Categories: Zajímavosti

Čínskou zeď z vesmíru neuvidíte. Tyto věci ano

Možná znáte legendu o tom, že Velkou čínskou zeď můžete vidět z vesmíru. Měli byste ale vědět, že je to mýtus. Ačkoli je tato památka dlouhá, velmi dobře splývá z okolním prostředím a z vesmíru je v podstatě neviditelná. Které věci však z vesmíru vidět můžete?

Pouštní bouře
Na vznik pouštní bouře jsou zapotřebí tři ingredience: vítr, prach nebo písek, a sucho. Když se tyto tři elementy spojí za ideálních podmínek, vznikají obrovské bouře, které mohou dosáhnout rychlosti až 160 kilometrů za hodinu.

Roční období
Astronauti, kteří jsou ve vesmíru dostatečně dlouho, mohou na vlastní oči sledovat cyklus ročních období. Ještě zajímavější je ale sledovat, jak se mění plocha, kterou zabírá arktický led. Ten se v zimě rozkládá na ploše asi 15 milionů kilometrů čtverečních, ale v létě se smrští na přibližně polovinu tohoto rozměru.

Povrchové doly
V povrchových dolech se těží například zlato, měď, uran a další suroviny. Někdy tyto jizvy na zemském povrchu dosahují opravdu masivní rozměry. Vezměte si například takový diamantový důl Mir v Rusku. Má průměr 1 200 metrů a hloubku 523 metrů. Právě jeho hloubka způsobila, že úřady nad dolem museli vyhlásit bezletovou zónu.

Zřítilo se do ní totiž několik vrtulníků. Titul největší člověkem vytvořené díry v zemi si však drží důl Kennecott, kde se těží měď. Leží ve státě Utah a je 4 200 metrů široký a 1 200 metrů hluboký. Jeho rozměry stále rostou a rozšiřovat se bude zřejmě až do roku 2030.

 

Sopečné erupce
Ročně se na naší planetě odehraje asi 50 až 60 sopečných erupcí. Tato fotografie například zachycuje vulkán Sarychev, který je jedním z nejaktivnějších na světě. Od roku 1946 vybuchl již osmkrát. Tento snímek pochází z roku 2009.

Lesní požáry
Dobře viditelné z vesmíru jsou lesní požáry, které v říjnu 2003 postihly Kalifornii. Kvůli silnému větru tehdy plameny spálily téměř 2 500 kilometrů čtverečních a zabili desítky lidí.

Fytoplankton
Fytoplankton je společenstvím primitivních jednobuněčných organismů, které se umí rychle množit a v krátkém čase dokáží pokrýt velké plochy na vodní hladině. Někdy se jich shromáždí takové množství, že se dají pozorovat z vesmíru.

Hranice mezi Indií a Pákistánem
Ani stovky kilometrů nad zemským povrchem neutečete před zlými lidskými vlastnostmi. Vezměte si například takovou hranici mezi Indií a Pákistánem. Tyto dvě země z nevraživosti vůči sobě opevnili své hranice, aby zabránily údajnému pašování zbraní a teroristickým útokům. Demarkační linii dlouhou 2900 kilometrů je v noci z vesmíru bez problémů vidět.

Odlesňování
Při pohledu z vesmíru získáte lepší představu o tom, co se vlastně s naší planetou děje. Například s masivním odlesňováním, které nás připravuje o tisíce stromů denně, aktivisté bojují už desítky let. Pohledem z vesmíru zjistíte, proč to dělají. Tato fotka pochází z roku 2012 a zachycuje 2 500 kilometrů amazonské džungle. V roce 2000 bylo ještě toto území rukou člověka nedotčené.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Vyberte si nejlepší zážitky jednom místě – dárky pro muže i ženy

Zážitkové dárky a poukazy se staly velmi populárním způsobem, jak obdarovat naše blízké. Představte si,…

1 měsíc ago

Kolik stojí metro ve Valencii?

Pokud se zajímáte o to, kolik stojí metro ve Valencii, je důležité si uvědomit, že…

1 měsíc ago

Kolik stojí taxi ve Valencii?

Valencie, rozprostírající se na pobřeží Středozemního moře, je třetím největším městem Španělska a díky své…

1 měsíc ago

Jak se dostat z letiště Valencie do centra?

Po příletu na letiště ve Valencii, které je oficiálně známé jako Letiště Manises, se návštěvníci…

1 měsíc ago

Valencie: Vydejte se na historickou procházku

Valencie, toto nádherné španělské město nacházející se na pobřeží Středozemního moře, je místem, které oplývá…

1 měsíc ago

Valencie: Kostel svatého Mikuláše a Lonja de la Seda

Valencie, okouzlující město na východním pobřeží Španělska, je místem, které nabízí návštěvníkům nejen slunečné počasí…

1 měsíc ago