Čína: co dělat a na co se podívat

Čína: co dělat a na co se podívat 1

Čína, jedna z největších a nejstarších civilizací světa, není jen jeden region, kultura nebo kuchyně. Je to obrovská a komplexní mozaika kulturních skupin, historie, kuchyní a jazyků. A samozřejmě je zde toho hodně k vidění.

Hlavní atrakce Číny jsou dobře známé a domácí čínští turisté je hojně navštěvují, především během státních svátků, jako je Čínský nový rok. Ale existují také nedotčené kouty země. I když se asi každý cestovatel chce projít po Velké zdi, je to země, kde byste doslova mohli strávit zbytek života a přitom nespatřit všechno. Jednou z radostí Číny je její rozmanitost a většina turistů najde přátelské a vřelé přijetí, kamkoli zamíří. Poznávání Číny velmi usnadnila rozsáhlá síť rychlovlaků, která je největší na světě. Určitě si nenechte ujít hlavní atrakce, jako je výstup na Velkou čínskou zeď, ale snažte se navštívit také méně navštěvované části Číny. Spíše než seznam slavných turistických lokalit zde uvádíme přehled nejlepších aktivit v Číně jako témata, abyste mohli zemi prozkoumávat vlastním stylem a podle vlastních zájmů. Yilu shunfeng! (Šťastnou cestu!)

 

Čínský „Zlatý trojúhelník“ 

Čína: co dělat a na co se podívat 2

Nejslavnější – ale také nejvíce přelidněné – atrakce Číny se nacházejí v trojici velkých měst, což je Peking, Si-an a Šanghaj. Města jsou spojena rychlovlaky, které cestující snadno a hbitě přepraví z místa na místo. Většina turistů, kteří jsou v Číně poprvé, navštíví tři nejslavnější pamětihodnosti: Velkou čínskou zeď nedaleko Pekingu, Terakotovou armádu u Si-anu a historické nábřeží Bund a mrakodrapy v Šanghaji. Můžete se však také vydat mimo hlavní turistické trasy a vyhnout se nejoblíbenějším úsekům Velké zdi, především Badalingu, a místo něj zvolit Mutianyu nebo opravený úsek Jiankou; také se vyplatí se sem vydat v období mimo hlavní sezónu, těsně před ní nebo po ní. Zima je skvělé období pro výstup na Velkou čínskou zeď, kdy je pokrytá sněhovým popraškem. Také se vzimě setkáte se s menšími davy, když budete čekat ve frontě, abyste spatřili tváře terakotových válečníků nebo si vyfotili futuristické panorama Šanghaje.

 

Prohlédněte si císařské památky

Nádhera císařské Číny je hrdě vystavena v Pekingu a v několika dalších dřívějších metropolích země. Nejlepší začátek představuje Zakázané město v Pekingu, čínský císařský palác od dob dynastie Ming (1406-1420). Komplex na seznamu UNESCO zahrnuje sérii nádherných hal (síní) a dvorů, které se zmenšují s tím, jak se dostáváte ke vnitřní svatyni, kam mohl vstoupit pouze okruh lidí kolem císaře. O něco dále v Pekingu najdete Chrám nebes, kde císař prováděl rituály a hledal božské vedení, a Letní palác s jezírky a zastřešenými stezkami, což je rozsáhlý komplex, který dvoru skýtal útočiště v nejteplejších měsících. Kromě toho má Čína tři další hlavní historické metropole: Nanking, Luo-jang a Si-an, které všechny nabízejí řadu císařských památek a hrobek. V Nankingu naleznete Mauzoleum Xiaoling z dob dynastie Ming, jednu z největších císařských hrobek v Číně, a Prezidentský palác, kde žili princové předtím, než se zde usadil první prezident čínské republiky Sunjatsen.

