Chorvatská jídla, která byste měli na dovolené ochutnat 2/2

Chorvatská jídla, která byste měli na dovolené ochutnat 2/2 1

Burek/koláč pita

Pita nebo burek je významnou součástí nejen chorvatské kuchyně, ale kuchyní celého balkánského poloostrova. Koláč pita patří k nejjednoduššímu, a přitom nejlepšímu slanému pečivu v zemi. Jedná se v podstatě o listové těsto s různými náplněmi. Nejoblíbenější pita je s mletým masem a říká se jí také burek. K dalším oblíbeným druhům patří bramborová (krompiruša), sýrová, špenátová (zeljanica), dýňová (bučnica) a jablečná (štrúdl). Koláč pita seženete v každém pekařství. V Záhřebu najdete restaurace podávající pouze pitu, jako je Piterija Tomislav, Selska cesta, Záhřeb

Mořská sůl ze Stonu

Sůl se sklízí ve Stonu po celá staletí – i dnes. Na rozdíl od průmyslově produkované soli, kterou najdete v obchodech, je sůl ze Stonu zcela přírodní, vlhká na dotek, a nikdy jídlo nezahltí. Když budete v Chorvatsku, kupte si pytlík soli ze Stonu. Je zdravá, přírodní a představuje skvělý (a levný) suvenýr.

Těstoviny pasutice s kapustou a treskou

Kombinace domácích těstovin, kapusty a paštiky ze sušené tresky zní dost podivně – ale jen do chvíle, než ji ochutnáte. Ve skutečnosti je skvělá. Jídlo je oblíbené na Istrii a často se podává na Štědrý večer. Pasutice jsou domácí těstoviny připomínající české fleky.

Plch

Plch patří mezi neobvyklá jídla nejen v Chorvatsku. Plši jsou sice vegetariáni a mají nejčistší maso, ale přesto – vypadají jako krysy… Plch je oblíbený v horském regionu Gorski Kotar a na chorvatských ostrovech, především ostrovech Brač a Hvar. Připravují se grilováním, dušením nebo smažením. Pokud byste chtěli plcha ochutnat, můžete tak učinit v restauraci Konoba Kokot ve vesnici Dol na ostrově Hvar.

Olivový olej

Chorvatsko má vynikající olivový olej, především z Istrie, což je jeden z nejsevernějších regionů na světě, kde se vyrábí olivový olej. Je pevnou součástí dalmatské a istrijské kuchyně. Většina olivového oleje pochází z malých rodinných farem, které produkují olej v malém množství. Také můžete najít spoustu jednodruhových olivových olejů. Budete-li na Istrii, navštivte olivovou farmu Chiavalon.

Čevapi

Čevapi (čevabčiči) jsou tyčinky z mletého masa, které se grilují. Obvykle se podávají s pita chlebem, nasekanou cibulí a ajvarem (pasta z červené papriky). Čevapi nepatří pouze do chorvatské kuchyně, ale všech zemí balkánského poloostrova. Jsou součástí menu v mnoha restauracích v Chorvatsku, především těch zaměřených na turisty.

Chorvatské prosciutto

Chorvatské prosciutto je – podobně jako jeho italská a španělská verze – je jednoduše sušená šunka. Prosciutto je stálicí chorvatské kuchyně v pobřežních regionech Istrie a Dalmácie. Maso se nasolí, okoření a nechává sušit ve větru. Kromě toho se prosciutto v Dalmácii před sušením ještě udí, čímž získá výraznou kouřovou chuť. Na Istrii najdete kvalitní domácí prosciutto ve všech dobrých restauracích, zatímco v Dalmácii to bývá obtížnější. Ale Skipper´s Club Arka ve Skradinu, Dalmácie, nabízí vynikající chorvatské prosciutto. Vyrábí ho sám majitel pod registrovaným názvem Pasquale. Pokud budete mít příležitost, zastavte se zde a ochutnejte.

Kulen – slavonská uzenina

Co je prosciutto pro Istrii a Dalmácii, to je kulen pro Slavonii – nejoblíbenějščí typ uzeniny v této části Chorvatska. Slavonský Kulen je kořeněná klobása/salám vyrobená z nejlepších kusů vepřového masa, především kýty a někdy ramínka, s kořením, jako je česnek a sladká + pálivá paprika.

Pažský sýr

Nejslavnější z chorvatských sýrů, pažský sýr (Paški sir), je tvrdý vyzrálý ovčí sýr z ostrova Pag. Sýr se podává v řadě restaurací v Chorvatsku a můžete ho koupit i v mnoha obchodech. Pokud budete chtít ochutnat tradiční pažský sýr vyrobený z nepasterizovaného mléka starobylou metodou, objednejte si ho u OPG Fabijanic.

Škripavac – vrzající sýr

Další sýr mimořádně oblíbený v Chorvatsku. Vrzající sýr (chorvatsky škripavac) se tak nazývá proto, že vrže o zuby, když ho kousáte. Je to jemný mladý sýr obzvlášť oblíbený v regionu Lika. Navštívíte-li Plitvická jezera nebo Pamětní centrum Nikoly Tesly ve Smiljanu, měli byste tento sýr ochutnat.

