Kde jinde bychom mohli najít oblaky v atmosféře, sopky či sezónní vliv počasí?
Mnozí z Vás si na tohle dokáží odpovědět sami. Ano, planeta Mars je až nezvykle moc podobná na naši milovanou zemi. I když druhý pohled nám může ukázat Mars jako suché, kamenité a chladné místo. Asi nikdo z nás by na tomhle místě žít nechtěl.
Přitom se lidé již staletí přou, zda tam může být život.
První zmínky o planetě Mars začala již v 17. století. Nebyli to ale žádné uznávané vědecké zprávy. Byly to jen dohady pozorovatelů, kteří měli trošku větší fantazii.
Američan, astrolog Percival Lowell tvrdil, že jsou na Marsu oblíbení „Marťané“. Tehdy pozoroval na planetě temné skvrny, čáry. Ty mu připadali jako kanály, které měli vybudovat „Marťané“. Měli tímto způsobem vést vodu z jedné strany planety na druhou. Nyní víme, že šlo jen o optický klam na nedokonalém dalekohledu.
Teprve až v roce 1971 americká sonda Mariner 9 dokázala pořídit první záběry planety a tím dokázala, co ostatní zatím jen tušili. Voda na této planetě kdysi skutečně byla. Později i přistávací moduly na planetě Mars prokázali přítomnost vody.
Objevili geologické útvary, které mohou vzniknout jen díky většímu množství vody. Sama o sobě je voda základ života, ona rozhoduje o životě. Ale tohle vše naznačuje, že by na planetě Mars mohl být kdysi dávno život.
Tyhle spekulace ještě narostly v roce 2003. Tehdy Evropská vesmírná agentura objevila na planetě přítomnost plynu metanu. Tenhle plyn je zejména produkován živými organismy, a proto veškeré dohady o životě na Marsu jen vzrostly.
V roce 2014 a 2015 přinesla NASA stejné důkazy, navíc přinesla i důkazy o slané tekoucí vodě. Proto se může stát, že na planetě Mars jednou vyrostou apartmány, budeme tam jezdit na dovolenou a nemusí to být jen fikce z televize. Výzkum jde neustále dopředu, máme se na co těšit.