 

Vydejte se po Hedvábné stezce

V severozápadní části Číny vedou dlouhé úseky historických obchodních tras, kdysí součásti Hedvábné stezky, která končila ve městě Si-an  považovaném za její východní konečnou. Města a městečka kolem trasy se mohou chlubit bohatým kulturním dědictvím, především skupiny muslimských Chuejů a etnických Kazachů, a také komunity Ujgurů a Uzbeků. I když dnes zde muslimská kultura převažuje, k hlavním zážitkům při cestování po čínských úsecích Hedvábné stezky patří objevování stop buddhistické kultury, kterou sem obchodníci přinesli z Indie. Některé z nejkrásnějších buddhistických památek v Číně jsou rozesety v Kansuském (Hexi) koridoru v provincii Kan-su, včetně nejznámějších jeskyní Mogao, které jsou považovány za jeden z nejvýznamnějších pokladů buddhistického umění na světě. Pryč jsou dny prašného putování velbloudích karavan i autobusů poskakujících na nerovných cestách: rychlovlaky dnes jezdí po celé délce čínské části Hedvábné stezky, což znamená, že můžete cestovat rychle, ekologicky a v pohodlí.

 

Pochutnejte si na fantastické čínské kuchyni 

Čína: co dělat a na co se podívat 3

V mandarínštině běžný pozdrav zní „ni chifan le ma“, což znamená „jedli jste?“ To říká hodně o zálibě Číňanů v jídle. K největším radostem při návštěvě Číny patří objevování rozsáhlého světa čínské kuchyně, který je mnohem širší než nabídka čínských restaurací za hranicemi země. V Číně naleznete 8 hlavních kuchyní, které se dále dělí na nespočet místních a regionálních stylů, takže něco nového najdete na každé zastávce v celé rozsáhlé zemi. Pro jih Číny, kde se pěstuje rýže, je typická rýže a pokrmy smažené na pánvi, zatímco pečivo, knedlíky a nudle jsou hlavními potravinami na severu země, kde se pěstuje pšenice. Určitě ochutnejte xiaolongbao, polévku s čínskými knedlíčky a oblíbenou snídani v Šanghaji, a také křupavou pekingskou kachnu. Vynikající pokrmy dim sum naleznete v provincii Kuang-tung. Kuchyni halal, která je ovlivněna středoasijskými vlivy, najdete na samém severozápadě země v Kan-su, zatímco za extra ostrými pokrmy zamiřte do provincie Sečuán či Chu-nan.

 

Seznamte se s menšinovými kulturami

Obyvatelstvo Číny je tvořeno pestrou skupinou komunit, kultur a jazyků. I když převážnou většinu (90 %) tvoří Číňané Han (Chanové) hovořící mandarinsky, v zemi žije také 55 uznaných menšinových skupin. Miaové (Miao) a Daiové (Dai) na jihozápadě, Chuejové (Hui) na severozápadě Kan-su, Čching-chaj  a Ning-sia, a Tibeťané patří k nejznámějším, ale existují desítky dalších skupin, jazyků a identit, které nejsou oficiálně uznány. I když turismus nesporně těmto skupinám pomáhá uchovávat si svoji kulturu, zároveň ji často proměňují v komoditu. Abyste se proto vyhnuli kulturnímu vykořisťování, najděte si ubytování v rodině nebo kulturní programy, které vedou přímo členové komunity. Linden Center v Xizhou, Jün-nan (Yunnan) je skvělé místo, kde můžete začít. Je umístěno ve zrenovované historické budově a je to butikový hotel, kulturní centrum, duchovní útočiště a škola zároveň, takže nabízí příležitost opravdu se ponořit do života místních, přičemž výnosy jdou na účet právě těmto skupinám.

Tropická dobrodružství v Číně 

Meditujte o životě v zahradách v Su-čou

Město Su-čou je proslulé svými klasickými čínskými zahradami, kterých je zde 69, takže tvoří pozoruhodnou lokalitu na seznamu UNESCO. Zahrady se liší velikostí od obrovské Zahrady skromného správce (největší a nejnavštěvovanější) až po maličkou, dokonale navrženou Zahradu mistra sítí. Zahrady byly určeny jako soukromé útočiště pro úředníky, akademiky a umělce. Všechny detaily v nich, od klikatících se kamenných stezek a kulatých měsíčních bran až po jezírka a bonsaje, byly pečlivě naplánovány, aby vytvářely atmosféru vhodnou pro přemýšlení a kreativní zájmy.