Tvaroh

Tvaroh se zde nazývá skuta a je velmi oblíbený, především na Istrii a na ostrovech. Vyrábí se z kravského, ovčího nebo kozího mléka, ale nejvyhledávanější je ovčí skuta. Skuta se s oblibou konzumuje jako předkrm nebo jako dezert, především v kombinaci s medem a olivovým olejem. Dobré místo, kde ho můžete ochutnat, je mléčná farma Vesna Loborika. Také OPG Fabijanic vyrábí vynikající ovčí tvaroh a Kumparička nejlepší kozí tvaroh.

Ústřice

Město Ston je proslulé několika věcmi: je to sůl, nejdelší opevnění v Evropě a fantastické ústřice. V městečku Mali Ston u mostu Bistrina naleznete malé farmy na ústřice, kde můžete tuto lahůdku ochutnat nebo si koupit s sebou. Kromě toho si na nich můžete pochutnat v některé z oblíbených restaurací v Malém Stonu. Všechny nabízejí příjemné sezení venku u moře a podávají čerstvé ústřice z vlastní farmy.

Salát z chobotnice

Salata od hobotnice je klasické chorvatské jídlo a najdete ho na mnoha menu na chorvatském pobřeží. Chobotnice se očistí a uvaří ve vodě doměkka. Až zchladne, naseká se a dá do mísy; pokape se olivovým olejem a octem a přidají kapary, nasekaná cibule a petržel. Mohou se přidat také vařené brambory nakrájené na kostky.

Grilovaná ryba s mangoldem

Na celém pobřeží můžete ochutnat klasické chorvatské jídlo: grilovanou rybu s mangoldem. Mangold (blitva) je stálicí dalmatské kuchyně – až natolik, že zbytek Chorvatska nazýval obyvatele Dalmácie blitvari (jedlíky magoldu). K nejoblíbenějším rybám patří pražma a mořčák, ale upřímně řečeno, často pocházejí z rybích farem. Můžete však ochutnat i jiné druhy ryb, např. makrely, sardele, červené parmice, štikozubci atd.. Nebo pokud budete při penězích, ochutnejte zubatce obecného (dentex), nejuznávanější z jadranských ryb.

Jehně na grilu

Janjetina na ražnju, jehně pečené napíchnuté na rožni, je oblíbené všude v zemi, ale především na chorvatských ostrovech Cres, Pag a Brač. V Chorvatsku je součástí menu všech významných životních událostí, jako je svatba nebo křest. Budete-li na ostrově Brač, ochutnejte grilované jehně v taverně Kopačina. Na ostrově Cres navštivte tavernu Bukaleta.

Fritaja – vaječná omeleta  

Vaječné jídlo fritaja je jednoduchý a přitom velmi chutný pokrm oblíbený především na Istrii. Nejčastěji je fritaja, kterou najdete na Istrii, s divokým chřestem, lesními houbami, domácí klobásou, prosciuttem či lanýži.

Míchané maso

Mjesano meso je velmi rozšířené jídlo, které nabízí mnoho restaurací v zemi. Kromě čevapi často obsahuje masové špízy, pljeskavici (což je placka s hovězím, telecím a vepřovým masem), grilovaná kuřecí prsa a klobásy. Restaurace ho často podávají s hranolky, grilovanou zeleninou, nakrájenou cibulí a ajvarem (papriková pasta). Když si toto jídlo objednáte v restauraci, obvykle představuje dobrou hodnotu za Vaše peníze.

Fiš paprikaš – rybí guláš

Fiš paprikaš je chorvatské jídlo typické pro Slavonii na východě země. Je to pikantní rybí guláš z říčních ryb, nejčastěji z kapra. Fiš paprikaš je maďarského původu, dnes ho však připravují v celé panonské pánvi. Jídlo hojně obsahuje pálivou papriku, takže patří k nejpikantnějším v Chorvatsku.

Paprenjaci

Paprenjaci jsou tradiční chorvatské sušenky, jejichž historie sahá až do 16. století. Jejich název je odvozen od černého pepře (papar), který paprenjaci obsahují; k dalším ingrediencím patří vlašské ořechy, lískové ořechy, med, máslo a různé koření.

Arancini – kandovaná pomerančová kůra

Tradiční sladkost z jižního Chorvatska, arancini, znamená kandovanou pomerančovou kůru. Také představuje skvělý suvenýr, který si můžete odvézt domů. Nejlepší je však vyrobená doma. Jak si ji připravit?  Nařežete pomerančovou slupku (někdy i citronovou nebo grapefruitovou) na dlouhé proužky a necháte 2 dny máčet ve vodě. Až slijete vodu, zvažte je a dejte na pánev se stejným množstvím cukru. Jakmile se voda vypaří, cukr začne znovu krystalizovat – a arancini budou hotové.

Rožata – pudinkový dezert

Rožata je vynikající pudinkový koláč typický pro region Dubrovník.

