Když se na počátku roku 2020 začal koronavirus šířit světem, ve Velké Británii byly přítomné nedostatky v odborné analýze jeho možného dopadu, říká komentář BBC.
„Dojde ke spoustě kritiky vůči vědcům, protože ze zpětného pohledu je to snadné.“
„Je snadné říct – pokud bychom tohle udělali o týden dříve, zachránili bychom řekněme 5000, 10 000, 15 000, 20 000 životů. Ale když se podíváte na to, kde jste byli v únoru – opravdu byste udělali jiná rozhodnutí? Já si to nemyslím.“
To jsou slova profesora Caluma Semple z Liverpoolské univerzity, jednoho z klíčových vědců, kteří radí (britské) vládě ohledně covid-19. Od doby, co se nový koronavirus dostal do Velké Británie, ministři opakovaně říkají, že „se řídí vědou“. Ale Velká Británie skončila s mírou úmrtí (na covid) patřící k nejvyšším na světě – koronavirus zde zabil už více jak 50 000 lidí. Takže jak dobré byly vědecké důkazy dostupné předtím, než byl vyhlášen lockdown?
*
Dne 23. ledna 2020 přicestovala žena, která byla nakažená koronavirem a nevěděla o tom, z Wu-chanu do Velké Británie a prošla letištěm, aniž by vzbudila jakékoli podezření. O 8 dní později se spolu s členy své rodiny stali prvními potvrzenými případy v zemi. Přitom ale není známo, kolik dalších lidí takto mohlo přicestovat během února a března, a to nejen z Číny, ale také z různých evropských zemí.
„Neuvědomili jsme si, že virus se už přesunul do Itálie, Francie a Španělska a řádil v lyžařských letoviscích,“ říká profesor Semple, který je v Sage („Mudrc“), skupině vědců, která radí britské vládě.
„Ukazuje se, že v tomto období do země přišlo přibližně 1500 případů, což je důvod, pro byla Británie tolik zasažena. Dostali jsme opravdu silnou dávku ve velmi časném stádiu.“
Profesor Graham Medley, předseda Vědecké skupiny pro pandemickou chřipku a modelování (SPI-M), která zásobuje informacemi skupinu Sage, souhlasí.
„Kdybych mohl vědět jednu věc, byl by to počet dovozů (viru) z kontinentální Evropy. Mělo mě napadnout, že když v severní Itálii mají epidemii, je dost pravděpodobné, že se dostala i na další místa v Evropě, ale na to jsem nepomyslel.“
Profesor Gabriel Scally, odborník na veřejné zdraví a dřívější zdravotní poradce labouristů, říká: „Byl zde stálý příliv lidí, kteří přícházeli z různých zemí, zatímco se virus šířil. Nechali jsme otevřené hranice, nechali jsme viru otevřené dveře, a to podstatně přispělo k velmi rychlému růstu viru, který jsme pak viděli.“
*
Informace o těchto prvních případech byly zadány do databáze zvané First Few Hundred (FF100) („Prvních pár stovek“), kterou úzce zkoumali modeláři, aby našli vodítka napovídající, jak se virus patrně šířil. Ale zde se objevil problém.
„Bohužel data od First Few Hundred nebyla tak kvalitní, jak jsme očekávali,“ říká další člen SPI-M, dr. Thibaut Jombart z univerzity Imperial College London. „Evidentně zde bylo pár chyb: základní informace a základní epidemiologické informace chyběly. V době, kdy jsem se vracel z Demokratické republiky Kongo, kde jsem strávil 6 měsíců kvůli epidemii eboly, což je opravdu chaotická situace ve válečné zóně, jsem očekával do jisté míry chaotická data i zde. Působilo to však, že situace ohledně dat (souvisejících s nemocí) byla v tu chvíli horší v Británii než v Kongu.“
Ale profesor Medley z univerzity London School of Hygiene and Tropical Medicine, brání data FF100.
„Modeláři vždy chtějí další a další data. Ano, vždy je potřeba, aby byla přesnější a pro danou chvíli kompletní, nicméně data, co jsme měli, splnila svůj účel. Byli jsme v poměrně dobré pozici, abychom pochopili, co může ve Velké Británii nastat.“
Data byla klíčová nejen k pochopení toho, odkud koronavirus přichází, ale také, kdo jím je nejvíce postižen.
Do poloviny února svědectví z Číny ukázala, že nejvíce v ohrožení jsou starší lidé. Ve Velké Británii modeláři upozorňovali vládu, že virus může zabít desetitisíce lidí a doporučovali „zakuklení“, které může počet snížit. Ale dr. Ian Hall ze SPI-M přiznává, že jejich modely neodrážely skutečnost, jak pečovatelské služby ve skutečnosti fungují, ani neidentifikovaly vážné riziko představované personálem agentur, který navštěvuje v mnoho domácností.
„Selhání těchto modelů podle mě spočívalo v tom, že jsme nevěděli, jak propojené je nastavení sociální péče s komunitou. Koronavirus může zabít více jak 20 000 lidí využívajících služeb sociální péče doma.“
Modeláři se také pokusili předpovědět, kdy Velká Británie dosáhne vrcholu počtu případů. Na počátku března SPI-M odhadovala, že to bude za 12 až 14 týdnů.
„Počítali jsme s tím, že pandemie poroste poměrně pomalu, a to na základě předpokladu, že odteď bude uplatňován mnohem větší společenský odstup,“ říká dr. Hall.