Chang-čou a Západní jezero 

Vydejte se do víru velkoměst Hongkongu a Macaa 

Čína: co dělat a na co se podívat 4

Hongkong a Macao se od sebe značně liší téměř ve všech ohledech, často ale bývají coby cestovatelské destinace dávány dohromady díky jejich geografické blízkosti a snadnému dopravnímu prostřednictvím rychlých trajektů a nejdelšího mostu přes moře na světě. Hongkong je v mnoha směrech ideální město: plné luxusních restaurací pro bankety i malých jídelních okének, se skvělým nočním životem a s výhledy na lesknoucí se panorama (které nejlépe oceníte z vrcholu Victoria Peak). Můžete navštívit místa, kde se natáčely oblíbené filmy, jako Drak přichází a Transformers, nebo se sem vydat v březnu v době konání Art Basel Hong Kong, což je největší umělecká akce ve městě. Až Vás všechen ruch a shon omrzí, zamiřte na některý z klidných ostrovů, vydejte se pěšky po turistické stezce známé jako Dračí hřbet nebo vyplujte na kajaku v pobřežním geoparku Hong Kong Global Geopark. Starosvětské rybářské vesnice, díky kterým bylo kdysi Macao tichým příbuzným Hongkongu, dnes ustupují všudypřítomné záři kasin vybudovaných na půdě získané z moře. Přitom má Macao stále spoustu historické architektury a vlastní značku fusion kuchyně postavenou na macajských specialitách a pokrmech ovlivněných někdejšími portugalskými kolonizátory. Pokud budete mít v Macau čas jen na jednu aktivitu, navštivte Lord Stow’s Bakery a kupte si proslulé místní koláče s krémem.

Pokuste se zahlédnout roztomilou pandu

Jen těžko v zemi uniknete čínskému národnímu zvířeti: obrázky realistických i roztomilých kreslených pand se objevují v reklamách, na vývěsních tabulích škol, ve vozech metra i na výrobcích po celé zemi. Dokonce v Pekingu můžete koupit pivo Panda Brew. V roce 2021 bylo 67 pandích rezervací v Číně integrováno do jednoho Národního parku pro pandy velké, který skýtá útočiště pro 1631 divokých pand žijících v celé Číně. Snahy o jejich ochranu přinášejí své plody – Čína nedávno mohla pandy velké vyřadit ze seznamu ohrožených druhů a dát jim mírnější status ochrany. Pandy jsou pověstné svou plachostí (a nemají sklon k páření, což vedlo k rozsáhlému chovnému programu), takže cestovatelé, kteří je chtějí spatřit na vlastní oči, obvykle zamíří do Chovné a výzkumné základny pand velkých v Čcheng-tu.  V centru žije více jak 200 pand velkých a značná populace menších pand červených, které se podobají liškám. Zatímco zvířata žijí v rezervacích a zdejší infrastruktura připomíná zoo, Centrum existuje pouze za účelem chovu, takže pandy se těší vynikající péči.

 

Podnikněte pěší túru kolem rýžových teras a mlžných vrcholků

Čína: co dělat a na co se podívat 5

Tajemné horské krajiny byly v Číně oslavovány v umění po celá tisíciletí. Slavné obrázky skalnatých krasových věžiček zahalených mlhou pak byly malovány od 6. století. Ve skutečnosti se hornatý terén nachází v celé Číně, ale nádherné pohledy na skalnaté vrcholky zahalené mlhou nejlépe oceníte v Chuang-šanu (Žlutá hora) nebo u některého z posvátných taoistických vrcholků, jako je Huashan nebo Tai Shan. Éterické hory připomínající sloupy v Čang-ťia-ťie v provincii Chu-nan byly inspirací pro film Avatar a je to skvělá destinace pro nenáročné pěší túry. Náročnější túry pak nabízí Rokle skákajícího tygra nebo provincie Jün-nan a Sečuán ležící na okraji Himálají. K nejoblíbenějším výjevům z Číny patří západ slunce odrážející se ve vodě stupňovitých rýžových teras. Oblast Lung-šeng v provincii Kuang-si zahrnuje mnoho rýžových teras, z nichž nejznámější jsou v Longji („Dračí hřbet“) nedaleko vesnice Čuangů (Zhuang). Pěší turistické stezky vedou mezi terasovitými políčky a přes vesnice různých menšin. Odtud se snadno dostanete do Guilinu, kde můžete podniknout plavbu po řece Li (Li-ťiang): okolní krasové vrcholky bizarních tvarů patří k ikonickým obrázkům z Číny.