Kroštule

Kroštule je tradiční pečivo, které najdete v pobřežním Chorvatsku od Istrie po Dubrovník. Dlouhé tenké pruhy těsto se sváže na volný uzel, pak smaží v oleji a před podáváním posype mletým cukrem (něco jako naše „boží milosti“). Kroštule je jednoduchý dezert, ale velmi křupavý a vynikající.

Fritule

Nejrozšířenější sladkost, kterou najdete na chorvatském pobřeží, fritule, jsou kuličky těsta vytvořené z mouky, rozinek, trošky místní pálenky a citronu, a pak osmažené. Tyto sladké smaženky však způsobují závislost a těžko jim odoláte.

Jablečný štrúdl

Původně vídeňský moučník má svoji tradici také v Chorvatsko. Tenké listové těsto se naplní nastrouhanými jablky, kousky vlašských ořechů a rozinkami. Nakonec se může posypat kousky mandlí a před podáváním se pocukruje.   

Palačinky

Palačinke jsou nejoblíbenější dezert v chorvatských restauracích. Chorvatské palačinky jsou tenké a křehké podobně jako francouzské crepes a nejčastěji se natírají marmeládou, nutellou nebo směsí mletých vlašských ořechů a cukru. Dát si je můžete v kterékoli restauraci, ale také u mnoha stánků s palačinkami v pobřežních městečkách.

Bajamini – sušenky

Bajamini jsou mandlové sušenky typické pro Dalmácii. Podobají se italským cantuccini nebo mandlovým biscotti, ale nejsou tak tvrdé. Dělají se z vajec, cukru, trochy mouky a mandlí. Jejich příprava je velmi snadná a přitom jsou vynikající.

Krempite – krémeš

Krempite je chorvatská verze známějšího vanilkového pudinkového řezu mille-feuilles, který je oblíbený nejen v Chorvatsku, ale také v mnoha zemích střední Evropy (pod názvem krémeš).  Spodní a horní část tvoří listové těsto a mezi nimi je vanilkový krém. Některé recepty obsahují také šlehačku.

Makový nebo ořechový závin

Makovnjaca (makový závin) a orehnjaca (ořechový závin) jsou velmi oblíbené moučníky v kontinentální části Chorvatska. Je to další kulinářská tradice společná se středoevropskými zeměmi. Můžete je koupit téměř v každém pekařství.

Chorvatská jídla, která byste měli na dovolené ochutnat 2/2 2

CO PÍT V CHORVATSKU

Článek o chorvatské kuchyni nemůžeme zakončit bez seznámení se základy oblíbeného pití v Chorvatsku.

Víno

Chorvatsko má dlouhou tradici výroby vína a v posledním desetiletí se ještě zlepšilo. Dávno pryč jsou doby, kdy bylo chorvatské víno pouze „bílé“ nebo „červené“: mladí vinaři dnes vyrábějí příjemná přírodní vína, která se vyvážejí do celého světa. Když budete v Chorvatsku, nenechte si ujít ochutnávku místního vína a návštěvu alespoň jednoho z místních vinařství.

O chorvatském víně

Řemeslné pivo

Není tomu tak dávno, co se pivní scénu v zemi tvořil pouze průmyslově vyráběný ležák (lager) s nejoblíbenějšími značkami Karlovačko a Ožujsko. Od té doby se v zemi vynořily pozoruhodné mikropivovary a nastala revoluce řemeslného piva. Dnes si v mnoha barech a hospodách můžete objednat různá místní řemeslná piva. Pokud tedy máte řemeslné pivo rádi, ochutnejte oblíbené místní značky, jako je Zmajsko, Garden, Nova Runda nebo San Servolo. Nebo můžete pátrat po nových hvězdách mezi pivy.

Grappa

Kořalka grappa, kterou místní nazývají také rakija, je v zemi mimořádně oblíbená. Jedná se o místní pálenku z hroznů. Základní verze se nazývá Loza, čistá hroznová pálenka. Existuje mnoho druhů grappy, protože se vyrábí z různého ovoce a přidaných rostlin. Oblíbená je medica s medem, travarica s bylinkami, orahovača s ořechy, biska se jmelím, rogac s karobem, mirta s myrtou atd.. Mnoho restaurací, především na Istrii, nabízí sklenici grappy jako domácí digestivum na konci jídla.

Prošek

Mimořádně sladké dezertní víno Prošek pochází z Dalmácie. Vyrábí se ze sušených hroznů podobným způsobem jako italské Passito  („slámové víno“).

Maraschino

Višňovici vyrobenou z višní maraska pěstovaných v zadarském regionu si při své návštěvě země nesmíte nechat ujít. Původně ji začali vyrábět mniši v dominikánském klášteře v Zadaru v 16. století a dnes je maraschino jeden z typických nápojů (a suvenýrů) Chorvatska. Maraschino se prý podávalo i na Titaniku a v oblibě ho měla anglická a francouzská šlechta a panovníci, např. Jiří IV., Ludvík XVIII. a Napoleon Bonaparte.

Chorvatská jídla I.