Mars je dnes drsným a neobyvatelným místem, nové důkazy však naznačují, že tomu tak nemuselo být vždy. V minulosti zřejmě šlo o planetu s oceány, jezery i řekami, ve kterých se mohl vyvinout život. To však není jediný důvod, proč si vědci myslí, že Mars byl kdysi vhodným místem pro život.
Vozidlo Curiosity, které na Marsu sbírá vzorky půdy,
našlo v zemině dusík, který je jedním z klíčových prvků potřebných pro život na Zemi. Přestože stále nevíme, zda na rudé planetě existovaly primitivní druhy organismů, rostoucí množství důkazů naznačuje, že zde v minulosti mohlo existovat obyvatelné prostředí.
Když se řekne klíčové prvky potřebné pro vznik života, většině lidí zřejmě napadne voda v tekutém skupenství a uhlík, dusík je však také jedním z nich. Jde o hlavní složku zeleného barviva chlorofylu, díky kterému v rostlinách probíhá fotosyntéza. Obsahují ho i aminokyseliny, které jsou zodpovědné za vznik bílkovin. V neposlední řadě se také nachází v biomolekuly DNA a ATP, přičemž druhá jmenovaná se velkou měrou podílí na přenosu energie v buňkách.
Šokující důkaz z Marsu: Nejsme sami
Přestože je dusík potřebný pro život, aby byl užitečný, musí být ve správném skupenství. Atmosférický dusík se většinou skládá ze dvou atomů, které spojuje pevná trojitá vazba. Aby ho některá formy života dokázali zpracovat, musí se taková molekula rozpadnout na reaktivnější atomy a následně zreagovat s jinými prvky.
Takto může vzniknout například dusičnan (jeden atom dusíku a tři atomy kyslíku). Na Zemi existují právě za tímto účelem speciální bakterie, dusičnany ale vznikají i při blýskání se. Zajímavé je, že proces rozpadu a následného slučování dusíku mohl proběhnout i na Marsu. Curiosity totiž objevilo skaliska, ve kterých našlo stopy přítomnosti dusičnanů.
Ty pak podrobilo rozboru, z něhož se zjistilo, že obsahují značné množství oxidu dusnatého. Stejný obsah této sloučeniny obsahuje například i půda v poušti Atacama v Jižní Americe. Přestože většinu dusičnanů na Zemi produkují živé organismy, jejich nalezení na Marsu nemusí nutně znamenat přítomnost mimozemského života.
¨
Mohly vzniknout například i při dopadu vesmírných těles na povrch planety. Vědci tedy plánují pokračovat ve výzkumu procesů, které mohly stát za vznikem těchto dusičnanů. Pokud by se ukázalo, že jejich opravdu vyprodukovali živé organismy, šlo by o obrovský průlom ve zkoumání mimozemského života.