BRUNEJ: KONTROVERZNÍ ZEMĚ (NE)OMEZENÝCH MOŽNOSTÍ

BRUNEJ: KONTROVERZNÍ ZEMĚ (NE)OMEZENÝCH MOŽNOSTÍ 1

Sultanát Brunej je známý absolutním zákazem pití alkoholických nápojů. Tento zákaz platí pro většinu původního, muslimského obyvatelstva. Při celoročních teplotách okolo 30 stupňů to může být z pohledu Evropana dost frustrující. Žádné obavy: Tento zákaz se nevztahuje na návštěvníky, ani na lidi jiného vyznání.

Monarchie je dále známá kombinací islámského a britského práva se všemi výhodami sociálního státu. V sultanátu Brunej se neplatí daně, je tam bezplatné zdravotnictví i školství. Sultanát proplácí svým obyvatelům dokonce studium v ​​zahraničí. Brunej není odkázán ani na devizy od turistů. Měřeno ukazatelem HDP na obyvatele je na tom země velmi dobře. Díky příjmům z těžby ropy je Brunej považován za jednu z nejbohatších zemí světa.

A teď odvrácená strana života v monarchii. Od 01.05.2014 vstoupily v platnost nové, mimořádně tvrdé tresty, které se týkají i nemuslimské části obyvatelstva. Za krádež vám zde mohou amputovat ruku, nebo vás ukamenovat za cizoložství. Ano, čtete dobře, žijeme v 21. století. I dopravit se sem je problematické, na státní leteckou společnost Royal Brunei se však dá spolehnout. Největší mezinárodní hotely se zde přizpůsobili cestujícím, kteří zvykli vyhledávat 5 hvězdiček se snídaní.

Kuriózní je poloha sultanátu. Brunej sestává ze dvou od sebe zcela oddělených částí. Ty z jedné části obklopuje moře a z druhé malajsijský spolkový stát Sarawak. V hlavním městě Bandar Seri Begawan a jeho okolí žije až 90 procent všech obyvatel. Více než polovina z nich našla svůj domov v příbytcích postavených na vodě. Na vodě jsou postaveny malé obchody, školy, mešity, nemocnice a dokonce požární stanice. Vodní taxíky a motorové čluny jsou zde běžné.

Jako pohádkový palác působí mešita Saifuddina s její zlatou kopulí. Je považována za jeden z nejpůsobivějších architektonických úkazů v celé asijsko-pacifické oblasti. Otec současné hlavy státu ji nechal postavit v roce 1958 z čínské žuly a nádherného mramoru dovezeného z Itálie. Koberce jsou ze Saúdské Arábie, lustry z Anglie a Belgie. Velká zlatá kopule, která je 50 metrů vysoká, byla pokryta skleněnou mozaikou z ostrova Murano.