Avšak člen komise, profesor Steven Riley z univerzity Imperial College, věří, že strategie vlády byla zásadně chybná, v důsledku čehož může dojít k zahlcení JIP po dlouhou dobu. Dne 10. března, kdy oficiální údaje udávaly v zemi celkem 913 případů (ale odborníci dnes odhadují, že jich bylo 75 000), zveřejnil zprávu volající po okamžitém lockdownu:
„Na základě mých znalostí epidemiologické situace jsem si v tu chvíli myslel, že je důvod pro striktní společenský dostup a pro lockdown co nejdříve. Bod, o kterém jsem si myslel, že je třeba ho urgentně vyřešit, spočíval v tom, že zpočátku bychom měli přistoupit k lockdownu, abychom měli čas na formulování přesnější strategie.“
Profesor Mark Jit ze SPI-M byl požádán, aby zjistil, jaký je asi skutečný počet případů.
„Podle mě každý věděl, že nebyly zachyceny všechny případy. Velkou otázkou bylo, do jaké míry jsou údaje podhodnocené. Rozhodli jsme se tedy podívat na počet případů na JIP. Věděli jsme, že na každý z těchto případů budou pravděpodobně statisíce lidí, kteří mají covid, ale ne v tak vážné formě.“
Jeho výpočty předpověděly, že do poloviny března bude až 100 000 nových případů denně.
„To je nesmírně znepokojivé, protože 100 000 nových případů by znamenalo, že zhruba o týden později budeme mít denně 20 000 nových pacientů v nemocnicích. Opravdu potřebujeme tyto informace dostat ke skupině Sage, která rozhoduje o tom, co se bude v zemi dělat dál.“
Zároveň si jiní modeláři uvědomili, že data od NHS (britský systém zdravotnictví), na něž spléhají při svém modelování, mohou být zastaralá.
„Data přicházející z území Velké Británie, o kterých jsme si mysleli, že jsou naprosto aktuální, byla ve skutečnosti v některých případech stará až týden, a tak jsme se opravdu nedívali na momentku toho, jak se epidemie vyvíjí, ale jak to bylo v minulých dnech,“ říká dr. Nick Davies také ze SPI-M. „To bylo poprvé, co jsem začal cítit, že nemáme vše pod kontrolou.“
Dne 17. března lidé v celém Spojeném království prožili první den s bezprecedentními omezeními každodenního života. V televizním proslovu den předtím premiér Boris Johnson řekl:
„Nastala chvíle, aby každý zastavil nepodstatné kontakty s ostatními a veškeré zbytečné cestování. Potřebujeme, aby lidé začali pracovat z domova, pokud je to možné. Také byste se měli vyhýbat hospodám, klubům, divadlům a dalším podobným společenským prostorům. Bez drastických kroků se případy mohou každých 5 nebo 6 dní zdvojnásobit.“
Na Manchesterské univerzitě se dr. Lorenzo Pellis ze SPI-M díval na data z Itálie a uvědomil si, že virus se šíří v Británii téměř dvojnásobnou rychlostí než se předtím myslelo.
„To mě skutečně zaujalo. Vycházely mi skutečně krátké termíny předtím, než dojde k potenciálnímu narušení kapacity nemocnic.“
To znamená, že zdravotnictví bylo jen pár dní od zahlcení pacienty s koronavirem. Analýza byla předána skupině Sage. „To vedlo ke kaskádové reakci vedoucí k úplnému lockdownu,“ řekl jeho kolega ze SPI-M, dr. Hall.
Takže vědci věří, že měli jednat dříve?
„Je opravdu tragické, co se stalo ve Velké Británii, a samozřejmě bych si přál, aby byly zásahy uplatněny dříve,“ říká dr. Davies. „Naše vlastní modelování naznačuje, že kdyby byl lockdown uložen o o týden dříve, možná bychom předešli zhruba polovině, nebo o něco více než polovině, počtu úmrtí.“
„Myslím, že nepořádek vznikl tím, že jsme se spoléhali na modelování, a nechali modelování řídit celou reakci (na pandemii),“ říká profesor Scally. „Neúspěch vědy bude považován za jeden z nejdůležitějších rysů celkově velmi špatné reakce na současnou globální zdravotní tragédii.“
Mluvčí britského Ministerstva zdravotnictví a sociální péče řekla: „Je to nový virus a bezprecedentní globální pandemie a naší prioritou od začátku je zachraňovat životy. Vedli nás odborníci ze skupiny Sage a jejích podkomisí a naše reakce pomohla zajistit, že zdravotní systém není zahlcený.“
***
Nový český antigenní test na bazi slin začala výrabět společnost Bakter Medical. Tyto testy doporučují přední čeští odborníci, protože dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i osobami bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení. Jsou vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol, sportovních oddílů apod.. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo na různé akce.
Více o testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/
Zážitkové dárky a poukazy se staly velmi populárním způsobem, jak obdarovat naše blízké. Představte si,…
Pokud se zajímáte o to, kolik stojí metro ve Valencii, je důležité si uvědomit, že…
Valencie, rozprostírající se na pobřeží Středozemního moře, je třetím největším městem Španělska a díky své…
Po příletu na letiště ve Valencii, které je oficiálně známé jako Letiště Manises, se návštěvníci…
Valencie, toto nádherné španělské město nacházející se na pobřeží Středozemního moře, je místem, které oplývá…
Valencie, okouzlující město na východním pobřeží Španělska, je místem, které nabízí návštěvníkům nejen slunečné počasí…