 Navštivte zimní království na severovýchodu Číny (Dongbei)

V zimě Čína ukazuje svoji odlišnou stránku a vytvořila si vlastní nabídku, především infrastrukturu pro lyžování a snowboarding při přípravě na Zimní olympiádu 2022. Nejlepší svahy a zařízení naleznete v Yabuli v provincii Chej-lung-ťiang a v Changbaishanu v provincii Ťi-lin. Pokud dáváte přednost něčemu méně aktivnímu, ale přesto oplývající zimním kouzlem, každoročně se koná Festival ledu a sněhu v Charbinu ve městě Charbin u zamrzlé řeky Songhua. Jedná se o největší festival ledových soch na světě s desítkami ledových budov a obřích skulptur vytvořených z ledu a sněhu, z nichž mnohé představují slavné památky z celého světa.

 

Poznejte tradiční architekturu a umění

Čína má bohaté architektonické a hudební dědictví, které zahrnuje mnoho staletí a nespočet kulturních tradic.  Obdivování architektury různých dynastií v průběhu věků je významná součást návštěvy země, ať už si budete zblízka prohlížet pagodu z doby dynastie Tchang v Si-anu nebo stát v impozantním otevřeném prostoru pekingského Náměstí Nebeského klidu (Tiananmen). V celé zemi se navíc objevuje nová pozoruhodná moderní architektura, od neobvykle tvarované budovy CCTV Headquarters (s přezdívkou „kalhoty“) v Pekingu až po neuvěřitelné „bambusové město“ Baoxi v provincii Če-ťiang, kde jsou všechny budovy vytvořeny z ekologicky udržitelného bambusu.

Také v oblasti umění a hudby Čína vzkvétá. Na mnoha místech v zemi můžete navštívit představení tradiční čínské opery: jedním z nich je ShanTchang Kunqu v Su-čou, které nabízí představení opery každý večer společně s tradičním podáváním čaje. K nejhezčím zážitkům v Číně patří vstát brzy ráno a vydat se do parku, kde místní lidé cvičí čínský šerm, tanec s vějíři, tai chi, zpěv, tanec na náměstí, vodní kaligrafii a další lidové formy umění. Jedná se o oblíbenou společenskou aktivitu pro starší lidi, a to natolik, že úřady v Pekingu nedávno prohlásily „tančící babičky“ za hrozbu, protože dělají příliš velký hluk…

 

Prohlédněte si umění v muzeích

Čína nabízí nespočet vynikajících muzeí, která vystavují vše od starověkých rituálních předmětů až po překvapivé moderní umění. Každá čínská provincie má vlastní provinční muzeum s artefakty nalezenými v oblasti, ale pokud si přejete širší pohled na artefakty a umění v zemi, zamiřte do vynikajícího Muzea Šanghaje nebo do Národního muzea Číny v Pekingu. Se vzkvétající scénou současného umění v zemi se můžete seznámit v Muzeu současného umění a Výstavě plánování v Šen-čenu a v Muzeu umění Hua, 798 Art District v Pekingu. Dále naleznete celou přehlídku muzeí a galerií v  revitalizovaném šanghajském okrsku západní Bund, včetně Tank Shanghai, Shang hART a Muzea Yuz. K dispozici je také spousta specializovaných muzeí, jako je Muzeum Sanxingdui nedaleko Čcheng-tu věnované tajemné staré civilizaci v zemi. Ke specializovaným muzeím patří také Šanghajské muzeum skla, Čínské muzeum melounů nebo Muzeum ručního papíru Gaoligong v provincii Jün-nan.

Akční nabídka ubytování zde