokautem) Salama narukoval do řecké armády, kde v boxování pokračoval a připsal si na konto další tři vítězství. V roce 1943 ho ale spolu s rodiči a sourozenci zatkli a převezli do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau. Salamis má kromě hrůzostrašných vzpomínek na ruce dodnes vytetované číslo 136954.

Po přijetí do tábora se dozvěděl, že jeho velitel hledá boxerů, kteří by mezi sebou soutěžili pro pobavení dozorců. Poté, jak se přesvědčil o salámový schopnostech, musel židovský boxer absolvovat týdně dva až tři zápasy proti ostatním vězňům.

V táboře Salamis nenašel poraziteľa, protože jinak by svůj příběh nedokázal vyprávět. Zápasy totiž končily tím, že poražený vězeň putoval přímo do plynové komory. Arouch přežil i přesto, že několikrát stál v ringu během zotavování se z dyzentérie.

Jednou se mu dokonce v průběhu 18 sekund podařilo složit chlapa, který vážil 120 kilo. Sám přitom vážil jen asi 70 kilogramů. Boxeři měli podle Aroucha výhodu v tom, že občas dostávali cigarety, lepší stravu a nehnali je do té nejtěžší práce. Museli se však naučit s myšlenkou na to, že pokud zápas vyhrají, odsoudí tím soupeře na smrt.

 
gino3

Nakonec vězení v Auschwitz přežil, a to i díky 208 vyhraným zápasům. Jeho rodina však takové štěstí neměla. Rodiče i čtyři sourozenci skončili v plynové komoře a osvobození dne 27. ledna 1945, se nedožili. Otce zabili, protože nedokázal pracovat, jeho bratra zase proto, že odmítl mrtvolám vytrhávat zlaté zuby.

Během pátrání po příbuzných v táboře Bergen-Belsen setkal ještě v dubnu téhož roku 17-letou Martu Yechielovú, která shodou okolností také pocházela ze Soluně. Spolu s ní později emigroval do izraelského Tel Avivu, kde si založil zásilkovou společnost. S Martou se oženil v listopadu 1945 a zplodil čtyři potomky. salámový neporazitelnost v ringu trvala úctyhodných 18 let.

Po čtyřech kolech ji 8. června 1955 ukončil v Tel Avivu Ital Amleto Falcinelli. V roce 1989 se Arouch stal poradcem při natáčení filmu o jeho životě s názvem Vítězství ducha (v angličtině Triumph of the Spirit). V roce 1994 utrpěl mozkovou příhodu, ze které se nikdy zcela nevzpamatoval. Zemřel 26. dubna 1999.