Chtěli byste i Vy žít ve zdravém městě?

Chtěli byste i Vy žít ve zdravém městě? 1

Proč je život v některých městech zdravější než v jiných? Má to za následek kombinace různých faktorů, od dostupné zdravotní péče přes bezchybnou veřejnou dopravu až po velikost zelených ploch jako jsou parky či zahrady. Těchto pět míst je podle vědců a odborníků na urbanistiky nejzdravějších.

Singapur
Singapuřané se pyšní nejen jednou z nejmenších úmrtnosti novorozenců, ale také téměř největší průměrnou délkou života: až 84,07 let. I zdravotnický systém patří mezi ty nejrozvinutější a ceny jednotlivých zákroků se liší v závislosti na tom, kolik daný člověk ročně vydělá. Chudší lidé mají tedy zdravotní péči levnější a naopak. Ve městě platí velmi přísné zákony, které se týkají dělání nepořádku.

 

singapur-merlion

Plivat na chodník či bezstarostné rozhazování odpadků mimo odpadky nádob se trestá vysokými pokutami. Úřadem se také prostřednictvím různých nařízení snížit počet automobilů na silnicích a tím pádem i zredukovat emise.Veřejnou dopravu s přitažlivým názvem SMRT denně využívají až dva miliony lidí.

Ne nadarmo se Singapur nazývá také městem zahrad. Je doslova protkáno zelení av okolních horách se nachází více než 200 kilometrů cyklistických a turistických stezek. Pronájem dvoupokojového bytu v širším centru města vyjde nejméně na tři tisíce eur.

Tokio
Díky jednomu z nejefektivnějších systémů veřejné dopravy na světě (denně ji využijí tři miliony lidí) jsou emise skleníkových plynů v Tokiu menší než v drtivé většině ostatních asijských velkoměst. Světová banka tvrdí, že zatímco na jednoho tokijského občana ročně připadá 4,89 tuny emisí na obyvatele čínské metropole Peking je to až 10,8 tuny.

 

417378_tokio_yaponiya_xram_1680x1050_(www.GdeFon.ru)

Obyvatelé Tokia se v průměru dožívají neuvěřitelných 84,19 let. Za toto vysoké číslo vděčí zejména zdravotnímu systému, japonské hygienické tradici a stravě sestávající zejména z rýže, zeleniny a ryb. Povinné zdravotní pojištění, které vláda zavedla v roce 1961 také snížilo počet dětských nemocí a infekčních onemocnění. Nájem za třípokojový byt v širším centru města začíná na částce kolem 1 500 eur.

Perth
Australský Perth také patří mezi města s nejzdravějšího podmínkami pro život. Vynikající výsledky dosáhl zejména v oblastech zdravotnictví, vzdělávání, infrastruktury, životního prostředí a kultury. Excelentní veřejnou dopravu doplňuje i obrovský počet cyklistů, který na kole denně dochází do práce. Jejich počet vzrostl mezi lety 1998 až 2009 o 450 procent.

 

perth-beach

 

Teplé podnebí a poloha při Indickém oceánu zajišťuje obyvatelům Perthu přístup k mnoha sportovním aktivitám, což výrazně zlepšuje jejich zdravotní stav. Zapomínat netřeba ani na velký počet zahrad a parků. Nájem za dvoupokojový byt v širším centru se pohybuje již od 500 eur za měsíc.

Kodaň
Hlavní město Dánska se nachází na vrcholu mnoha žebříčků, které shromažďují údaje o zdravotních podmínkách ve světových metropolích. Vděčí za to zejména velkému množství cyklistů a obrovskému poklesu emisí za posledních deset let.

23(1)

Až polovina Kodančanov dochází do školy či práce na kole a ve městě se nachází přibližně 400 kilometrů cyklistických tras. Za pronájem dvoupokojového bytu v centru města zaplatíte přibližně 700 eur měsíčně.

Monako
S rozlohou jen dva kilometry čtvereční je Monako nejhustěji obydleným státem na světě. To mu ale nebrání v tom, aby se jeho obyvatelé dožívali nejvyššího průměrného věku: až 89,6 let. Vysoká koncentrace milionářů a miliardářů také zajistila, že zdravotní péče je 13. nejlepší na světě.

 

Monako-imgIniciativa prince Alberta II. také snížila objem skleníkových plynů ve městě a státní úředníci používají téměř výhradně elektrické automobily. Z ceny apartmánů se vám ale zatočí hlava. Za čtvereční metr zaplatíte více než 35 tisíc eur.