Pestrost mexického státu Chiapas se týká také do jeho geografie a přírodního prostředí, kdy zde naleznete úrodné zelené tropické nížiny plné ptactva, ukryté vodopády, chladné vysokohorské borovicové lesy a břehy Tichého oceánu osídlené mořskými želvami. Ruiny mayských staveb, k nimž patří nejlepší archeologická naleziště v Mexiku, jsou rozmístěny v rozlehlých úsecích jeho mlžné džungle.
Chaipas byl během španělského koloniálního období spravován z Guatemaly a stal se součástí Mexika až v roce 1824, takže zde přežívá silná kulturní identita, kdy domorodé obyvatelstvo (patřící k největším v zemi) dodnes používá několik mayských jazyků a tradiční oděv.
S využitím veřejné dopravy, která zahrnuje také moderní nákladní auta a pohodlné autobusy, a místních společností je možné shlédnout mnohé z hlavních atrakcí státu Chiapas za zhruba týden.
San Cristóbal de las Casas a okolí
Svůj průzkum oblasti začněte ve městě San Cristóbal de las Casas, které je cílem skromných a déle se zdržujících návštěvníků, s kamennými ulicemi a nádhernou koloniální architekturou zalitou čistým horským sluncem. Počítejte alespoň se 3 dny na prohlídku města a nedalekých mayských vesnic. Prohlédněte si barokní fasády a zlacený interiér kostela Templo de Santo Domingo ze 16. století, projděte se po denních řemeslnických trzích, kde spatříte mj. textilie se složitým vzory prodávané ženskými tkalcovskými družstvy.
V Muzeu mayské medicíny se dozvíte o tradičních domorodých léčivech a léčitelské praxi, a pak navštivte Na Bolom, muzeum a vědeckou knihovnu kultur Mayů a Lakandonů. Udělejte si čas na pozorování lidí z kavárny, která podává organickou kávu místního původu, a pak se vydejte na pěší třídu Real de Guadalupe na večerní drink. Příjemné klima, vynikající restaurace a kreativní bohémská atmosféra ještě přidávají ke kouzlu místa, které bývá obtížné opustit…
V sousedním okrsku v kostele San Juan Chamula visí oblaka kadidla, svíčky roní voskové slzy a věřící Mayové klečí na podlaze pokryté kobercem z borovicového jehličí. Součástí duchovních a léčebných rituálů vedených léčiteli je, že věřící v tomto dřívějším katolickém svatostánku zpívají jakoby v tranzu, mnozí z nich přitom bohatě popíjejí nápoj pox (vyslovuje se „poš“), což je silný obilný destilát. Léčitelé (curanderos) někdy třou těla pacientů vejci nebo kostmi, anebo obětují živé slepice. Kromě toho se často ve velkém pijí nealkoholické nápoje, kdy zlí duchové mají odejít z pacienta ve formě škytání.
Palenque a okolí
Když budete pokračovat západním směrem, z bujné džungle se začnou vynořovat pyramidy a ruiny, které kdysi byly součástí mocného mayského království Palenque, jež dosáhlo svého vrcholu v letech 630-740 n.l.. Úžasný osmiúrovňový kamenný Chrám nápisů (Templo de las Inscripciones) ukrývá hrobku krále Pakala, mocného a dlouho panujícího vládce Palenque, zatímco repliku bohatě zdobeného víka jeho sarkofágu je možné si prohlédnout v muzeu na místě. V archeologické zóně El Palacio, což byly pravděpodobně obytné části určené pro panovníky, byla podle archeologů tato impozantní stavba postavena proto, aby králové a kněží mohli v době zimního slunovratu pozorovat slunce, jak zapadá přímo nad Chrámem nápisů.
Město Palenque, a především osobitý turistický areál El Panchán ukrytý v pralese, rovněž slouží jako dobrá základna pro výpravy k dalším pozoruhodným archeologickým nalezištěm a přírodním atrakcím. Při denním výletu se můžete zchladit na dvou krásných místech, ke kterým patří vodopád Misol-Ha a pěnící kaskády a tyrkysová jezírka Agua Azul. Pokud chcete rozšířit své znalosti o městech starých Mayů, cestujte jihovýchodním směrem podél hranice s Guatemalou. Vydejte se na motorizovaném člunu po řece Usumacinta k předním ruinám u řeky v Yaxchilánu, kde tropičtí mravenci pochodují přes pěší stezky a v komplexu se rozléhá hrdelní řev opic vřešťanů. Pak si udělejte odbočku do domorodé lakandronské vesnice, kde si prohlédnete zrenovované fresky a rytiny na archeologickém nalezišti Bonampak.
Cancún, Mayská riviéra, Yucatán