Nové kohortové analýzy ukazují, že tzv. britská varianta souvisí s vyšší virovou zátěží, ale u pacientů obvykle nebyl pozorován těžší průběh nemoci.
Britská varianta viru SARS-CoV-2 (označovaná B.1.1.7.) Je podle nových dat spojena se zvýšenou přenosností pandemického viru, ale nesouvisí se zvýšenou pravděpodobností hospitalizace. Ve výzkumu předloženém týmem londýnských výzkumníků a zveřejněném v odborném časopise The Lancet byl kmen varianty covid-19, původně hlášený v jihovýchodní Anglii koncem roku 2020, skutečně sekvenován častěji než běžný virus SARS-CoV-2 mezi stovkami pacientů v reálném světě, kteří měli pozitivní test. Posouzení kohorty také uvádělo zvýšené virové zatížení prostřednictvím proxy spojené s B.1.1.7, přestože neexistuje žádná souvislost s pravděpodobností závažnějších onemocnění – což je proti výzkumným trendům naznačujícím souvislost mezi virovou zátěží SARS-CoV-2 a úmrtností. Pokud je výzkumníkům známo, nebyly provedena žádná odborná recenze kombinace genomových dat viru a klinických výsledků u pacientů s infekcí B.1.1.7 ve srovnání s jinými variantami SARS-Cov-2.
„Naše zpráva poskytuje včasné posouzení genomických charakteristik varianty B.1.1.7 a souvisejících klinických výsledků překlenující období, během něhož se varianta B.1.1.7 stal převládajícím kmenem ve dvou nemocnicích na severu a v centru Londýna,“ napsali výzkumníci.
Výzkumníci provedli sekvenování a vyhodnocení pozitivních vzorků z PCR testů, které pocházely ze dvou londýnských nemocnic z období od 9. listopadu do 20. prosince 2020. Hledali mutace definující variantu rájmu (VOC) B.1.1.7 u každé potvrzené infekce. Souvislost mezi infekcí variantou B.1.1.7 a těžkým průběhem covid-19, stejně jako mutacemi a úmrtími, byla hodnocena pomocí Poissonova regresního modelu do 28 dnů od pozitivního testu. Doplňkové genomové analýzy byly provedeny u kohorty pacientů s chronickým vylučováním viru, stejně jako u kohorty pacientů léčených na covid-19 remdesivirem. U těchto pacientů byla virová zátěž porovnána pomocí proxy a metrik prahových hodnot cyklu PCR a sekvenčních hloubek čtení. Kritéria pro zařazení stanovené výzkumníky splňovalo 496 pacientů s pozitivním PCR testem na SARS-CoV-2. Mezi nimi bylo 341 vzorků, které bylo možné sekvenovat.
Z těchto pacientů byla u 198 (58 %) zjištěna infekce variantou B.1.1.7, zatímco zbývajících 143 (42 %) měli jiný virový kmen. Poměr prevalence (PR) těžkého onemocnění covid-19 (podle bodu ≥ 6 na ordinální stupnici WHO pro závažnost covid-19) nebo úmrtí související s virovou variantou B.1.1.7 byl jen 0,97 (95 % CI, 0,72 – 1,31), což naznačuje nevýznamnou pravděpodobnost. Po úpravě pro nemocniční péči, pohlaví pacienta, věk, komorbiditu a etnickou příslušnost byla variantní linie spojena s mírně vyšším PR 1,02 (95 % CI, 0,76-1,38). Tým nehlásil žádné mutace definující VOC u 123 imunokompromitovaných pacientů s chronickým vylučováním viru nebo u 32 pacientů léčených remdesivirem. Virová zátěž pomocí proxy byla vyšší ve vzorcích s variantou B.1.1.7 ve srovnání s jinými vzorky SARS-CoV-2 jak o prahovou hodnotu cyklu (průměr 28,8 vs 32,0; P = 0,0085), tak o hloubku genomického čtení (1280 vs 831; P=0,0011 ). Při diskusi o nálezech virové zátěže výzkumníci poznamenali, že jejich výsledky jsou v souladu s nezávislými analýzami, které ukázaly větší počty mezi vzorky s variantou B.1.1.7.
„Ačkoli naše data ukazují, že varianta B.1.1.7 byla spojena se zvýšenou virovou zátěží pomocí proxy hodnot Ct PCR a hloubkového čtení NGS v nosohltanu, nezjistili jsme žádnou souvislost mezi B.1.1.7 a závažností nemoci. Předchozí studie naznačovaly souvislost mezi virovou zátěží a úmrtností.“
Došli k závěru, že data v kombinaci s in vitro hodnocením neutralizační kapacity očkovaných osob a osob, které se zotavily z přirozené infekce, jsou zásadními komplexními opatřeními pro pochopení covid-19.
„Velké snadno dostupné datové soubory budou klíčem k umožnění rychlého klinického hodnocení variant. Naše data v kontextu a omezení studie v reálném světě poskytují počáteční ujištění, že závažnost u hospitalizovaných pacientů s variantou B.1.1.7 se výrazně neliší od závažnosti u pacientů bez ní, a tato studie poskytuje model pro odpověď na stále znovu kladenou otázku s tím, jak se dostáváme do éry vznikajících variant. “
Vstupte do magického světa parku Güell a navštivte ikonické Muzeum Gaudího domu. Objevte fascinující dílo…
Park Güell, nacházející se v srdci katalánského města Barcelony, patří k nejvýznamnějším a nejnavštěvovanějším turistickým…
Co je na parku Güell tak zvláštního? Tuto otázku si možná klade každý, kdo slyšel…
Co je na chrámu Sagrada Familia tak zvláštního? Tato otázka se zdá být jednoduchá, ale…
Toužíte po vůni, která vaše prádlo provoní na dlouhé týdny a nezmizí hned po prvním…
Proč byla Sagrada Família zničena? To je otázka, která může vyvolat mnoho dalších niterných otázek…