Byla loď Carnival Triumph skutečně prokletá?

Byla loď Carnival Triumph skutečně prokletá? 1

Smůlu, kterou měli pasažéři na výletní lodi Carnival Triumph, a která pokračovala i po jejich vylodění, by se mohla s trochou nadsázky nazvat i jako nezvratný osud podle známé filmové hororové série.

Vypadalo to, jako by si s osudem lidí na lodi někdo úmyslně zahrával. Mnozí z pasažérů si proto dodnes myslí, že loď musel někdo proklít. Co se na lodi odehrávalo?

Horor na lodi
Výletní loď Carnival Triumph patřící americko-britské společnosti (mimochodem jim patřila i světoznámá loď Costa Concordia, která ztroskotala 13. ledna 2012 u západního pobřeží Itálie) měla na délku 272 metrů – tedy jen o tři metry více než Titanic, vyrazila na svou prokletou cestu 10. února 2013.

Z mexického přístavu Cozumel měla namířeno do texaského přístavu v Galvestonu. Už brzy ráno po vyplutí lodi vypukl ve strojovně požár, jehož příčinou byl podle vyšetřovatelů únik paliva. Přesto, že byl požár rychle uhašen, oheň poškodil motor, a loď se 4200 cestujícími uvízla na moři.

 
CARNIVAL_TRIUMPH

Od této chvíle začali pasažéři zažívat čtyři velmi krušné dny. Krátce po požáru se totiž pokazil celý lodní kanalizační systém, který doslova explodoval. Ze záchodů v kajutách vytryskla voda s fekáliemi, díky čemuž byly zaplaveny chodby a místnosti v podpalubí. Přestala fungovat elektřina, a lidé zůstali bez vody.

Ti, kteří se v té době nacházeli v podpalubí, byli nuceni tam zůstat, protože se odtud nebylo možné dostat, protože vypadlá elektřina způsobila uzavření dveří. V nelidských podmínkách, s nepříjemným zápachem, nefungující klimatizací a s nedostatkem jídla, museli lidé v „luxusních“ kajutách prožít další čtyři dny.

Ti pasažéři, kteří měli „větší“ štěstí, byli na palubě, kde však zase vládlo nesnesitelné teplo. Po třech dnech přišla první pomoc, a Carnival Triumph měla být další lodí odtažena do přístavu Mobile v Alabamě. Vlečné lano však prasklo, a pomoc se tak oddálila o další den.

Nezvratný osud?
Když byla loď Carnival Triumph po čtyřech dnech konečně dotažena do přístavu Mobile, pro některé pasažéry pokračovala hrůza i po vystoupení z lodi. Většina lidí byla převezena na letiště v New Orleansu, a byla mezi nimi i dvaceti-pěti členná skupinka, které se smůla z lodi jakoby stále držela.

Autobus, který je vezl na letiště, začal během cesty kouřit, příčinou byl zkažený motor, který autobus úplně odstavil. Když se tato skupinka dalším autobusem konečně dostala na letiště, zjistili, že letadlu, kterým měli letět domů se pokazila elektroinstalace. Byla to všechno jen náhoda?

 
2448901

Tito pasažéři si mysleli, že kletba z lodi se na ně doslova přilepila. Smůla, kterou do přístavu Mobile přinesla loď Carnival Triumph, však pokračovala ještě i přímo na lodi. V přístavu Mobile totiž loď čekala oprava, aby se mohla dostat do svého cílového přístavu.

Silná bouře, která však o pár dní vypukla, protrhla kotvící lana, a loď Carnival Triumph se „vydala“ na svou další cestu nezvratného osudu. Loď se dostala až do ústí Mobilské zátoky, kde narazila do vojenské lodi Dredge Wheeler. Na místo srážky okamžitě vyrazily další dvě lodě, které ji měli dotáhnout zpátky do přístavu.

Během záchranné akce však díky silnému větru skončili dva muži v rozbouřeném moři. Jeden z nich se zachránil, ale ten druhý se utopil, a jeho tělo se našlo až po devíti dnech. Loď Carnival Triumph si tak jakoby sama po dnech utrpení 4200 pasažérů, kteří s ní cestovali, vyžádala konečně jednoho mrtvého.

Prokletí, které do té doby loď provázelo, pak náhle skončilo. Byla tím ukončena kletba, o níž byli přesvědčeni pasažéři lodi, kteří na ní zažili ty nejstrašnější chvíle na moři nebo bude ještě někdy pokračovat? A kdo ji vlastně proklel? Mohl jím být někdo z lodi Costa Concordia, která ztroskotala rok předtím?